چهارشنبه, ۰۴ خرداد ۱۴۰۱

اخبار کشاورزی:

ارائه کودهای یارانه‌ای به کشاورزان گیلان ادامه خواهد داشت

E_379.jpg

کاج پرس: 22/2/1401

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه کودهای یارانه ای بر اساس میزان سطح کشت به کشاورزان نعلق می‌گیرد، گفت: کشاورزان در صورت تغییر اطلاعات مزارع تحت مالکیت خود می‌توانند با مراجعه به سامانه جامع "پهنه بندی داده‌های کشاورزی" اطلاعات را به روز کنند.

صالح محمدی در گفت و گویی افزود: کشاورزان برای دریافت کودهای یارانه ای باید اطلاعات مزارع آنان در سامانه یاد شده موجود باشد؛ ضمن اینکه به روز کردن اطلاعات به لحاظ سطح مالکیت اراضی اهمیت دارد.

وی اظهار داشت: بر این اساس مراکز توزیع نهاده‌های کشاورزی برای توزیع کودهای یارانه ای شامل "فسفاته و پتاسه" در گیلان مجاز به تحویل این کودها خارج از سامانه پهنه بندی و مدیریت داده‌های کشاورزی نیستند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان بیان داشت: کودهای یارانه ای بر اساس سطح زیرکشت "اطلاعات ثبت شده در سامانه پهنه بندی" طبق دستورالعمل فنی کشاورزی و پشتوانه علمی و تحقیقاتی به کشاورز تعلق میگیرد.

وی با اشاره به افزایش پنج تا هفت برابری قیمت کودهای کشاورزی در سال گذشته افزود: در ٢ ماه گذشته قیمت کودها تا ۴۵ درصد کاهش یافت به طوری که کودها با قیمت ۵۰۰ و ۵۵۰ هزار تومان پارسال، به ۴۵ درصد کاهش یافت.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان با اشاره به اهمیت کودهای فسفاته و پتاسه در اراضی شالیزاری اظهار داشت: این کودها مهم بوده و گیاه را قوی می‌کند.

به گفته محمدی، تنها کودهای کشاورزی شامل فسفاته و پتاسه برای شالیکاران یارانه ای بوده و سموم کشاورزی مشمول یارانه نمی‌شود.

به گزارش کاج پرس به نقل از ایرنا، گیلان بزرگترین تولیدکننده ارقام بومی و با کیفیت برنج در کشور به شمار می‌آید که با ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری، رتبه اول کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و رتبه دوم تولید برنج را به خود اختصاص داده‌است.................. .... کدE379

در شبکه‌های اجتماعی به ما بپیوندید:

تلگرام: https://t.me/kajpress00

اینستاگرام: https://www.instagram.com/kajpress00

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .