یکشنبه, ۲۳ مرداد ۱۴۰۱

واردات برنج ممنوع!

شنبه, 22 آبان 2020

اخبار کشاورزی:

آغاز برداشت مکانیزه برنج در گیلان

H_192.jpg

 

کاج پرس: 8/5/1401

آیین برداشت مکانیزه برنج در گیلان با برداشت رقم آنام در مجتمع مکانیزاسیون و بانک نشا برنج سادات آبکنار در سطح پنج هزار مترمربع از شالیزارهای شهرستان بندرانزلی انجام شد .

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان در آیین برداشت مکانیزه برنج استان گیلان در منطقه آبکنار شهرستان انزلی اظهار داشت: ورود مکانیزاسیون به عرصه‌های شالیزاری از برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی و جهاد استان است. آنچه برداشت امسال را از سالهای دیگر متمایز می‌کند برداشت رقم "آنام" است.

صالح محمدی تصریح کرد : تحقیقات بر روی رقم آنام از سال ۸۳با همت موسسه تحقیقات برنج رقم خورد و پس از ۱۵سال در سال ۹۷این رقم به جامعه کشاورزی کشور و استان معرفی شد و امروز با رقمی مواجه هستیم که به لحاظ کیفیت با ارقام کیفی و بومی و محلی برابری میکند .

وی کاهش حساسیت به برخی بیماری ها و آفات ، کاهش ورس و خوابیدگی در بارش باران را از دیگر خصوصیات این رقم برنج عنوان کرد و افزود: برنج آنام می‌تواند با رقم هاشمی، دم سیاه و سایر ارقام کیفی رقابت کند و دارای ویژگی‌هایی از جمله خصوصیات کوتاهی قد ، مقاومت در برابر خوابیدگی و زودرسی ۱۰روزه نسبت به برنج هاشمی است که عملکرد این رقم را تا ۶تن افزایش می‌دهد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه برداشت مکانیزه برنج هزینه‌ها را کاهش و سرعت انجام کار را افزایش می‌دهد و تصریح کرد: امروزه در دنیا با شرایطی مواجه هستیم که باید بیش از هر زمان دیگری بر تامین امنیت غذایی کشور حساس بود.

محمدی ادامه داد : استان گیلان ۲۳۸هزار هکتار عرصه شالیزاری دارد و یکی از استان‌های تاثیر گذار در تامین برنج کشور است که رتبه اول و دوم رادر حوزه سطح زیر کشت و تولید را دارد .

مدیر کل جهاد کشاورزی استان گیلان با بیان اینکه بیشترین ارقام کشت شده در استان بومی و عمدتاً هاشمی ،علی کاظمی، دم سیاه و بی نام است افزود: جهاد کشاورزی با برنامه ریزی و توجه به رویکرد علم و دانش در سال جاری بدنبال ورود علم و دانش به عرصه کشت برنج است.

به گزارش کاج پرس به نقل از ایرنا؛‌ وی مدیریت تنش آبی در استان پر بارانی مثل گیلان را بسیار حائز اهمیت عنوان و خاطر نشان کرد: در سد سفیدرود در دهه‌های اخیر ۴۵درصد کاهش آورده داشته که برای برون رفت از این مشکلات باید با رویکرد علمی ارقامی تولید کرد که ایران بتواند به امنیت غذایی پایدار برسد............. کد H191

به شبکه‌های اجتماعی ما بپیوندید:

تلگرام: http://www.t.me/kajpress00

اینستاگرام: https://www.instagram.com/kajpress00

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .