چهارشنبه, ۰۴ خرداد ۱۴۰۱

واردات برنج ممنوع!

شنبه, 22 آبان 2020

اخبار کشاورزی:

رئیس انجمن‌ صنفی گاوداران ایران اعلام کرد:

اصلاح قیمت شیرخام در دولت سیزدهم برای حمایت از دامداران

E_350.jpg

کاج پرس: 20/2/1401

دولت سیزدهم از شروع فعالیت خود با ارائه نهاده‌های دامی با قیمت‌های مصوب و کاهش هزینه‌های تولید از دامداران حمایت به عمل آورده، حال برای ادامه این روند اصلاح قیمت شیرخام در پی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در دستور کار قرار گرفته تا تولید به حیات خود ادامه دهد.

سالیانه بیش از ۱۱ میلیون تن شیرخام توسط دامداری‌های کشور تولید می‌شود که از این میزان هشت میلیون تن آن وارد صنایع می‌شود و بقیه به مصرف سنتی و خودمصرفی می‌رسد. بنابراین با توجه به فسادپذیری این فرآورده دامی، دامداران باید به فوریت آن را در اختیار کارخانجات و مصرف کنندگان قرار دهند.

سال گذشته بر اساس نرخ تورم و قیمت مصوب نهاده‌های دامی قیمت هرکیلوگرم شیرخام با ۳.۲ درصد چربی و بار میکروبی زیر ۱۰۰ هزار در تیر ماه سال گذشته ۶ هزار و ۴۰۰ تومان تعیین شده بود و هر ساله این تغییر قیمت در شیرخام انجام می‌شود تا صنعت دامی بتواند به حیات خود ادامه دهد.

براساس مصوبه سال گذشته قیمت هر کیلوگرم ذرت یک هزار و ۹۰۰ تومان، جو یک هزار و ۸۰۰ تومان، کنجاله سویا سه‌هزار و ۷۰۰ تومان و سبوس یک‌هزار و ۴۰۰ تومان بوده است.

با وجود اینکه دولت سیزدهم همه تلاش خود را برای حمایت از بخش کشاورزی و صنعت دامی به عمل آورد، اما اعمال سیاست ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی و ارز چند نرخی که با اهدافی مانند جلوگیری از افزایش هزینه خانوار ایرانی و بهبود اوضاع تولیدکنندگان بخش کشاورزی و تقویت تولید داخلی انجام شد، با ایجاد رانت‌های متعدد ضربه هولناکی به صنعت دامی وارد کرد.

حال دولت با برنامه حذف ارز ترجیحی تلاش در جبران این خسارت‌ها دارد تا تولید با حمایت دولتی و دریافت یارانه بتواند به فعالیت خود ادامه دهد.

* تغییر قیمت شیرخام با حذف ارز ترجیحی

در این زمینه، «سیداحمد مقدسی» رییس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران ایران افزود: هر ساله با توجه به نرخ جهانی نهاده‌های دامی، نرخ تورم و هزینه‌های تمام شده تولید قیمت شیرخام به عنوان پایه مواد لبنی مورد آنالیز قیمتی قرار می‌گیرد و با افزایش نرخ اندکی برای حمایت از تولید انجام می‌شود.

وی اظهار داشت: طبق موارد مذکور قیمت تمام شده هر کیلوگرم شیرخام با ۳.۲ درصد چربی و بار میکروبی زیر ۱۰۰ هزار، ۹ هزار و ۴۰۰ تومان تعیین شده است.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران ایران تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی را موجب ایجاد رانت برای برخی سودجویان دانست و تصریح‌کرد: در صورت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و افزایش نهاده‌های دامی قیمت هر کیلوگرم شیرخام به ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان می‌رسد که این رقم به وزارت جهاد کشاورزی پیشنهاد داده شده است.

وی گفت: با حذف ارز ترجیحی قیمت هر کیلوگرم نهاده دامی ذرت ۱۲ هزار تومان، جو ۱۲ هزار تومان، کنجاله سویا ۱۷ هزار تومان و سبوس ۶ هزار تومان می‌شود که رقم قابل توجهی است؛ بنابراین چاره ای جز افزایش قیمت شیرخام نیست.

وی اضافه‌کرد: تا اجرای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی توسط دولت قیمت شیرخام طبق نرخ فعلی عرضه می‌شود و در حال حاضر افزایش قیمتی نخواهیم داشت.

به گزارش کاج پرس به نقل از ایرنا، مقدسی افزود: نهاده‌های مورد نیاز صنعت دامی کشور برای اردیبهشت ماه هنوز در سامانه بازارگاه بارگذاری نشده است که انتظار می‌رود دولت برای حمایت از تولید نهاده‌های مورد نیاز این بخش را به موقع بارگذاری و تحویل دهد...................... ................ کدE350

در شبکه‌های اجتماعی به ما بپیوندید:

تلگرام: https://t.me/kajpress00

اینستاگرام: https://www.instagram.com/kajpress00

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .