چهارشنبه, ۰۴ خرداد ۱۴۰۱

واردات برنج ممنوع!

شنبه, 22 آبان 2020

اخبار کشاورزی:

مجری طرح خودکفایی گندم:

۲ میلیون هکتار از گندمزارهای کشور به روش قراردادی کشت می‌شود

E_355.jpg

کاج پرس: 20/2/1401

مجری طرح خودکفایی گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: ۲میلیون هکتار از گندمزارهای آبی کشور در سال زراعی آینده (1402 - 1401) به روش قراردادی کشت خواهد شد.

سهراب سهرابی در گفت و گویی در استان خراسان شمالی اظهار داشت: کشاورزان ۱۷ استان به صورت پایلوت ۲۵۰ هزار هکتار از کشتزارهای گندم را در سال زراعی جاری به صورت قراردادی کشت کرده بودند که تلاش می‌شود این سطح را در سال‌های آینده افزایش یابد.

وی افزود: در طرح کشت قراردادی اراضی زیر پوشش بیمه قرار می‌گیرد و کشاورزان از نهاده‌های مورد نیاز برای کشت و کار بهره مند می‌شوند.

وی با بیان اینکه در سال زراعی آینده کشت قرار دادی در تمامی استان‌های کشور اجرا خواهد شد اظهار داشت: در اجرای این طرح امسال علاوه بر تامین کودها سموم، انواع علف کش‌ها و بذور اصلاح شده نیز در اختیار کشاورزان گذاشته می‌شود.

سهرابی بر اجرای طرح کشاورزی قراردادی تاکید کرد و گفت: کشاورز باید از آینده فروش محصولات خود اطمینان کسب کند و بداند که محصول را با قیمت مناسب به فروش می‌رساند؛ هزینه‌های تولید آن کاسته و سود معقولی نیز عایدش شود.

وی میزان پیش بینی تولید گندم از سطح پنج میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار گندمزارها را ۹ میلیون تن عنوان کرد و اظهار داشت: میزان تولید در سال زراعی جاری به اندازه پارسال است، کشاورزان در سال گذشته چهار میلیون و ۷۰۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز را تحویل دولت داده بودند که امیدوار هستیم با توجه به افزایش قیمت‌ها بیش از این میزان گندم تحویل دولت دهند.

 

* افزایش نظارت‌ها بر خرید گندم

مجری طرح خودکفایی گندم وزارت جهاد کشاورزی به جنگ روسیه و اوکراین اشاره کرد و گفت: کشورهایی که گندم مصرفی خود را از این کشورها تامین می‌کردند هم اینک نگرانی‌هایی برای تامین آن دارند.

سهرابی افزود: برخی از کشورهای همسایه نیز از این کشورهای درگیر جنگ گندم مورد نیاز خود را وارد می‌کردند که هم اینک با چالش مواجه شده اند چرا که آنان نیز درگیر خشکسالی بوده اند.

وی اظهار داشت: دستگاه‌های نظارتی در سطح کشور بر تحویل گندم به سیلوها نظارت دقیق دارند تا کم ترین انحراف در این راستا داشته باشیم. مجری طرح خودکفایی گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به افزایش قیمت خرید تضمینی گندم تحویل این محصول راهبردی از سوی کشاورزان با استقبال مواجه است اما برای جلوگیری از قاچاق دستگاه‌های مرتبط بر این امر نظارت و پایش خواهند داشت..................................... ........... کدE355

در شبکه‌های اجتماعی به ما بپیوندید:

تلگرام: https://t.me/kajpress00

اینستاگرام: https://www.instagram.com/kajpress00

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .