چهارشنبه, ۰۴ خرداد ۱۴۰۱

ساداتی‌نژاد در نشست هم اندیشی با نمایندگان مجلس:تولیدکنندگان و فعالان بخش کشاورزی از حذف ارز ترجیحی استقبال کردند

 

 

کاج پرس - 20/ 02/ 1401

وزیر جهاد کشاورزی ضمن اشاره به اینکه تاکنون بیش از ۱۳۰۰ جلسه برای بحث حذف ارز ترجیحی با تولیدکنندگان و اصناف شخصا برگزار کرده ام، گفت: فعالان بخش کشاورزی و دامداری از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی استقبال کردند زیرا تخصیص این ارز تاکنون سودی برای آنها نداشته است

به گزارش کاج پرس، سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی در نشست امروز صبح (سه شنبه 20 اردیبهشت) با نمایندگان با اشاره به مدیریت ارز ترجیحی گفت: این قانون قرار بود از سال گذشته و ابتدای دولت اجرایی شود، در قانون بودجه سال 1400 حدود 8 میلیارد دلار برای تامین کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی قرار داده شده بود که در زمان تحویل دولت، این اعتبار توسط دولت قبل تمام شده بود.

وی ادامه داد: حذف ارز ترجیحی و اصلاح قیمت ها کار بسیار سختی است و هر شخصی با اشتیاق به سراغ آن نمی رفت، اما این اقدام در کنار داشتن عوارض هایی، پیامدهای بسیار خوبی نیز دارد.

ساداتی نژاد در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، تاکید کرد: از همان ابتدای دولت و آغاز برنامه حذف ارز 4200 تومانی و اصلاح قیمت ها، 1300 جلسه با تولیدکنندگان در حوزه های مختلف درخصوص ارز ترجیحی برگزار کردم و هیچ شخصی در حوزه ما نبود که در این مورد تفهیم نشده باشد. در شهرستان ها، شخصاً با همه اصناف در تمام حوزه ها جلساتی را برگزار کردم و قرار بود، بحث حذف ارز ترجیحی از بهمن ماه سال گذشته آغاز شود.

وزیر جهاد کشاورزی دولت سیزدهم بیان کرد: از حدود 2 هفته پیش نیز روزی 4 جلسه با اتحادیه ها برگزار کردم و اینگونه نبود که دامدار و کشاورز و اصناف ندانند، قرار است چه اتفاقی بیفتد. همچنین حدود یک ماه پیش به اصناف اعلام شد برای نهاده ها در سامانه نیمایی ثبت نام کنند.

وی افزود: اصناف، کشاورزان و تولیدکنندگان از حذف ارز ترجیحی استقبال کردند، زیرا تخصیص این ارز هیچ سودی برای آنها تاکنون نداشته است و حتماً حوزه کشاورزی و تولید از حذف این ارز بهره مند خواهد شد.

ساداتی نژاد تصریح کرد: برای کمک به تولید، سرمایه در گردش را نیز برای اصناف و تولیدکنندگان قرار دادیم و با هماهنگی شورای پول و اعتبار، موضوع سقف برداشت ها و چک های برگشتی را تغییر دادیم. حذف ارز ترجیحی موجب رقابت سالم میان تولیدکنندگان شده و آنها مجبور به ارتقای کیفیت محصولاتشان خواهند شد و از این پس در بازارگاه هر محصولی که کیفیت بالاتری دارد به فروش خواهد رفت.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین با اشاره به قانون الگوی کشت گفت: طبق قانون باید ما الگوی کشت را تا شهریور ماه ابلاغ کنیم که این کار انجام خواهد شد، البته در کنار این موضوع ما کشاورزی قراردادی را از سال گذشته در کشور آغاز کرده ایم، بر این اساس 250 هزار هکتار به موجب کشت قراردادی سال گذشته زیر کشت گندم رفت و برای سال جاری نیز 200 هزار هکتار دیگر به زیر کشت خواهد رفت.

وی افزود: همچنین 40 هزار هکتار از شالیزارهای استان های شمالی به زیر کشت رفته و ما توانسته ایم از طریق این مدل کشاورزی از تولید داخل حمایت کنیم. افزایش نرخ خرید گندم نیز توسط دولت موجب تشویق کشاورزان به کشت این محصول شده و ما تاکنون برای حمایت از کشاورزان 100 هزار تن محصول کشت قراردادی سویا را خریداری کرده ایم.

این عضو کابینه دولت سیزدهم ضمن تاکید بر اینکه نگاه و حرکت ما در بحث حذف ارز ترجیحی، حمایت از تولید است، بیان کرد: به دلیل مشکلات سخت افزاری بانک مرکزی اعلام شد که ارائه کالابرگ الکترونیکی از دو ماه آینده آغاز خواهد شد، بر این اساس برای حمایت از تولید و رفع دغدغه معیشتی مردم، واریز وجه را آغاز کرده ایم و بعد از رفع مشکلات زیرساختی، کالابرگ الکترونیکی به مردم ارائه خواهد شد.

 

 

----------------------------

به شبکه های اجتماعی ما بپیوندید:

کانال تلگرام: http://www.t.me/kajpress00

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .