یکشنبه, ۲۳ مرداد ۱۴۰۱

واردات برنج ممنوع!

شنبه, 22 آبان 2020

اخبار کشاورزی:

امنیت غذا و دارو، دو مقوله مهم در اقتصاد مقاومتی

H_179.jpg

کاج پرس: 5/05/1401

سرپرست ستاد اجرایی فرمان امام (ره) با اشاره به اهمیت تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، گفت: امنیت غذا و امنیت دارو، دو مقوله مهم در بحث اقتصاد مقاومتی هستند.

عارف نوروزی سرپرست ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در همایش آغازین سال زراعی ۱۴۰۱ - ۱۴۰۲ طرح جهش تولید در دیمزارهای کشور با اشاره به اهمیت تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، اظهار کرد: امنیت غذا و امنیت دارو، دو مقوله مهم در بحث اقتصاد مقاومتی هستند.

وی ادامه داد: فعالیت‌های سال ۱۴۰۰ ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در بحث امنیت دارو با تکیه بر داخلی‌سازی مواد اولیه دارویی باعث صرفه‌جویی ارزی (حداقل ۳۵۰ میلیون دلار) برای کشور شد که این امر با مشارکت اتحادیه‌ها، سندیکاها و تشکل‌هایی که در بخش دارویی فعالیت دارند محقق شد.

نوروزی با اشاره به گزارش‌های ارائه شده در بحث امنیت غذایی و اهمیت این مسئله، افزود: تمام دستگاه‌های کشور مسوولیت دارند که به اعتلای کشور کمک کنند.

وی با اشاره به این که اقدام به کشت دیم توسط وزیر جهاد کشاورزی بخش وسیعی از ماموریت ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در بحث غذایی را پوشش می‌دهد، خاطرنشان کرد: ما در مقوله توانمندسازی اقتصادی در برابر افراد کم توان اقتصادی در مناطق کمتر توسعه یافته، محروم و مرزی مسئولیت داریم؛ نه اینکه مسئول اصلی باشیم، بلکه در برابر کمک به دستگاه‌هایی که در جهت رفع فقر در جامعه و توانمندسازی اقتصادی فعالیت می‌کنند مسئولیت داریم.

سرپرست ستاد اجرایی فرمان امام (ره) تصریح کرد: انجام ماموریت‌ ما در تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی منجر به صرفه‌جویی ارزی، قطع وابستگی، خودکفایی و همچنین مقاوم شدن کشور در برابر تکانه‌های خارجی خواهد شد و به تعبیر مقام معظم رهبری کشور باید در برابر تکانه‌های بیرونی در تکامل و ایستادگی باشد و این ماموریت همه ماست.

وی به همراهی و همدلی وزیر جهاد کشاورزی با مجموعه ستاد اجرایی فرمان امام (ره) اشاره کرد و گفت: هماهنگی و دلسوزی مشترک این دو مجموعه باعث شد که برخلاف تصور همه و با توجه به شدت خشکسالی که تقریبا سال گذشته و امسال بی سابقه بود، خداوند برکتش را نازل کرد و به دستاوردهایی رسیدیم که این دستاوردها در این شرایط آب و هوایی و خشکسالی یک مقدار بعید بود اما با لطف خداوند و زحمت و تلاش همه همکاران در حوزه مسئولیت خود این کار به خوبی تحقق پیدا کرد.

به گزارش کاج پرس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی‏، نوروزی عنوان کرد: جایگزینی خرید گندم داخلی به جای خرید گندم خارجی به اضافه تعادل ارزی می‌تواند باعث اقتصادی شدن فعالیت کشاورزی و در نتیجه مهاجرت معکوس به روستاها شود که برای تحقق این امر باید انگیزه اشتغال را بالا ببریم و فعالیت کشاورزی را اقتصادی کنیم که این فعالیت کشاورزی امروز اقتصادی شده است.

وی در پایان تصریح کرد: ما در ستاد اجرایی فرمان امام (ره) هم در بخش امنیت غذایی و هم در بخش امنیت دارویی گام‌های بلندی برداشته‌ایم؛ در حوزه شیلات و توسعه مزارع بزرگ تولید آبزیان هم نیازمند تهیه طرح و سرمایه‌گذاران هستیم تا حرف‌های بهتری برای گفتن داشته باشیم..... .......................... -کد 179 H

در شبکه‌های اجتماعی به ما بپیوندید:

تلگرام: https://t.me/kajpress00

اینستاگرام: https://www.instagram.com/kajpress00

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .