یکشنبه, ۱۲ تیر ۱۴۰۱

اخبار کشاورزی:

وزیر جهاد کشاورزی به شهرستان مانه و سملقان سفر کرد

G_164.jpg

کاج پرس: 2/04/1401

همزمان با سفر رییس جمهور به استان خراسان شمالی امروز پنجشنبه وزیر جهاد کشاورزی برای بازدید از مزارع الگویی، کارخانه‌های مرتبط با حوزه کشاورزی و صنعتی و رسیدگی به مشکلات کشاورزان و دامپروران به شهرستان مانه و سملقان سفر کرد.

سیدجواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی به همراه شماری از مسوولان این وزارتخانه و همچنین مسوولان و کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی وارد شهرستان مانه و سملقان شد.

وزیر جهاد کشاورزی پس از وارد شدن به فرودگاه شهدای بجنورد و قبل از سفر به شهرستان مانه و سملقان از نمایشگاه مرکز تحققیات و آموزش کشاورزی بجنورد مرکز استان بازدید کرد و بعد از آن راهی این شهرستان که قطب کشاورزی این خطه است شد.

وی به همراه مسوولان حوزه کشاورزی از مزرعه گندم بذری و پنبه که به روش قرار دادی کشت شده است و همچنین سایت الگویی ترویجی طرح تغذیه گیاهی پنبه این شهرستان بازدید کرد. ساداتی نژاد در این سفر از کارخانه سیمان سمنگان نیز بازدید می‌کند.

همچنین با حضور وزیر جهاد کشاورزی عملیات اجرایی کارخانه ذوب آهن آذین صنعت و کارخانه کاشی سمنگان آغاز می‌شود.

امسال کشت پنبه در سطح بیش از ۱۳ هزار هکتار از اراضی استان انجام شده است که بیش از ۷۵ درصد از این نوع محصول راهبردی در شهرستان مانه وسملقان کشت شده است که قطب پنبه محسوب می‌شود که پیش بینی می‌شود در سال زراعی جاری بیش از ۳۸ هزار تن وش پنبه برداشت شود.

پنبه از محصولات مهم و راهبردی خراسان شمالی است که به لحاظ طول الیاف و رنگ از مرغوبیت بالایی برخوردار است.

در جریان این سفر وزیر جهاد کشاورززی ضمن دیدار و گفت و گوی رو در رو با بهره برداران و متولیان بخش کشاورزی استان از نزدیک با مشکلات و چالش‌های این حوزه آشنا می‌شود.

در سفر ساداتی نژاد به خراسان شمالی معاونان و مدیران بخش‌های مختلف وزارت جهاد کشاورزی او را همراهی می‌کنند.

خراسان شمالی ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این میزان ۳۰۰ هزار هکتار زراعی و مابقی باغی است و بیش از ۸۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این حوزه فعالیت می‌کنند. بیشترین شاغلان استان در بخش کشاورزی اشتغال دارند.

به گزارش کاج پرس به نقل از ایرنا، حدود ۴۴ درصد از جمعیت این استان در روستاها سکونت دارند و ۳۷ تا ۴۲ درصد اشتغال این استان در حوزه کشاورزی است................... ..... .... کد164 G

در شبکه‌های اجتماعی به ما بپیوندید:

تلگرام: https://t.me/kajpress00

اینستاگرام: https://www.instagram.com/kajpress00

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .