یکشنبه, ۱۲ تیر ۱۴۰۱

اخبار کشاورزی:

ساداتی نژاد تاکید کرد:

حمایت از صنایع تبدیلی سیار برای بهره‌مندی کشاورزان از ارزش افزوده

G_154.jpg

کاج پرس: 1/04/1401

وزیر جهاد کشاورزی گفت: در برخی عرصه‌های کشاورزی تولید مازاد وجود دارد اما صنایع تبدیلی نداریم، زنجیره ارزش کشاورزی در کشور کامل نیست و کشاورز از ارزش افزوده تولید خود بی بهره است، لذا باید از صنایع تبدیلی سیار استفاده کنیم.

سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی در نشست هم اندیشی با اساتید و مسئولین بسیج مهندسین کشاورزی کشور اظهار کرد: ما به دنبال 5 کار اساسی هستیم که محوری‌ترین کار ما امنیت غذایی است که از طریق کشاورزی قراردادی قابل انجام است.

وی افزود: تکمیل داده و اطلاعات و ایجاد رصدخانه کشاورزی، دیپلماسی غذایی و وابستگی غذای همسایگان به تولیدات کشاورزی ایران، توسعه سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی و صدور اسناد اراضی است که در هویت بخشی به کشاورزان و جلوگیری از تغییر کاربری اراضی نقش اساسی دارد.

ساداتی نژاد تصریح کرد: بسیج هم در عرصه ایجاد سامانه و هم در ترویج عملکرد خوبی داشته است و اگر به وزارت جهاد کشاورزی پیوند داده شود و در مجموعه قرار گیرد می‌توانیم ارزش افزوده کشاورزان را ارتقاء دهیم.

وی با بیان اینکه در حوزه کشاورزی قراردادی بسیج مهندسین نقش کلیدی دارد، ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی قصد دارد در سال زراعی جدید، تمام گندم را به صورت کشاورزی قراردادی کشت کند و سال گذشته توسط شرکت بازرگانی دولتی 250 هزار هکتار گندم و در عید 1401 هم 45 هزار هکتار کشاورزی قراردادی در شالیزارها انجام داده‌ایم، در کشت قراردادی کلزا هم اقدامات آزمایشی لنحژجام داده ایم و سامانه ما تقریبا آماده است.

وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: بخش خصوصی باید کشت قراردادی را انجام دهد اما شرکت بازرگانی دولتی ایران راه را برای حضور بخش خصوصی هموار می‌کند.

وی افزود: از آنجایی که امسال طرح مردمی سازی یارانه‌ها اجرا شده در تامین نقدینگی کمی مشکل داریم و تقریبا به 30 هزار میلیارد تومان نقدینگی نیاز داریم که مقرر شد توسط سازمان برنامه و بودجه کشور تامین شود تا بتوانیم کود، سم، بیمه، بذر را برای کشاورز تامین کنیم و در زمان برداشت و فروش محصول با کشاورز تسویه کنیم.

ساداتی نژاد با بیان اینکه نقش بسیج در این عرصه بسیار مهم است، گفت: خروجی کار می‌تواند تولید گندم در کشور را افزایش دهد و به مرور در سایر اقلام هم این طرح را پیاده سازی خواهیم کرد.

وی افزود: اگر ما شعار خودکفایی، تولید داخل و معیشت کشاورزان را می‌دهیم باید آن را در کشاورزی قراردادی اجرا کنیم، با کشاورزی قراردادی به افزایش بهره وری خواهیم رسید و نقطه اتصال و پیوند وزارت جهاد کشاورز و بسیج کشاورزی قراردادی خواهد بود.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه ترویج در زمینه کشاورزی قراردادی فعال است و می‌تواند در کنار بسیج قرار گیرد، عنوان کرد: کاروان بهره‌وری هم توسط سازمان تات راه اندازی شده و به استان‌های مختلف سفر می‌کند که می‌تواند با نیروهای بسیج در کنار کشاورزان قرار گیرد.

به گفته وی، در برخی عرصه‌های کشاورزی تولید مازاد وجود دارد اما صنایع تبدیلی نداریم، زنجیره ارزش کشاورزی در کشور کامل نیست و کشاورز از ارزش افزوده تولید خود بی بهره است، لذا باید از صنایع تبدیلی سیار استفاده کنیم که اخیراً در این زمینه با دانشگاه شریف تفاهم نامه ای را امضا کرده ایم تا کارخانجات سیار توسط ابزار آلات لجستیک به مناطق مختلف فرستاده شوند.

ساداتی نژاد ادامه داد: این کار می‌تواند اقتصاد در صنایع تبدیلی را افزایش دهد و اگر بسیج وارد این کار شود امور هماهنگ تر خواهد شد و ارزش افزوده افزایش می‌یابد.

به گزارش کاج پرس به نقل از ایانا، وی گفت: سامانه رصد برای ارسال مشکلات مناطق مختلف کشور توسط بسیج می‌تواند ما را در عرصه‌های کشاورزی یاری دهد تا بتوانیم با سرعت بیشتر تصمیم بگیریم.

مقام عالی وزارت در رابطه با جایگزینی خوراک دام عنوان کرد: تولید نهاده‌ها و جایگزینی خوراک دام یکی از طرح‌های وزارت جهاد کشاورزی است لذا از طرح‌های تولید خوراک دام در کشور حمایت می‌کنیم.

وی با بیان اینکه رئیس جمهور دغدغه روستاها را دارند، تصریح کرد: باید تولید را در روستا افزایش دهیم و ما نگاهمان به احیای جهاد سازندگی است، بسیج وزارت جهاد کشاورزی می‌تواند جهاد سازندگی را فعال کند و در حوزه تولید کشاورزی، ایجاد مشاغل روستایی و بازسازی و احیای روستاها کمک کند. ساداتی نژاد در پایان ابراز امیدواری کرد: زحمات بسیج به سرانجام برسد و بتوانیم از بحران جهانی امنیت غذایی و تولید غذا به سلامت عبور کنیم............. کد154 G

در شبکه‌های اجتماعی به ما بپیوندید:

تلگرام: https://t.me/kajpress00

اینستاگرام: https://www.instagram.com/kajpress00

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .