یکشنبه, ۲۳ مرداد ۱۴۰۱

واردات برنج ممنوع!

شنبه, 22 آبان 2020

اخبار کشاورزی:

رئیس سازمان حفظ نباتات:

طغیان آفت پروانه برگ‌خوار بلوط نتیجه رفتار ما با جنگل‌ها و مراتع است

H_217.jpg

کاج پرس: 10/05/1401

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با اشاره به اینکه با آفت پروانه سفید برگ‌خوار بلوط به صورت بیولوژیکی مبارزه می‌شود، گفت: طغیان این آفت نتیجه رفتار ما با محیط زیست، جنگل‌ها و مراتع است.

شاهپور علائی مقدم، رئیس سازمان حفظ نباتات کشور، در پاسخ به این سوال که سازمان حفظ نباتات چه اقداماتی در راستای مبارزه با آفت برگ‌خوار بلوط ‌انجام داده است، گفت: این آفت هر چندسال یکبار طغیان می‌کند و سابقه طغیان آن به ۵۰ سال قبل باز می‌گردد.

وی با بیان اینکه جنگل‌های زاگرس و بلوط یکی از ثروت‌های ملی و ذخایر ژنتیکی ما هستند، گفت: از دلایل طغیان این‌ آفت می‌توان به خشکسالی، فقیرشدن خاک از مواد آلی به دلیل بهره‌برداری بیش از حد از آن و چرای زیاد اشاره کرد. در حقیقت طغیان این آفت نتیجه این است که چگونه با محیط زیست، جنگل‌ها و مراتع رفتار ‌کرده‌ایم.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور اضافه کرد: امسال در جنگل‌های زاگرس در استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، خوزستان و فارس طغیان این آفت را داشتیم. بر اساس وظایف سازمانی، حفاظت از جنگل‌ها بر عهده سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور است و سازمان حفظ نباتات نیز دستورالعمل‌های فنی را صادر می‌کند.

وی تصریح کرد: سازمان حفظ نباتات در این راستا رصد و پایش‌های لازم را انجام داده است و با همکاری سازمان منابع طبیعی مبارزه با این آفت به صورت بیولوژیک و غیر شیمیایی انجام می‌شود. همچنین از تله‌های نوری نیز در مبارزه فیزیکی استفاده خواهد شد.

به گزارش کاج پرس به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ علائی مقدم در پایان گفت: اقدامات خوبی در راستای مبارزه با آفت پروانه بلوط خوار انجام شده و همچنان نیز این مبارزه ادامه داد..‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌................ ............ ............. -کد 217 H

در شبکه‌های اجتماعی به ما بپیوندید:

تلگرام: https://t.me/kajpress00

اینستاگرام: https://www.instagram.com/kajpress00

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .