پنجشنبه, ۳۰ دی ۱۴۰۰

اخبار کشاورزی:

سازه‌های آبخیزداری در سیل اخیر ۲ هزار میلیون مترمکعب آب کنترل کردند

اخبار کشاورزی:  سازه‌های آبخیزداری در سیل اخیر ۲ هزار میلیون مترمکعب آب کنترل کردند

کاج پرس: 23/10/1400

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: در سیل اخیر هشت استان ۲ هزار میلیون مترمکعب روان آب در سازه‌های آبخیزداری کنترل شد که نقش مهمی در کاهش خسارت‌های سیلاب داشت.

مسعود منصور در جریان سفر به مناطق سیل‌زده جنوب استان کرمان در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: در این هشت استان حدود چهار هزار و ۹۱۶ میلیون مترمکعب سیلاب داشتیم.

وی میانگین عملیات آبخیزداری استان‌های سیل‌زده کشور را ۲۵ تا ۳۰ درصد اعلام کرد و افزود: ۲ هزار میلیون مترمکعب آب را کنترل کردیم و نگذاشتیم به سیلاب تبدیل شود. منصور ادامه داد: اگر این ۲ هزار میلیون مترمکعب آب کنترل نشده بود و به روان آب‌ها اضافه می‌شد میزان خسارت‌ها افزایش پیدا می‌کرد.

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به آخرین وضعیت سازه‌های آبخیزداری استان‌های سیل‌زده اشاره و بیان کرد: اکنون ۷۵۰ میلیون مترمکعب آب پشت بندها داریم که معادل سه برابر سد امیر کبیر است.

وی افزود: این آب‌ها بتدریج به سفره‌های زیرزمینی نفوذ پیدا می‌کند که باعث تقویت چشمه سارها، قنات‌ها و چاه‌ها می‌شود.

منصور به سیلاب اخیر در جنوب کرمان نیز اشاره کرد و گفت: در جنوب کرمان طی سیل اخیر ۴۰۰ میلیون مترمکعب سیلاب داشتیم که با فعالیت‌های آبخیزداری ۲۰۰ میلیون مترمکعب روان آب مدیریت شد.

وی افزود: حجم این میزان روان آب یعنی با سازه‌های آبخیزداری نگذاشتیم این آب‌ها به سیلاب مخرب تبدیل شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: حدود ۷۰میلیون مترمکعب آب را در منطقه جنوب کرمان پشت بندها و سدها ذخیره کردیم.

سازه‌های آبخیزداری در سیل اخیر ۲ هزار میلیون مترمکعب آب کنترل کردند

منصور با بیان اینکه بازدیدهای دوره‌ای مستمر از ادارات کل منابع طبیعی استان‌ها انجام می‌شود، هدف از این سفر را بررسی وضعیت مناطق سیل زده و همچنین ارزیابی اثربخشی طرح‌های آبخیزداری جنوب کرمان در مقابل سیل اخیر برشمرد.

وی تصریح کرد: با توجه به سیل اخیر و بازدید معاون اول رییس جمهور، وزیران کشور و جهاد کشاورزی این بازدیدها در برنامه قرار گرفت.

منصور به همراه شماری از مدیران سازمان جنگل‌ها امروز وارد جیرفت شد و ابتدا به منظور ادای احترام به مقام شامخ شهدا در گلزار شهدای این شهر حضور یافت. بازدید از طرح‌های آبخیزداری شهرستان جیرفت(ساردوئیه و دلفارد) و طرح جنگل کاری تل سیاه از برنامه‌های وی بود.

به گزارش کاج پرس به نقل از ایرنا، معاون وزیر و رییس سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخیزداری کشور در ادامه سفر خود در نشست شورای اداری اداره کل منابع طبیعی جنوب کرمان شرکت و با کارکنان این اداره دیدار و از نزدیک مسایل و مشکلات کارکنان را بررسی کرد.

شهرستان فاریاب و منوجان دیگر مقاصد سفر یک‌روزه رییس سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخیزداری کشور است...... ....... کدF 67

------------

تلگرام: https://t.me/kajpress00

اینستاگرام: https://www.instagram.com/kajpress00

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .