یکشنبه, ۲۳ مرداد ۱۴۰۱

واردات برنج ممنوع!

شنبه, 22 آبان 2020

اخبار کشاورزی:

فروش روغن خوراکی در بازار؛ ۲۰ درصد زیر قیمت مصوب

169658499.jpg

کاج پرس: 8/5/1401

با این که بر اساس تصمیم وزارت صمت، قرار است از فردا شنبه تولیدکنندگان روغن خوراکی، قیمت محصولاتشان را برای مصرف‌کنندگان ۱۰تا ۲۵درصد کاهش دهند، برخی کارخانجات پیش‌قدم شده و از هم‌اکنون روغن را با تخفیف ۲۰درصدی به مردم عرضه می‌کنند.

با حذف ارز ۴۲۰۰تومانی، احتکار روغن، افزایش بی‌رویه صادرات محصولات حاوی روغن و خروج غیرقانونی روغن از کشور کاهش پیدا کرد؛ این در حالی است که پیش از این به دلیل پایین بودن نرخ روغن خوراکی داخلی نسبت به کشورهای همسایه با قاچاق این محصول مواجه بودیم.

درواقع به علت ارزان بودن روغن خوراکی در ایران نسبت به کشورهای همسایه، در سال‌های اخیر در کشورهای عراق، افغانستان و پاکستان نیز روغن یارانه‌ای ایران به‌طور قاچاق منتقل می‌شد و منابع ارزی ملت ایران به جیب کشورهای همسایه می‌رفت.

در پی اصلاح نظام یارانه‌ای قیمت مصوب برای مصرف‌کنندگان روغن مایع آفتاب‌گردان ۸۱۰گرمی پخت‌وپز ۶۳۰هزار ریال و روغن مایع ۸۱۰گرمی سرخ‌کردنی ۶۲۰هزار ریال تعیین شد.

طبق گزارش مرکز آمار ایران از نرخ اقلام خوراکی مناطق شهری در خردادماه امسال، روغن رکورددار افزایش قیمت اقلام خوراکی شد به طوری که روغن نباتی جامد ۲۴۷درصد و روغن مایع ۲۳۳درصد رشد داشته‌اند.

اما با گذشت ۲.۵ماه از اجرای این طرح و با وفور کالا در کشور، قیمت روغن خوراکی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای روند کاهشی به خود گرفته به طوری که برخی شرکت‌ها اقدام به کاهش قیمت و تخفیفات ۲۰درصدی روی کالاهای خود کرده‌اند.

البته ناگفته نماند که در پی جنگ اوکراین و روسیه با افزایش جهانی قیمت غلات و روغن در دنیا روبرو شدیم اما با این وجود اکنون نرخ جهانی این کالا نیز روند کاهشی پیدا کرده که همین امر در قیمت‌گذاری شرکت‌ها در بازار داخلی نیز بی‌تأثیر نیست.

نیاز ماهانه کشور به روغن خوراکی بین ۱۴۰تا ۱۶۰هزار تن و نیاز سالانه بین ۱.۵تا ۲میلیون تن است، البته هر ساله نزدیک ۵۰۰هزار تن روغن خوراکی از محل روغن‌کشی‌های داخلی تأمین می‌شود.

در سال‌های اخیر میزان ورود روغن خام کشور بین ۹۰۰هزار تن تا یک‌میلیون و ۹۰۰هزار تن بوده است. بر اساس آمار سال ۱۴۰۰حدود ۱.۹میلیون تن روغن خام به ارزش ۲.۵میلیارد دلار وارد کشور شده بود.

در سال ۱۴۰۰نزدیک ۲میلیون و ۲۷۰هزار تن دانه روغنی وارد کشور شد که از این میزان نزدیک ۴۰۰هزار تن روغن خام از محل واردات دانه‌های روغنی تأمین شد.

وضعیت تولید بیانگر آن است که کمبودی در روغن خوراکی موردنیاز خانوار، صنف و صنعت نداریم و روغن به میزان کافی در کشور موجود است.

کل مصرف اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۱روغن خوراکی کشور نزدیک ۱۳۵هزار تن شد درحالی‌که در مدت مشابه سال ۱۴۰۰این رقم ۲۰۹هزار تن بود که حدود ۳۵درصد کاهش را نشان می‌دهد. مصرف روغن خانوار در اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۱نزدیک ۸۴هزار تن است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۳۶هزار تن بود که حدود ۳۸درصد کاهش داشته است.

روغن صنف و صنعت در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱حدود ۵۰هزار تن شد درحالی‌که در سال ۱۴۰۰حدود ۷۲هزار و ۴۰۰تن بود که ۳۰درصد کاهش را نشان می‌دهد.

به گفته برخی کارشناسان، حذف ارز ۴۲۰۰تومانی به کُند شدن قاچاق کالاهای اساسی به خارج از کشور منجر شد، زیرا تخصیص یارانه به روغن باعث شده بخش عمده‌ای از این محصول با قیمت‌های بالا از مرزها به شکل قاچاق خارج شود.

همچنین سال گذشته با تقاضای کاذب مصرف روغن خوراکی در کشور روبرو بودیم که با حذف و اصلاح ارز ۴۲۰۰تومانی و واقعی شدن قیمت‌ها علاوه بر کاهش قاچاق، مصرف نیز به سمت واقعی شدن حرکت کرد؛ آمارها در کشور نشان می‌دهد که یکی از پرمصرف‌ترین کشورها در مصرف روغن خوراکی بودیم که با اصلاح نظام یارانه‌ای مصرف این محصول بین ۳۰تا ۴۰درصد در ماه‌های اخیر کاهش یافت که همین امر در سلامت جامعه نیز اثرگذار خواهد بود.

پیش از این نیز «امیر هوشنگ بیرشک» دبیر انجمن صنایع روغن نباتی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا در خصوص وضعیت تولید و توزیع روغن نباتی در کشور گفته بود: در حال حاضر روغن موردنیاز کشور تأمین است و کمبودی در این خصوص نداریم و همچنین با اصلاح نظام یارانه‌ای قیمت روغن اصلاح‌شده و اکنون با قیمت‌های مصوب و جدید به بازار عرضه می‌شود و هیچ برنامه‌ای برای افزایش مجدد قیمت روغن در کشور نداریم.

در حالی که بر اساس تصمیم وزارت صمت قرار شده است از فردا شنبه تولیدکنندگان روغن قیمت محصولاتشان را ۱۰تا ۲۵کاهش دهند، ‌گزارش خبرنگار ایرنا از مغازه‌ها و فروشگاه‌ها حکایت از آغاز تخفیف تولیدکنندگان برای فروش روغن حکایت دارد. یکی از کارخانجات بزرگ قیمت انواع محصولات روغن خود را ۲۰درصد کاهش داده است.

تخفیف ۲۰درصدی روغن خوراکی در بازار

پیش از این مهدی برادران معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به دستور وزیر صمت برای کاهش قیمت انواع روغن نباتی گفته بود: این دستورالعمل از شنبه هشتم مرداد برای تمام کارخانجات روغن کشور لازم الاجرا است.

وی هدف از این کار را حمایت از مصرف کنندگان اعلام کرد و گفت: همه کارخانجات ملزم به کاهش قیمت هستند و با واحدهای که از این دستورالعمل پیروی نکند، برخورد خواهد شد.

به گزارش کاج پرس به نقل از ایرنا؛ معاون وزیر صمت درباره روغن‌های فعلی موجود در بازار با قیمت قدیم نیز گفت: قرار است برای این روغن‌ها نیز تخفیفات در نظر گرفته شود.

برادران عنوان کرد: این کاهش قیمت به دنبال برنامه دولت برای کاهش تعرفه واردات مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات روغن اعمال می‌شود......... کد H190

تلگرام: http://www.t.me/kajpress00

اینستاگرام: https://www.instagram.com/kajpress00

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .