چهارشنبه, ۰۴ خرداد ۱۴۰۱

واردات برنج ممنوع!

شنبه, 22 آبان 2020

اخبار کشاورزی:

سرپرست پارک علم وفناوری سازمان تات:

شمار شرکت‌های دانش بنیان بخش کشاورزی باید پنج برابر شود

E_358.jpg

کاج پرس: 20/2/1401

سرپرست پارک علم و فناوری بخش کشاورزی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی (تات) کشور با اشاره به حمایت از تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین در بخش کشاورزی، گفت: بایستی شمار شرکت‌های دانش بنیان بخش کشاورزی کشور به پنج برابر افزایش یابد.

مجید ولدان در گردهمایی مدیران ستادی و استانی آب و خاک سراسر کشور که در معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی واقع در کرج برگزار شد، افزود: اکنون ۸۰۱ شرکت دانش بنیان، هسته و واحد فناور کشاورزی در کشور فعال هستند که ۶۷ شرکت آن‌ها در حوزه آب و خاک کار می‌کنند. وی اظهار داشت: نباید فراموش شود که فراوانی شرکت‌های فناور ابزاری برای رسیدن کشاورزی دانش بنیان و رشد وتوسعه اقتصادی کشور است.

سرپرست پارک علم و فناوری بخش کشاورزی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی (تات) کشور در ادامه به موضوع تولید علم در کشور اشاره کرد و گفت: ایران در ۱۰ سال گذشته (بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۱) رتبه‌های بسیار خوبی در تولید علم داشته که نشان می‌دهد دانشگاه ها، موسسات و مراکز تحقیقاتی به خوبی کار کرده و علم تولید می‌کنند.

ولدان بیان داشت: بر اساس شاخص نوآوری که تبدیل به علم و محصول یا خدمت است، در سال ۲۰۱۳ رتبه ۱۱۳ دنیا را داشتیم که در سال ۲۰۱۴ رتبه ۱۲۰ را به خود اختصاص دادیم اما در سال‌های اخیر به رتبه ۶۰ دنیا رسیدیم که نشان از تلاش حوزه‌های فناوری در کشور است.

وی با بیان اینکه رتبه در نوآوری با رتبه در تولید علم تفاوت زیادی دارد، افزود: در کشورهای توسعه یافته یا در حال توسعه فاصله رتبه تولید علم با رتبه در نوآوری خیلی زیاد نیست ولی در کشور ما زیاد است.

سرپرست پارک علم و فناوری سازمان تات اتکای کشور ما به منابع پایه به ویژه نفت را از جمله دلایل این فاصله عنوان کرد و اظهار داشت: اشکال بعدی در این فاصله، در مسیر حرکت است که در مراکز علمی تحقیقاتی هدف را اشتباه گرفته ایم و علمی تولید کرده ایم که متناسب با نیازهای کشور نبوده است.

وی گفت: اگر این اولویت‌ها سرمشق اساتید و محققان ما شود علومی تولید می‌شود که خیلی مورد نیاز کشور نیست ضمن اینکه فقدان نظام نوآوری در کشور از دیگر مشکلات است که از جمله آن‌ها ارزش گذاری دانش فنی می‌باشد.

وی ادامه داد: در سطح کشور مرجع تعیین ارزش تکنولوژی و علم و دانش مشخص نیست و چون نظام نوآوری وجود ندارد اگر علم نافعه ای تولید شود نمی‌توانیم آن را به محصول تبدیل کنیم.

ولدان عدم آشنایی با فرآیند تجاری سازی تحقیقات و کمبود زیرساخت‌های توسعه فناوری را از دیگر مشکلات بر سر راه این بخش دانست و اضافه کرد: باید بررسی شود بخش کشاورزی به عنوان یکی از بخش‌های مهم کشور دانش بنیان هست یانه؟

ولدان گفت: ایران یکی از پنج کشوری است که در تولید ۲۰ محصول کشاورزی دارای رتبه است و عهده دار ۳۰ درصد صادرات غیرنفتی و تامین کننده ۹۵ درصد مواد غذایی مورد نیاز کشور و تامین کننده ۹۰ درصد مواد اولیه مورد نیاز صنایع تبدیلی کشاورزی است.

سرپرست پارک علم و فناوری سازمان تات افزود: همچنین تولید کننده حدود ۱۲۵ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی و عهده ۱۸ درصد تولید ناخالص ملی و ۲۳ درصد اشتغال کشور می‌باشد که ازافتخارات بخش کشاورزی است.

۳۶ درصد بهره برداران بخش کشاورزی بی سواد هستند

سرپرست پارک علم و فناوری بخش کشاورزی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی (تات) کشور تصریح کرد: ۴.۲ میلیون بهره بردار کشاورزی داریم که ۳۶ درصد آن‌ها بی سواد هستند در شرایطی که ۲۶ درصد کل شاغلان بخش‌های اقتصادی کشور دارای تحصیلات عالی هستند و ۳.۶ درصد کل فارغ التحصیلان کل کشور تحصیلات در این بخش دارند ولی فقط ۰.۷۹ درصد بهره برداران کشاورزی دارای تحصیلات عالی مرتبط بوده و ۴.۵ درصد بهره برداران کشاورزی دارای تحصیلات غیرمرتبط هستند.

ولدان گفت: مقایسه تعداد بهره برداران با مجموع فارغ التحصیلان رشته‌های کشاورزی به وضوج نشان می‌دهد که فارغ التحصیلان مزبور نقش ناچیزی در بهره وری بخش کشاورزی دارند که باید با توجه به نقش اثبات شده این بخش از ظرفیت این دانش آموختگان استفاده شود.

وی به زیرساختهای علم و فناوری در بخش کشاورزی اشاره کرد، افزود: از۴۹ پارک علم و فناوری فعال در سراسر کشور فقط سهم بخش کشاورزی یک پارک است که هم اکنون به عنوان چهل و نهمین پارک علم و فناوری در حال احداث می‌باشد.

وی اظهار داشت: همچنین ۲۲۴ مرکز رشد فناوری، ۶ هزار و ۶۵۲ شرکت دانش بنیان تا فروردین سالجاری و ۱۰ هزار و ۷۰۰ هسته و واحد فناور به عنوان زیرساخت‌های توسعه فناوری کشور هست.

سرپرست پارک علم و فناوری کشاورزی سازمان تات به ارایه پیشنهاداتی در این حوزه پرداخت و افزود: آینده پژوهی نیازسنجی و فراخوان اولویت ها، استفاده از تولیدات و خدمات شرکت‌های دانش بنیان در طرح‌های آب و خاک کشور، مدیریت هوشمند بهره برداری از شبکه‌های آبیاری و زهکشیو معرفی خدمات و تولیدات شرکت‌های دناش بنیان به مشاوران از جمله این پیشنهادات می‌باشد.

به گزارش کاج پرس به نقل از ایرنا، در حاشیه این گردهمایی نمایشگاهی از دستاوردهای بخش آب و خاک و سامانه‌های نوین آبیاری برگزار شد................ ........................... ........ کدE358

در شبکه‌های اجتماعی به ما بپیوندید:

تلگرام: https://t.me/kajpress00

اینستاگرام: https://www.instagram.com/kajpress00

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .