یکشنبه, ۱۲ تیر ۱۴۰۱

اخبار کشاورزی:

وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد:

مردمی‌سازی یارانه‌ها برای کشور نه انتخاب و اختیار بلکه ضرورت است

G_76.jpg

کاج پرس: 26/3/1401

وزیر جهاد کشاورزی گفت: طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها یک انتخاب و اختیار نبود بلکه یک طرح بزرگ اقتصادی و برای کشور ضروری است.

سیدجواد ساداتی‌نژاد در نشست شورای اداری کاشان افزود: اجرای طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها که با دستور رییس جمهور در قالب واریز یارانه‌ها آغاز شده، در میان مدت به نفع مردم و تولیدکنندگان در حوزه غذا است.

وی ادامه داد: باید افزون بر ۲۰ میلیارد دلار در سال جاری برای تامین کالاهای اساسی هزینه می‌شد و در اعتبارهای بودجه مجلس نیز ۹ میلیارد دلار برای این مهم پیش‌بینی شده بود، بنابراین استمرار ارز ترجیحی برای اقتصاد کشور امکان ‌پذیر نبود و به طور حتم در ادامه، تورمی وحشتناک ایجاد می‌کرد.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: افرادی که در شرایط کنونی از نوسان یا افزایش قیمت‌ها گلایه‌مند هستند، باید بدانند که اگر ارز ترجیحی حذف نمی‌شد شرایط کشور از وضعیت موجود بدتر می‌شد و این مهم را کارشناسان اقتصادی اثبات کردند.

وی گفت: اکنون جهان با بحران غذا روبه‌رو است و کشورهای همایسه و سایر کشورهای جهان گرفتار تامین کالاهای اساسی هستند، اما با دستور رییس جمهور و تلاش‌های شبانه‌روزی، کمبودی در تامین کالاهای اساسی کشور وجود ندارد.

ساداتی‌نژاد رشد قیمت کالاها در کشورهای جهان را اعجاب‌برانگیز بیان و اضافه کرد: یک کشتی کنجاله که یک هزار و ۳۰۰ میلیاد دلار قیمت داشته و یا روغنی که یک هزار و ۲۰۰ دلار بوده اکنون به ۲ هزارو ۵۰ دلار رسیده است.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه سیاست کشورهای جهان در حال تغییر است، گفت: کشورهایی که سیاست و تجارت آزاد کار می‌کردند با وجود مغایرت با قانون بین‌المللی، تعرفه عجیبی را روی کالاها می‌گذارند و برخی کشورها صادرات را محدود و یا ممنوع اعلام کرده‌اند.

وی تاکید کرد: در شرایط کنونی اقتصادی، تولیدکننده و مصرف‌کننده باید یکدیگر را حمایت کنند تا از این وضعیت عبور کنیم.

ساداتی‌نژاد افزود: برای جلوگیری از فشار به قشرهای آسیب‌پذیر، سه دهک پایین‌تر به صورت ویژه دیده شدند و در برنامه‌ریزی دولت برای تامین هزینه‌های معیشت اقلامی به این دهک‌ها پرداخت خواهد شد. وی خاطر نشان کرد: دولت می‌کوشد یارانه‌ها را به سمت کالابرگ سوق دهد که مهمترین مزیت آن، رسیدن کالاهای اساسی به دست مردم است.

به گفته ساداتی‌نژاد، در میان‌مدت و بلند مدت تلاش دولت ارزان‌سازی غذا است و برای اینکه این مهم رخ داد با توجه به اینکه اکنون در جهان غذا و مواد اولیه در حال گران شدن است، یکی از مسایل آن افزایش بهره‌وری است که یکی از خصوصیات ویژه ارز ترجیحی ارتقا بهره‌وری در صنعت دام و طیور است.

وزیر جهاد کشاورزی، کشاورزان را یکی از قشرهای ضعیت جامعه دانست و گفت: حمایت از این قشر جزو اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی است که بر این پایه قیمت گندم به ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش یافت.

وی ادامه داد: اکنون در کاشت دانه‌های روغنی مانند سویا به کشاورزان یارانه پرداخت می‌شود تا بتوان پایداری را حفظ کرد و از تولیدکنندگان مرغ و تخم‌مرغ نیز خرید تضمنی انجام می‌شود تا بدون نگرانی به تولید ادامه و این پایداری استمرار یابد.

وی، ارتقای مدیریت‌های جهاد کشاورزی در شمال استان اصفهان را یادآور شد و افزود: برنامه‌ریزی‌هایی برای تفویض اختیار و ارتقای خدمات‌دهی در دستور کار قرار دارد.

وزیر جهاد کشاورزی یادآور شد: با توجه ظرفیت‌های خاص و تفاوت کاشان با سایر شهرستان‌ها که مدنظر رهبر انقلاب نیز بوده، به طور حتم حجت‌الاسلام والمسلمین ابراهیم رییسی، رییس جمهور نیز به شهرستان کاشان سفر خواهد کرد.

وی افزود: کاشان در کنار تمامی حوزهای صنعتی و علمی، منطقه‌ای فرهنگی است و باید در این حوزه نگاه ویژه به این خطه شود که می‌کوشیم این مهم در سفر رییس جمهور به استان اصفهان مطرح شود.

وی افزود: امام راحل، رهبر معظم انقلاب و رییسان جمهور پیشین و حتی حجت‌الاسلام والمسلمین ابراهم رییسی زمانی که رییس قوه قضاییه بودند کاشان را در حد یک شهر معمولی ندیده‌اند.

وی، استقرار دادگاه‌های تجدید نظر، حج و زیارت و دفتر آستان قدس رضوی در کاشان را یادآور شد و گفت: امور کاشان نمی‌توان با روش‌های معمولی و عادی اداری پیش ببرد برخی در مرکز استان نیز به این مهم واقف هستند بنابر این مدیران دستگاه‌ها باید ارتباط خود با وزارتخانه‌ها در مرکز بیشتر کنند.

به گزارش کاج پرس به نقل از ایرنا، وی تصریح کرد: حجم مسایل و مطالبه‌های کاشان رویه معمولی نیست که استان اصفهان با ۲۸ شهرستان بتواند پاسخگو باشد.................... ......... کد76 G

در شبکه‌های اجتماعی به ما بپیوندید:

تلگرام: https://t.me/kajpress00

اینستاگرام: https://www.instagram.com/kajpress00

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .