یکشنبه, ۱۲ تیر ۱۴۰۱

اخبار کشاورزی:

رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت:

خسارت ۳ هزار میلیارد تومانی فرسایش بادی به زیرساخت‌های کشور

G_89.jpg

کاج پرس: 28/3/1401

رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: فرسایش بادی سالانه ۳ هزار میلیارد تومان به زیرساخت‌های کشور خسارت وارد می‌کند.

«مسعود منصور» در مراسم روز جهانی مقابله با بیابان زایی و در هفته جهاد کشاورزی افزود: نزدیک به ۳۰ میلیون هکتار از پهنه‌های کشور در معرض فرسایش بادی هستند. وی اظهار داشت: از این سطح نزدیک به ۱۴ میلیون هکتار در پهنه خسارت‌زا با فرسایش بادی بیشتر قرار دارند.

منصور ادامه داد: از ۱۴ میلیون هکتار کانون‌های فرسایش بحرانی، نزدیک به ۵۰ درصد آن در کانون‌های فوق بحرانی واقع شده اند که منشا ریزگردهای داخلی هستند. وی با بیان این که در حدود پنج دهه‌ گذشته تا سال ۱۴۰۰ اقدامات مختلفی برای مقابله با بیابانزایی در کشور انجام شده است، گفت: طی این مدت دو میلیون و ۳۵۰ هزار هکتار در عرصه‌های بیابانی نهالکاری شده و این عرصه‌ها به جنگل‌های دست‌کاشت تبدیل شده‌اند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی مالچ پاشی در سطح بیش از ۳۰۰ هزار هکتار و استقرار بادشکن‌های زنده و غیرزنده در سطح ۳۸ هزار هکتار از عرصه‌های کشور، مدیریت رواناب به حدود ۴۶۳ هزار هکتار و اجرای مدیریت چرا و قرق در سطح ۱.۲ میلیون هکتار را از دیگر اقدامات این سازمان برای مقابله با بیابانزایی و جلوگیری از خسارات ناشی از آن به زیر ساخت‌هایی همچون خطوط ریلی، قنوات و اراضی کشاورزی عنوان کرد.

وی اضافه کرد: در این مدت از ۱۲۵ میلیون هکتار عرصه‌های کشور که نیاز به عملیات آبخیزداری است، نزدیک به ۳۳ میلیون هکتار فعالیت‌های آبخیزداری برای حفظ منابع آبی و پوشش گیاهی انجام داده ایم. منصور در همین حال خواستار تامین منابع مالی و اعتباری بیشتر برای عملیات آبخیزداری در عرصه‌های کشور شد.

وی کنترل بیابانزایی و اصلاح چرخه و مدیریت آب، سرزمین و طبیعت را بهترین راهکارها برای احیای سرزمین دانست.

منصور با اشاره به انتخاب شعار امسال کنوانسیون مقابله با بیابانزایی با عنوان "عبور از خشکسالی با مشارکت همگانی" اذعان داشت: بدون مشارکت خیرین، آحاد مردم در قالب مسولیت‌های اجتماعی و مشارکت دستگاه‌های اجرایی نمی‌توان بر مشکل خشکسالی و بیابانزایی فائق آمد.

وی افزود: بیش از ۸۵ هزار هکتار از عرصه‌های کشور در سال ۱۴۰۰ با کمک بخش صنعت و معدن و خیرین تثبیت شده است.

رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: امسال نیز برای تثبیت ۱۰۰ هزار هکتار از عرصه‌های کشور برای مقابله با بیابانزایی هدفگذاری کرده ایم. وی خواستار مشارکت و حمایت تاسیسات پتروشیمی و نفتی و سایر دستگاه‌ها و همچنین سرمایه گذاران بخش خصوصی در اجرای برنامه‌ها و فعالیت‌های این سازمان برای حفاظت، احیای عرصه‌های بیابانی و جلوگیری از خسارات بر زیرساخت‌های کشور شد.

منصور در عین حال تصریح کرد: اگر بخواهیم به نقطه سر به سر برسیم به این معنا که بیابانزایی گسترش پیدا نکند، باید سالانه یک میلیون هکتار اقدامات بیابان‌زدایی در کشور انجام دهیم.

وی با اشاره به این که در حال حاضر ۱۹۶ کشور عضو کنوانسیون مقابله با بیابانزایی هستند، گفت: ایران نیز سومین کشوری بود که عضو این کنوانسیون بین المللی شده است.

به گزارش کاج پرس به نقل از ایرنا، در مراسم گرامیداشت روز جهانی مقابله با بیابانزایی از معاونان و مدیران برگزیده استانی به دلیل فعالیت‌های آنها در اجرای پروژه‌های بیابان زایی و همچنین پیشکسوتان و کار آفرینان در این حوزه با اهدای لوح تقدیر شد......... ............... ............................. کد89 G

در شبکه‌های اجتماعی به ما بپیوندید:

تلگرام: https://t.me/kajpress00

اینستاگرام: https://www.instagram.com/kajpress00

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .