چهارشنبه, ۰۴ خرداد ۱۴۰۱

اخبار کشاورزی:

گیلانی‌ها کشت مکانیزه را به سنتی ترجیح دادند

E_376.jpg

کاج پرس: 22/2/1401

مدیر زراعت سازمان جهادکشاورزی گیلان گفت: تا به امروز ۴۴ درصد از شالیزارهای استان معادل ۱۰۲ هزار و ۵۱۰ هکنار زیر کشت نشاء برنج رفت که از این میزان ۷۵ درصد یعنی حدود ۷۷ هزار هکتار به صورت مکانیزه کشت شد.

ابراهیم اکبرزاده در گفت و گویی اظهار داشت: ٢٢۴ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان شامل ۹۴ درصد شخم اولیه شد ضمن لینکه خزانه گیری شالیزارهای استان نیز به ٩٨ درصد رسید.

وی با تاکید بر ضرورت توجه شالیکاران به توصیه‌های کشت و کار افزود:از پوشش پلاستیکی در خزانه حتما استفاده شود ضمن اینکه هوادهی خزانه به ویژه در ساعات گرم روز جدی گرفته شود.

مدیر زراعت جهادکشاورزی گیلان گفت: با توجه به اهمیت سازگاری نشاها با محیط مزرعه بهتر است طی ۱ تا ۲ روز قبل از انتقال نشاها به برداشتن پلاستیک اقدام شود و قبل از انتقال نشاها به زمین اصلی حتما کل کود فسفاته "سیاه" و نیمی از کود پتاسه در مرحله شخم اولیه استفاده و حتما کودها براساس توصیه‌های سازمان جهادکشاورزی که در اختیار مراکز جهاد کشاورزی دهستاتها قرار گرفته شده، به زمین داده شود.

اکبر زاده اظهار داشت: هنگام انتقال نشاها به زمین اصلی، مبارزه با علف‌های هرز توجه شود و حتما مصرف علف کش براساس دستورالعمل درج شده در روی علف کش انجام شود.

به گزارش کاج پرس به نقل از ایرنا، گیلان بزرگترین تولیدکننده ارقام بومی و با کیفیت برنج در کشور به شمار می‌آید که با ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری، رتبه اول کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و رتبه دوم تولید برنج را به خود اختصاص داده‌است...................... .......... ....... کدE376

در شبکه‌های اجتماعی به ما بپیوندید:

تلگرام: https://t.me/kajpress00

اینستاگرام: https://www.instagram.com/kajpress00

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .