یکشنبه, ۱۲ تیر ۱۴۰۱

اخبار کشاورزی:

مرگ هزاران ماهی در سد حلبی‌ساز بردسیر

G_129.jpg

کاج پرس: 30/3/1401

هزاران ماهی در بستر سد مشهور به دریاچه حلبی‌ساز شهرستان بردسیر در حالی تلف شده‌اند که مشخص نیست علت به خشکی یکباره و ابهام‌برانگیز سد بر می‌گردد یا دلایل دیگری هم دارد؟

در شهرستان بردسیر (۶۰ کیلومتری غرب مرکز استان کرمان) بعد از دریافت تصاویری از خشک شدن سد حلبی ساز و مرگ هزاران ماهی از سوی یک شهروند، صحت و سقم موضوع را از منابع مختلف در دستور پیگیری قرار داد اما از آنجا که مسئولان متولی در این زمینه اطلاعاتی نداشتند، در محل دریاچه در فاصله ۳۰ کیلومتری حاضر و در آنجا با منظره تکان دهنده ای از مرگ ماهی‌ها روبه رو شد.

دریاچه ای که پیشتر تا هرجا که چشم کار می‌کرد زلال آب بود و با صدای چهچه پرندگان میزبان گردشگران، اکنون تنها گِل خشکیده و خاک به چشم می‌آید و بوی تعفن لاشه ماهی‌ها فضا را پر کرده بود. فقط در کنار دیواره سد مقداری گِل و لای بدبو باقی مانده بود که از انبوهِ لاشه ماهیان پر بود.

راهی برای رفتن روی دیواره سد وجود داشت، بر روی دیواره رفتم و از بالا کپه ای از ماهی‌های بادکرده و مُرده دیدم که به نظر می‌آمد فقط بخش رویی لاشه هاست و عمقی نامشخص در بین گل و لای دارد. حجم ماهی‌های تلف شده آنقدر بود که شهروندی می‌گوید به چندین تن می‌رسد.

سد مصنوعی حلبی ساز بند خاکی است که گفته می‌شود حدود ۴۰ سال گذشته احداث شده و رودخانه‌های فصلی و رواناب‌های حاصل از بارندگی همیشه به آن سرازیر می‌شدند. پشت سد دریچه و آبراهی برای برداشت آب و استفاده کشاورزان دارای حقابه وجود دارد.

عمق و حالت کف دریاچه طوری است که همیشه شنا کردن در آن ممنوع بوده و از کودکی خاطره تلخ غرق شدن افراد را در آن شنیده و به خاطر داریم‌. بعدها کمتر کسی خطر شنا کردن در آن را به جان می‌خرید و مردم بیشتر برای تفریح، تماشا و گاهی ماهیگیری با قلاب به آنجا می‌آمدند. براساس شنیده‌ها برخی از این ماهی‌ها از رودخانه بالادست همراه آب آمده اند ولی گونه‌های دیگر توسط انسان (مشخص نیست چه نهادی) به آنجا آورده شده و پس از تکثیر نیز توسط همان‌ها صید می‌شده است.

نکته قابل تامل اینکه همان مسئولانی که اظهار نکردند نیز ابتدا و پس از شنیدن خشک شدن دریاچه اظهارتعجب کردند زیرا سابقه نداشته یا دستکم کمتر سابقه داشته که این سد طی سال‌های گذشته خشک شود.

افشین صالحی نژاد اعلام کرد: به دلیل اهمیت حوزه محیط زیست، موضوع با قید فوریت در دست بررسی است و نتیجه از طریق رسانه‌ها به اطلاع مردم خواهد رسید.

اهالی منطقه علت را خشکی دریاچه می‌دانند و حدس و گمان‌هایی در بین آنان از قبیل بهره برداری بیش از حد و لایروبی نشدن سالانه دریاچه توسط دستگاههای متولی مطرح می‌شود که ایرنا در حال حاضر نمی‌تواند هیچکدام آنها را تایید یا رد کند.

به گزارش کاج پرس به نقل از ایرنا، برخی شهروندان معتقدند به علت لایروبی نشدن سالانه، گل و لای تا دریچه سد بالا آمده و فضایی که پیش از این در هنگام خالی شدن آب تا مرز دریچه، مملو از آب بود و محل زیست و مخفیگاه ماهی‌ها می‌شد، اکنون به باتلاقی تبدیل شده که مرگ آنها را به دنبال داشته است. سد حلبی ساز در فاصله ۳۰ کیلومتری غرب مرکز شهرستان بردسیر (در مسیر سیرجان ) و در مسیر جاده روستایی حاج کاکا واقع شده است................... ........... کد129 G

ادامه مطلب در لینک زیر بخوانید؛

https://b2n.ir/e85511

در شبکه‌های اجتماعی به ما بپیوندید:

تلگرام: https://t.me/kajpress00

اینستاگرام: https://www.instagram.com/kajpress00

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .