پنجشنبه, ۳۰ دی ۱۴۰۰

اخبار کشاورزی:

با همکاری پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی انجام شد؛

گشت تحقیقاتی کشتی گیلان برای بررسی وضعیت ذخایر کیلکا

اخبار کشاورزی:  با همکاری پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی انجام شد؛  گشت تحقیقاتی کشتی گیلان برای بررسی وضعیت ذخایر کیلکا

کاج پرس: 23/10/1400

رییس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، گفت: نخستین گشت تحقیقاتی مشترک کشتی گیلان از مجموعه ناوگان موسسه تحقیقات علوم شیلاتی با همکاری پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی، انجام شد.

«محمود بهمنی» افزود: گشت تحقیقاتی بررسی وضعیت ذخایر آبزیان و پارامترهای اکولوژیک دو روز گذشته آغاز شده و نمونه‌برداری از اعماق ۲۰، ۵۰، ۱۰۰ و ۳۴۰ متری از آب و رسوبات انجام و همچنین در طول شب، نمونه برداری از ذخایر کیلکا ماهیان در نیم خط‌های انزلی و سفید رود صورت گرفت.

رییس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور با بیان اینکه در مجموع، هدف از انجام این گشت، بررسی وضعیت ذخایر کیلکا ماهیان به ویژه گونه‌های آنچوی و کیلکای معمولی در اعماق بالای ۱۰۰ متر است، اظهار داشت: نمونه برداری از ذخایر کیلکا ماهیان در اعماق بالا که با استفاده از تور قیفی انجام گرفت، نشان از فراوانی کیلکای آنچوی در ترکیب بود.

وی با اشاره به اینکه پیش از این نیز از کیلکا ماهیان صید شده در منطقه صیادی بابلسر نمونه برداری انجام شد تصریح کرد: نتایج نشان داد که حدود ۱۲ درصد صید کیلکا ماهیان از گونه آنچوی بوده که این مقدار در مقایسه با ماه‌های گذشته که کمتر از پنج درصد بود، افزایش نشان می‌دهد.

بهمنی با بیان اینکه براساس مشاهدات و اظهار نظرهای همکاران در بندر بابلسر، این روند در شب‌های بعد نیز ادامه داشت، بنابراین با ادامه نمونه برداری می‌توان نتایج مستدل تری ارائه و به این پرسش پاسخ گفت که پدیده مذکور، مربوط به صید گله ای بوده یا دال بر افزایش تدریجی کیلکای آنچوی گفت: به طور کلی نمونه برداری تا اعماق ۳۴۰ متری، ارزیابی و مدیریت ذخایر کیلکا ماهیان و تعیین مناطق پراکنش، معرفی احتمالی مناطق جدید صید در اعماق دریای خزر و تعیین پراکنش و ارزیابی ذخایر ماهیان خاویاری در سواحل ایرانی دریای خزر، از مهمترین اهداف این گشت تحقیقاتی است.

به گزارش کاج پرس به نقل از ایرنا، رییس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور گفت: فعالیت کشتی تحقیقاتی گیلان، پس از ۱۱ سال توقف، با تلاش و کوشش این موسسه برای انجام تحقیقات مربوط به ذخایر دریای خزر، از سال ۱۳۹۹ و در سال جاری عملیاتی شد.

بهمنی افزود: با توجه به اهمیت پایش و بررسی ذخایر دریای خزر، ضمن تجهیز شناور تحقیقاتی گیلان به انواع ابزار صیادی مورد نیاز شامل تور ترال پلاژیک، تور قیفی، تور ترال کف (برای ماهیان خاویاری) و تور قیفی، دستگاه ماهی یاب EK۵۰۰ و همچنین ابزارهای نمونه برداری از فاکتورهای فیزیکی و شیمیایی آب و دیگر فاکتورها مثل پراکنش و تراکم کلروفیل a و... نیاز است گشت تحقیقاتی در چهار فصل به طور کامل سواحل ایران را تحت پوشش قرار دهد تا بتوان میزان ذخایر و برداشت از این ذخایر را پیش بینی و در اختیار سازمان شیلات و بهره برداران قرار دهد... ........ کدF 66

------------

تلگرام: https://t.me/kajpress00

اینستاگرام: https://www.instagram.com/kajpress00

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .