یکشنبه, ۲۳ مرداد ۱۴۰۱

واردات برنج ممنوع!

شنبه, 22 آبان 2020

اخبار کشاورزی:

مدیرکل گمرک زاهدان: حداقل خسارت به محموله‌های برنج وارد شد

H_181.jpg

کاج پرس: 5/05/1401

مدیر کل گمرک زاهدان با اشاره به بارندگی‌های اخیر گفت: با پیش بینی انجام شده حداقل خسارت به محموله‌های برنج موجود در محوطه باز انبار عمومی وارد شده است.

محمدعلی خاشی ناظر گمرکات استان سیستان و بلوچستان و مدیر کل گمرک زاهدان با اشاره به بارندگی اخیر در استان و مطرح شدن برخی ابهامات در خصوص خسارت به محموله‌های موجود در انبار عمومی این گمرک، گفت: از دی ماه پارسال بخشنامه ای به گمرکات و مناطق آزاد ابلاغ شد که بر این اساس معافیت مالیات ارزش افزوده واردات از طریق مناطق آزاد لغو شد، پیش از این برنج‌های وارداتی از طریق میرجاوه به منطقه آزاد چابهار ترانزیت و از طریق گمرک مذکور با استفاده از معافیت مورد اشاره ترخیص می‌شد.

وی افزود: بعد از بخشنامه مذکور صاحبان کالا ترجیح دادند، برنج‌های وارداتی به زاهدان‌ منتقل و از طریق این گمرک ترخیص شود. به این ترتیب با توجه به لغو معافیت مالیاتی، انبارهای مسقف موجود در محوطه گمرک زاهدان به دلیل ورود بیش از ظرفیت، در مدت کوتاهی کاملا پر شد.

گفتنی است: در گمرک زاهدان 14 هزار متر انبار مسقف موجود است که 20 هزار تن انواع کالا قابل نگهداری در این انبارهاست.

این مقام مسئول در گمرک همچنین گفت: بر این اساس مکاتبات لازم با قید فوریت با وزارت صمت، استانداری و... صورت گرفت و هشدارهای مربوطه ارائه شد تا از ثبت سفارش برنج به مقصد گمرک زاهدان ممانعت به عمل آید.

وی افزود، با این وجود سرعت ترخیص و تشریفات بالا رفت، تازمانی که کامیون خالی وجود داشته باشد تشریفات مربوط به ترخیص کالا انجام می‌شود. با این وجود تلاش‌های تمام وقت همکاران، حجم ورودی کالا علی الخصوص محموله‌های برنج بیشتر از کالاهای خروجی از این گمرک است. برای مثال در یک روز 1500 تن کالاهای مختلف که مهمترین آن برنج است وارد‌ گمرک زاهدان می‌شود اما با وجود تمام تمهیدات به دلیل نبود کامیون و... حدود 900 تن برنج ترخیص می‌شود.

خاشی گفت: در بحث بارندگی اخیر، هشدارهای لازم به صاحبان کالا داده شد، بر همین اساس پیش از شروع بارندگی بسیاری از محموله‌های موجود در فضای باز توسط صاحبان کالا پوشیده شد.

خاشی گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد، که با پیش بینی انجام شده حداقل خسارت به محموله‌های برنج موجود در محوطه باز انبار عمومی وارد شده است. به گزارش کاج پرس به نقل از تسنیم، ناظر گمرکات استان سیستان و بلوچستان تاکید کرد: مسئولیت انبارداری و حفاظت از محموله‌های وارداتی از 3 سال قبل در اختیار شرکت‌های انبارهای عمومی وابسته به صندوق بازنشستگی و وزارت رفاه قرار گرفته است........... ........................ -کد 181 H

در شبکه‌های اجتماعی به ما بپیوندید:

تلگرام: https://t.me/kajpress00

اینستاگرام: https://www.instagram.com/kajpress00

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .