یکشنبه, ۱۲ تیر ۱۴۰۱

اخبار کشاورزی:

خاندوزی اعلام کرد:

موتورهای تولید تورم را خاموش کردیم

G_147.jpg

کاج پرس: 31/03/1401

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: پایان تیر ماه میزان پیشرفت تامین زیرساخت‌های کالابرگ الکترونیکی را به آقای رییس‌جمهور اعلام خواهیم کرد و آن زمان در این باره توضیحات کافی داده خواهد شد.

سید احسان خاندوزی سخنگوی اقتصادی دولت در نشست خبری با خبرنگاران، طی سخنانی اظهار داشت: برنامه ستاد اقتصادی دولت در ماه‌های گذشته بر مبنای دو دوره تثبیت اقتصاد کلان با توجه به متغیرهایی که ماه‌های ابتدایی دولت مواجه بودیم و تمهید مقدمات برای اعمال سیاست‌های اصلاحی برای رشد اقتصادی و اهداف توسعه ملی و آسیب‌ناپذیری در بخش اول تقریبا دوره شهریور تا اسفند سال گذشته را مصروف خود کرد تلاش دولت این بود ثبات اقتصاد کلان را به شرایط متعارف بازگرداند تا بتوانیم سال جاری را سالی رو به پیش داشته باشیم.

وی افزود: در شهریورماه طبق اعلام بانک مرکزی با نرخ تورم 12 ماهه حدود 59 مواجه بودیم و امروز این عدد به 46 درصد کاهش یافته و نرخ رشد اقتصادی سال 1400 با رشد 4.6 به پایان رساندیم که نرخ رشد بالاتری نسبت به 1399 بود و نرخ بیکاری هم با 9.4 در سال 1400 وضعیت مطلوب‌تری نسبت به سال 99 داشتیم.

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: در شهریور 1400 با شاخص بهای تولید 80 درصد مواجه بودیم و در پایان اردیبهشت‌ماه به 51 درصد کاهش یافته است. همچنان در سال 1401 سیاست مهار تورم از اولویت‌های ستاد اقتصادی دولت است و در ماه‌های نخست تمرکز بیشتر ما بر این بود که تلاشی که انجام شد، محقق شد. در هفت‌ماهه اول دولت بیش از آن چیزی که مد نظر بود به اهداف دست یافتیم.

خاندوزی بیان کرد: رویکردهای تحولی نیازمند مقدمات، مصوبات و زیرساخت‌های فنی بود که انجام گرفت و محورهای آن در زمینه کمک به بخش تولید و سرمایه‌گذاری و بهبود محیط کسب و کار با جدیت عمل کردیم و درگاه ملی مجوزهای کسب و کار رخ داد که انجام گرفت کاهش نرخ 5 درصدی مالیات برای تولیدکنندگان انجام گرفت و مجلس آن را تایید کرد و اجرا می‌شود. موتورهای رشد تورم که نقدینگی و کسری بودجه است، اقداماتی انجام شد که ثمرات آن را می‌بینیم و تلاش شد کسری تراز عملیاتی دولت که می‌تواند به افزایش استقراض از بانک مرکزی و تورم بشود، به‌شدت کنترل شد.

وی در ادامه تصریح کرد: در سال 1401 مردم شاهد تغییر الگوی مشارکت واقعی در شرکت‌های سهام عدالت خواهند بود و این الگو آینده متفاوتی را رقم خواهد زد. این تغییرات و رویکردهای متفاوت که یکی از اجزای آن، مسأله عادلانه شدن یارانه‌ها و قطع رانت ارزی واردکنندگان کالاها و انتقال این کمک‌ها به مردم بود، حتما بخشی از کسانی که ذی‌نفع ادامه روند گذشته اقتصاد هستند را ناراضی می‌کند و بر موج برخی اشکالات مدیریت که ممکن است وجود داشته باشد سوار می‌شوند و آگاهی و آگاهی‌بخشی می‌تواند کمک کند تا از این شرایط عبور کنیم، از تعادل بد اقتصادی به تعادل خوب اقتصادی.

سخنگوی اقتصادی دولت در پاسخ به سوالی درباره وام بدون ضامن و وجود مشکلات در برخی بانک‌ها مبنی بر عدم اعطای تسهیلات، گفت: برای تسهیل دسترسی مردم به تسهیلات و حرکت به سمت اعتبارسنجی در سند تحول دولت درج شده و وجود دارد و دنبال می‌شود رییس‌جمهور محترم هم بر این مسأله تاکید داشته‌اند؛ بر خلاف دوره‌های قبل که این موارد بر روی کاغذ باقی می‌ماند، ما از هیات مدیره‌های بانک‌های دولتی خواستیم که خودشان به میدان بیایند و اینان جزو اولین‌ها در این ابلاغ هستند و ابلاغ را انجام دادند‌. بله کاستی‌هایی در اجرا و پیاده‌سازی شکل گرفت و یک سوءفهم هم شکل گرفت که گویا همه کسانی که حقوق دریافت می‌کنند می‌توانند تسهیلات دریافت کنند. تا پایان اردیبهشت‌ماه حدود 315 هزار نفر توانستند تسهیلات خرد را مطابق آیین‌نامه دریافت کنند و تعداد بیشتری نسبت به این عدد در صف هستند تا استفاده کنند. اگر کسی حائز شرایط است و نوبتش رسیده ولی بانک برای اعطای وام مخالفت می‌کند برخورد می‌کنیم و در این راستا تعدادی از مدیران شعب برکنار شدند.

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: ما سال 1400 را با حدود 39 درصد افزایش نقدینگی به پایان بردیم؛ این مسأله سه عامل دارد و از این سه رکن، بهترین اثر را میزان بدهی دولت به بانک مرکزی داشت که با مدیریت آن ما موتورهای تورم‌زا را متوقف کردیم. اولین مقصد اعمال سیاست‌های دولت سخت‌گیری بر خود دولت و شرکت‌های دولتی است و بعد مابقی شرکت‌ها و بخش‌ها و این عملکرد وجود دارد.

به گزارش کاج پرس به نقل از تسنیم، خاندوزی هم‌چنین درباره تصمیم دولت برای بازتوزیع یارانه‌ها و زمان تکمیل کالابرگ الکترونیکی، گفت: در سیاست عادلانه کردن یارانه‌ها و ارز ترجیحی، دو ماه اول که پرداخت نقدی صورت گرفت نیاز به زمان داشتیم تا زیرساخت‌های فنی را آماده کرده و حکم بودجه 1401 را اجرا کنیم؛ با این پیگیری‌ها برای فراهم کردن زیرساخت برای کل کشور فراهم شود و امیدوارم تا پایان تیرماه زیرساخت‌ها آماده بشود و بعد از آن، همانطور که در موضوع آرد و نان این مسیر را می‌رویم، این مسأله در حوزه کالاهای اساسی شیوه متفاوتی دارد و پایان تیر ماه میزان پیشرفت را به آقای رییس‌جمهور اعلام خواهیم کرد و آن زمان توضیحات کافی داده خواهد شد.............. ... .................. کد147 G

در شبکه‌های اجتماعی به ما بپیوندید:

تلگرام: https://t.me/kajpress00

اینستاگرام: https://www.instagram.com/kajpress00

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .