یکشنبه, ۱۲ تیر ۱۴۰۱

اخبار کشاورزی:

۳۷ درصد سطح زیر کشت گیاهان دارویی کشور متعلق به خراسان رضوی

G_79.jpg

کاج پرس: 26/3/1401

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: در حال حاضر ۳۷ درصد سطح کشتزارهای گونه‌های گیاهی کشور متعلق به استان خراسان رضوی است. غلامحسین ساربان افزود: در حال حاضر بیش از ۳۵ گونه از گیاهان دارویی در خراسان رضوی کشت می‌شود.

وی گفت: پارسال مبلغ ۲۲۰ میلیارد ریال تسهیلات کم‌بهره برای توسعه گیاهان دارویی در خراسان رضوی که در زمره محصولات کم‌آب‌طلب و اشتغالزا به شمار می‌روند، اختصاص داده شد.

وی به برداشت گندم از سطح مزارع استان اشاره کرد و ادامه داد: در سال زراعی جاری پیش‌بینی می‌شود ۴۳۰ هزار تن گندم در استان تولید که ۲۵۰ هزار تن خرید تضمینی توسط مراکز خرید انجام شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی افزود: از ۲۰ اردیبهشت ماه زمان برداشت گندم از مناطق جنوبی استان آغاز و تاکنون حدود ۷۴ هزار تن گندم خریداری شده است.

ساربان گفت: پارسال میزان گندم تولید خراسان رضوی با افت زیاد نسبت به سالهای قبل، حدود ۱۰۷ هزار تن بود که به علت مشکلات تامین نهاده‌های دامی، بخشی از گندم به مصرف دام و طیور رسید.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی خاطر نشان کرد: اکنون تعداد ۷۰ شرکت دانش‌بنیان در حوزه کشاورزی در این استان فعال هستند که مورد حمایت جهاد کشاورزی قرار دارند.

ساربان افزود: پایین بودن بهره‌وری آب و خاک، تغذیه گیاهی، کاهش عوامل خسارت‌زا و مکانیزاسیون عمده مسائل بخش کشاورزی هستند که بهبود آنها با تکیه بر علم و شرکت‌های دانش‌بنیان محقق می‌شود.

به گزارش کاج پرس به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، دو میلیون و ۱۳۸ هزار هکتار عرصه مستعد کشاورزی در خراسان رضوی وجود دارد که سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار آن زیر کشت ۸۳ نوع محصول می‌رود که در ۹۰۰ هزار هکتار از این سطح، زراعت و در ۳۰۰ هزار هکتار آن باغداری می‌شود.

۳۶۳ هزار بهره بردار بخش کشاورزی در استان خراسان رضوی فعالیت می‌کنند که حجم تولید سالانه انواع محصولات باغی، زراعی و دامی آنها هشت میلیون تن است.

بخش کشاورزی ۲۸ درصد اشتغال و ۳۰ درصد صادرات غیرنفتی خراسان رضوی را به خود اختصاص داده است........ .... ......... کد78 G

در شبکه‌های اجتماعی به ما بپیوندید:

تلگرام: https://t.me/kajpress00

اینستاگرام: https://www.instagram.com/kajpress00

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .