یکشنبه, ۲۳ مرداد ۱۴۰۱

واردات برنج ممنوع!

شنبه, 22 آبان 2020

اخبار کشاورزی:

بالاخره متکان رفت!

WhatsApp_Image_2022-08-01_at_1.25.32_PM.jpeg

کاج پرس: 10/05/1401

گرچه چند وقتی بود که در گوشی و غیر رسمی گفته می‌شد متکان خواهد رفت، ولی این پچ پچ دو روز پیش جدی شد و خبرهایی از درون وزارت خانه آمد که دکتر متکان می‌رود و به جای ایشان دکترهوشنک محمدی به عنوان سرپرست خواهد آمد و قرار است امروز دهم مرداد ماه مراسم تودیع و معارفه صورت گیرد.

ساداتی نژاد هشتم شهریور ماه 1400 متکان را آن طور که گفته می‌شود و می‌توان تحلیل کرد به دو دلیل به همکاری دعوت کرد: یکی احساس دینی که نسبت به متکان به عنوان تعیین کننده سهمیه بورسیه دانشجویان اعزام به خارج داشت، دیگر با این نگرش که دکتر متکان می‌تواند ناوگان کشتی‌های بی لنگر وزارت جهاد کشاورزی را به نیروهای تحصیل کرده خارج از وزارتخانه تجهیز کند.

این نوع نگرش که اتکایی به مطالعه همه جانبه و دقیقی از ساختار تخصصی و نیروهای متخصص فعال یا کنار گذاشته شده وزارت جهاد کشاورزی نداشت بدون مشورت با صاحب نظران غیر سیاسی و کار کشته در این وزارتخانه و با تصور ایجاد تحول اتخاذ شد. دکتر متکان نیز، هم به قصد قربت و هم به قصد تحول، شخصیت‌های همسوی سیاسی را به همکاری دعوت کرد که البته با فرایندهای پیچیده و چند وجهی کشاورزی بیگانه بودند.

این شخصیت‌ها همچون خود متکان غالبا خودرأی و از جمله کسانی بودند که در چارچوب اینکه «همه چیز را خودم می‌دانم و نیازی به مشورت و مطالعه نظرات و بحث‌های مطبوعاتی یا آنچه دیگران می‌گویند نیست»، وارد صحنه ای از نبرد بی انتهاو بیش از پیش حساسکشاورزی، که حالا بار تامین امنیت غذایی را نیز بر دوش می‌کشید شدند و این در حالی بود که همگان انتظار داشتند جابجایی‌های نسنجیده و بی حاصل خاوازی وزیر پیشین جبران شود و کارشناسانی که جسارت طرح مشکلات به خاوازی را داشتند و کنار گذاشته شده بودند به سِمَت‌های خود بازگردند.

متکان به رغم فرهیخته بودن و تحصیلات دانشگاهی در جایگاه یکی از تخصصی ترین سمت‌های وزارت خانه یعنی معاونت توسعه و مدیریت منابع قرار گرفت که هیچ مطالعه یا شناختی از نوع فعالیت آن نداشت، لذا در جزئیات پرت وناچیز امور پیش پا افتاده وزارتخانه درغلطید.

شاید وزیر هم بعد از اندکی تأمل و تحمل دریافته بود که این استادش ازفرایند زنجیره وار و پیچیده توسعه کشاورزی چیزی نمی‌داند ولی رودربایستی‌های متداول، ایشان را از نقد و برخورد با متکان بازمی داشت. متکان به دلیل نوع مسئولیتی که در وزارت علوم داشت، اگر نگویم ضد مطبوعات و رسانه‌ها بود ولی میانه چندانی هم با آنها به ویژه مطبوعات تخصصی که می‌توانستند مسائل را موشکافانه تر بیان کنند و سوالات عمقی تخصصی از ایشان بپرسند نداشت.

شاهد این مدعا اینکه، ایشان به جز ضرورت حضور در این یا آن مراسم، هرگز مصاحبه ای که بیانگر اندیشه هایش در حوزه توسعه و تأمین منابع کشاورزی باشد نداشت؛ سخت گیری‌های تنگ نظرانه ایشان در عرصه وسیع کشاورزی به مثابه سخت گیری برای دانشجویان بورسیه ای بود که زیاد خرج نکنند! تقریبا هیچ برنامه ای در عرصه توسعه کشاورزی اعلام نکرد و کسانی را هم در اطراف خود گرد آورد که با کشاورزی و مصائب و پیچیدگی‌های آن آشنا نبودند، لذا دشواری‌های حاصل از این انتخاب‌ها توام با نارضایتی‌ها و مخالفت خوانی‌های آن، متوجه وزیر پر مشغله ای شد که شب و روز در تلاش بود در حوزه امنیت غذایی کم و کسری حاصل نشود زیرا به رئیس جمهور قول داده بود که سمت اصلی و اساسی اداره امور کشاورزی را متوجه تامین معیشت مردم خواهد کرد.

از سوی دیگر، بعضی از بی توجهی‌ها و اقدامات متکان، نارضایتی در داخل وزراتخانه را به زیان همکاری موثر با وزیر دامن زد!

این نوشته قصد تعریف و تمجید از کارهای خوب متکان ندارد، زیرا آنچه در این حوزه انجام می‌گیرد جزء وظایف و شرح فعالیت‌های یک مسئول دولتی در حد معاون وزیر است. متکان به دلیل جایگاه محکمی که در ساختار قدرت داشته و دارد می‌توانست بعضی معاون‌های سر جهازی مانند معاون باغبانی، که نه ابتکار عمل دارد و نه خلاقیت و اطلاعاتش راجع به باغبانی، طبق گفته خودش در یک مصاحبه، در حد دیپلم کشاورزی هنرستان بود را جابجا کند.

متکان اگر مشورت می‌گرفت، می‌توانست تغییر رئیس یک سازمان مهم و تعیین کننده که بیشتر به مثابه کارچاق کن‌ها می‌خواست مسائل تامین نهاده‌ها را از راه‌های غیر متعارف حل کند، مدت‌ها پیش از برکناری توسط وزیر، قاطعانه دنبال کند.

متکان؛ دانای کامل، می‌توانست به دور از سیاسی کاری و جناح بازی که در عرصه کشاورزی به عنوان یک فعالیت تولیدی تخصصی هیچ جایگاهی ندارد، کمیته ای مشورتی از صاحب نظران صاحب نام در دولت‌های پیشین در کنار خود تشکیل دهد که با تعاطی تجارب، بسیاری از راه‌های درست رفته را، بدون هیاهو و شکست ادامه دهند.

بالاخره متکان رفت و دستاوردهای قابل احصایی به جز کدورت‌های زاید و بارهای اضافی بر دوش وزیر بر جای نگذاشت.

طبعا دکترهوشنک محمدی که قرار است به عنوان سرپرست به جای ایشان بنشیند، باید طرحی نو برای حل نارسایی‌هایی بخش کشاورزی دراندازد و به صورت شفاف و قابل داوری توسط مردم و کشاورزان ارائه دهد و خود را سرگرم ایجاد آشپزخانه‌های کوچک در تمامی اتاق‌های وزارتخانه برای تامین شخصی نهار نکند و البته فراتر از این جزئیات به توسعه و تامین منابع برای کشاورزی کشور بیاندیشد.

امید می‌رود که دکتر هوشنگ محمدی، با شناخت خوبی که از ساختار تشکیلات وزارت جهاد کشاورزی دارد و همچنین پیشینه فعالیت‌های سازنده و مثبت در عرصه کشاورزی و درک ملموس از استعدادهای بالقوه و بالفعل استان‌های کشور متناسب با اقلیم و آمایش سرزمین و تواضع قابل تحسین ایشان در هم نظری ومشارک با صاحب نظران داخل وخارج وزارتخانه، معاونت توسعه و تامین منابع وزارتخانه را به سکوی پرشی برای برنامه‌ها و سیاست‌های تحول ساز دکتر ساداتی نژاد تبدیل کند.

گفتنی است دکتر هوشنگ محمدی، پیش از این به عنوان مشاور وزیر و مدیرکل هماهنگی امور استان‌های وزارتخانه انجام وظیفه می‌کرده است.

منصور انصاری

 

............ -کد 222 H

در شبکه‌های اجتماعی به ما بپیوندید:

تلگرام: https://t.me/kajpress00

اینستاگرام: https://www.instagram.com/kajpress00

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .