چهارشنبه, ۰۴ خرداد ۱۴۰۱

ساخت، نصب، افتتاح و راه اندازي اولين قفس پرورش ماهي پايه كششي

 

 

کاج پرس - 20/ 02/ 1401

معاون وزير و رئيس سازمان شيلات ايران در سفر به استان هرمزگان طی روز جاری (سه شنبه 20 ارديبهشت ماه) از بندر صيادي رمچاه بازديد و با جامعه صيادي و پيمانكاران پروژه بندر صيادي رمچاه ديدار كرد.

به گزارش کاج پرس به نقل از روابط عمومي سازمان شيلات، مهندس سيد حسين حسيني در اين بازديد ضمن ابراز رضايت از اقدامات صورت گرفته، برتكميل هرچه سريعتر فاز دوم اين بندر صيادي در جهت ارتقاي خدمات رساني به جامعه صيادي و پشتيباني از مجموعه هاي آبزي پروري تاكيد كرد.

مهندس حسيني با بيان اينكه هرمزگان از جايگاه ويژه اي در صيد و صيادي برخوردار است اظهار داشت: بدون شك تلاش براي افزايش سطح رفاه جامعه صيادي و همچنين توسعه بنادر صيادي يكي از اولويت هاي مهم در استان هرمزگان است.

رئيس سازمان شيلات ايران با تشكر از تلاش هاي صورت گرفته توسط شيلات هرمزگان، پيمانكار و مسئولان امر در تحويل و بهره برداري به موقع از اين پروژه گفت: اين پروژه را مي توان يكي از دست آوردهاي خوب انقلاب اسلامي و از اولين بنادر صيادي استان پس از انقلاب خواند.

در ادامه، مدير كل شيلات هرمزگان با اشاره به اينكه اين بندر صيادي از ۷۹۵ نفر صياد، با حدود ۲۰۰ فروند شناور صيادي برخوردار است تصريح كرد: اين بندر صيادي علاوه بر پشتيباني از فعاليت هاي آبزي پروري حدود ۲۶ هزار تن از صيد استان هرمزگان را به خود اختصاص داده است.

عبدالرسول دريايي با بيان اينكه فاز نخست اين بندر كه مربوط به بازوي غربي آن مي‌شود با طول ۶۹۰ متر و ۳۲۰ ميليارد ريال اعتبار استاني در سال گذشته به بهره برداري رسيد، افزود: فاز دوم آن نيز با اعتباري بالغ بر ۲۴۰ ميليارد ريال در دست اقدام است‌.

ساخت، نصب، افتتاح و راه اندازي اولين قفس پرورش ماهي پايه كششي

نخستین قفس پرورش ماهی پایه کششی، مناسب براي استقرار در درياهاي مواج در قالب يك پروژه پايلوت تحقيقاتي دانش بنيان در آب هاي جنوبي جزيره قشم، ساخت، نصب و راه اندازی شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات، معاون وزير و رئيس سازمان شيلات ايران، حركت در مسير شعار سال مبني بر "توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين" و منويات مقام معظم رهبري را يكي از سياست هاي اصلي سازمان شيلات ايران خواند و گفت: خوشبختانه امروز شاهد گام هاي خوب استان هرمزگان در اين مسير بوده ايم.

سيد حسين حسيني معاون وزير و رئيس سازمان شيلات ايران، با بيان ترجمان شعار سال در شيلات، افزود: صنعت شيلات را در حال حركت از حالت سنتي به سمت صنعتي شدن است كه در اين بيان دانش بنيان محوري لازم و اساسي براي اين تحول است.

وي از اين طرح به عنوان يك پروژه جديد با قابليت نصب در مناطق با امواج بلند دريا ياد كرد و تصريح كرد: بدون شك اين پروژه؛ تحولي عظيم در زمينه توسعه پرورش ماهي در قفس در مگا پروژه ها به وجود آورد.

مهندس حسيني با تاكيد بر توسعه دريا محور گفت: هيچ كدام از اين اهداف، به نتيجه نخواهد رسيد مگر اينكه در بخش علمي و دانشي تحول ايجاد كنيم و به همين دليل لزوم استفاده از نتايج تحقيقاتي محققان و محور هاي دانش بنيان، امروز بيش از پيش احساس مي شود.

در ادامه مدير كل شيلات هرمزگان با اشاره به افتتاح اولين قفس پرورش ماهي پايه كششيtlc مناسب براي امواج بلند در كشور در سواحل جنوبي جزيره‌ قشم گفت: ساختار نيمه مغروق براي در امان ماندن از امواج، قطر دهانه فوقاني شش متري، مخروط شش متري، ۲۴متر قطر اصلي ، ۷۵ تن ظرفيت پرورش، برخورداري از لنگر هاي ۱۵ تني و ... بخشي از مشخصات اين پروژه است.

دكتردريايي، مدیر کل شیلات هرمزگان، قابليت استقرار ايمن در امواج بلند درياهاي خشن، فعالسازي ظرفيت يك ميليون تني پرورش ماهي در قفس در سواحل مكران، ارائه ي يك الگوي موفق و قابل اعتماد از قفس هاي آبهاي خشن براي سرمايه گذاران خصوصي براي ورود به اين صنعت، افزايش درآمد ارزي و سهم شيلات در صادرات غيرنفتي كشور با فعالسازي ظرفيت هاي بالقوه، اشتغال آفريني، رونق توليد، احياي ذخاير طبيعي آبزيان و تمركز توليد از طريق پرورش را به عنوان بخشي از مزاياي راهبردي اين طرح عنوان كرد.

وي احداث تعداد ۲۵ قفس ۲۰۰تني، احداث مركز تكثير بچه ماهي، احداث خط توليد غذاي ماهي و اشتغال زايي ۱۵۰ نفر مستقيم را به عنوان طرح توسعه پنج هزار تني اين پروژه مطرح كرد.

بازدید از مركز تكثير ماهيان دريايي درنامهر قشم

به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات، معاون وزير و رئيس سازمان شيلات ايران در اين بازديد با اشاره به اينكه تكثير ماهيان دريايي يك نياز اساسي براي صنعت پرورش ماهي در قفس است گفت: خوشبختانه با پيگيري هاي شيلات هرمزگان و همت خوب بخش خصوصي در اين زمينه در آينده اي نزديك شاهد تكميل چرخه پرورش ماهي در قفس و خودكفايي در اين مهم خواهيم بود.

سيد حسين حسيني پرورش و توليد ماهي در دريا را يكي از راه هاي ارتقاي امنيت غذايي و همچنين كاهش فشار بر ذخاير خواند و گفت: با گام هاي خوب شيلات هرمزگان در مسير اجرايي كردن سياست هاي سازمان شيلات ايران، اين استان به قطب پرورش ماهي در دريا كشور تبديل شده است.

در ادامه اين بازديد مديركل شيلات هرمزگان با بيان اينكه استان هرمزگان در صورت جذب حمايت ها مي تواند شاهد اشتغال و رونق اقتصادي گسترده تنها از طريق پرورش ماهي در دريا باشد افزود: تكثير ماهيان دريايي به عنوان يكي از زنجيره هاي مهم پرورش ماهي در دريا در استان هرمزگان به خوبي در حال طي مسير و ارتقاي زير ساخت هاست.

گفتني است شركت درنا مهر قشم در حال حاضر بر روي تكثير ماهي "سي باس" گونه اي مناسب براي پرورش ماهي در ققس در حال فعاليت است.

 

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .