یکشنبه, ۱۲ تیر ۱۴۰۱

اخبار کشاورزی:

به بار نشستن میوه پاپایا با سودی چند برابری از دیگر محصولات کشاورزی

G_114.jpg

کاج پرس: 29/3/1401

یک کشاورز جوانی بوشهری برای نخستین بار، اقدام به کشت و تولید میوه پاپایا در سطح یک هکتاری گلخانه کرده است.

بذر میوه استوایی پاپایا را از کشور اسپانیا به همراه آورده و از مرداد سال گذشته کاشت را در محیط گلخانه آغاز کرد.

سید رضا حسینی از آنجایی که دانش و تجربه لازم را برای کاشت و داشت محصول نداشت از شرکت‌های دانش بنیان و مشاوره با کارشناسان جهاد کشاورزی استفاده کرد تا بتواند این میوه گرمسیری را تا مرحله ثمر دهی برساند.

وی گفت: در شهر کاکی ۱۰۵ هکتار گلخانه وجود دارد که کشت تک محصولی گوجه فرنگی دارند و حتی با کیفیت تولید بالا، ولی گاهی به دلیل نوسانات قیمت در بازاربرای فروش مشکل داشتند. کمتر از یک سال از زمان کاشت، درخت‌ها به ثمر رسیده اند و تا یک یا دو ماه دیگر برداشت می‌شوند که سودش ده برابر بیشتر از گوجه فرنگی است.

حسینی گفت: درخت پاپایا نیاز آبی کمی دارد و ۳ تا ۴ روزی یکبار آن هم به مدت ۲۰ تا ۲۵ دقیقه به صورت قطره ای آبیاری می‌شود که یک دهم نیاز آبی گوجه فرنگیست.

دمای محیط گلخانه بین ۱۵ تا ۳۵ درجه سانتیگراد و رطوبت به میزان ۴۰ تا ۶۰ درصد تنظیم می‌شود تا شرایط برای رشد و ثمر دهی محصول مناسب باشد.

کشاورز اهل کاکی پیش بینی می‌کند از هر درخت بیش از ۵۰ کیلوگرم و به طور میانگین از هر هکتار ۲۰۰ تا ۲۵۰ تن میوه برداشت کند.

در مورد قیمت فروش پاپایا یا همان خربزه درختی گفت: بستگی به طعم و شیرینی و نوع میوه که معمولا مکزیکی و اسپانیایی است از کیلویی ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان و در برخی استان‌ها مانند تهران دانه ای ۷۰ تا ۱۱ح هزار تومان به فروش می‌رسد.

میوه پاپایا با داشتن آنتی اکسیدان قوی برای پیشگیری از سرطان مفید است و از شکوفه و برگش نیز برای دمنوش می‌توان استفاده کرد.

درخت پاپایا به صورت مداوم میوه تولید می‌کند و در زمانی که بالای درخت شکوفه می‌دهد، همزمان می‌توان میوه‌های رسیده را هم برداشت کرد. به گزارش کاج پرس به نقل از خبرگزاری صداوسیما ؛ میوه پاپایا با طعمی شبیه خربزه و انبه وارداتی است و در استانهای سیستان و بلوچستان، خوزستان، یزد، فارس و ایلام هم کشت می‌شود................ ........ ..................... ..... کد114 G

در شبکه‌های اجتماعی به ما بپیوندید:

تلگرام: https://t.me/kajpress00

اینستاگرام: https://www.instagram.com/kajpress00

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .