یکشنبه, ۲۳ مرداد ۱۴۰۱

واردات برنج ممنوع!

شنبه, 22 آبان 2020

اجرای تامین مالی زنجیره ای ‌کشاورزی قراردادی؛ یک اقدام ملی حمایت از خودکفایی و امنیت غذایی است

 

 

کاج پرس- 12/ 05/ 1401

وزیر جهادکشاورزی گفت: در قالب طرح کنونیبانک مرکزی در اجرای روش تأمین مالی زنجیره ایکشاورزی قراردادی که حتما امیدوارکننده است؛ سال آینده می توانیم تولیدگندم را در ایران به ۹ میلیون تن برسانیم.

به گزارش کاج پرس، سیدجواد ساداتی نژاد وزیر جهادکشاورزی در مراسم آیین رونمایی از نقشه راه تامین مالی زنجیره ای در بخش کشاورزی اظهار داشت:در قالب طرح کنونیبانک مرکزی در اجرای روش تأمین مالی زنجیره ایکشاورزی قراردادی، که حتما امیدوارکننده است؛ سال آینده می توانیم تولیدگندم را در ایران به 9 میلیون تن برسانیم.

وی یادآور شد: با الزام قانون باید در بخش کشاورزی رشد داشته باشیم و برای تحقق این امر به حکمرانی خوب نیاز داریم که در حال حاضر این مولفه را نداریم. یکی از اصول این حکمرانی که از برنامه دوم توسعه تاکید شده، اصلاح الگوی کشت است؛ چرا بیشترین مصرف آب در بخش کشاورزی است بنابراین باید صیانت از آب را در این برنامه دنبال کنیم.

وزیر جهادکشاورزی تصریح کرد: اجرای الگوی کشت با دستور عملیاتی نمی شود که چه بکارید و چه نکارید، بلکه باید سازوکارهایی برای آن اندیشید و ‌نخستین سازوکار آن اصلاح قیمت گذاری است که مرغوبیت محصول را افزایش می‌دهد.  یکی دیگر ‌از سازوکارها این است که بتوانیم از کشاورزی حمایت کنیم که پیش نیاز همه این موارد اجرای کشاورزی قراردادی است.

وی اجرای تامین مالیزنجیره ای ‌کشاورزی قراردادی را یک اقدام ملی حمایت از خودکفایی و امنیت غذایی دانست و افزود: این امر نگاه امیدوارانه به آینده و استقلال کشور است که خدمت بزرگی است که شبکه بانکی به کشاورزی و مردم کشور می‌کند.

وزیر کشاورزی با بیان اینکه در چندین سال اخیر کاری با چنین اهمیت در شبکه بانکی انجام نشده بود و بانک ها نقش بسیار مهمی در تامین مالی زنجیره ای کشاورزی قراردادی دارند؛ اظهار کرد: یا کشاورزی باید اقتصادی شود یا نابود می‌شود؛ این در حالی است که سرعت تغییر کاربری اعجاب برانگیز است.

ساداتی‌نژاد تصریح کرد: برای اقتصادی کردن و تجاری سازی کشاورزی نیازمند اصلاح الکوی کشت و اجرای تامین مالی زنجیره ای در کشاورزی قراردادی هستیم که بانک مرکزی قدم اصلی را آغاز کرده و نقشه راه تامین مالی این بخش را تدوین‌ کرده است.

وی تاکید کرد: هدف ما این است که از شروع سال زراعی جدید که 15 شهریور است، در بخش تولید گندم، در ابتدای فصل تمام موارد مورد نیاز کشاورز؛ اعم از کود و سم و بذر اصلاح شده را تامین کنیم و بیمه هم خواهد شد، اما در انتهای کار با او تسویه خواهیم کرد. این کار را در 2 میلیون هکتار انجام خواهیم داد.

وی افزو: شعار ما در این طرح آن است که «ما بذری را در زمین نمی کاریم مگر آنکه مشخص باشد مشتری آن کیست، تا به این واسطه امنیت و معیشت کشاورز نیز تأمین و سلامت محصولات نیز تأمین و استانداردهای لازم برای صادرات در نظر گرفته شود.

ساداتی نژاد با اشاره به اینکه جنگ اوکراین امنیت غذایی را به موضوعی مهم در سطح جهان بدل کرده عنوان کرد: در حال حاضر همه کشورها دچار چالش امنیت غذایی هستند، امروز نیز دنیا نقش غذا و امنیت آن را متوجه شده و غذا از اسلحه و ادوات نظامی با اهمیت تر است. چرا که اقتدار غذایی از اقتدار نظامی مهم‌تر است.

وزیر جهاد کشاورزی در پایان تصریح کرد: با توجه به اتفاق مهمی که بانک مرکزی آغاز کرده است امیدواریم با سهمی که از سوی بانک مرکزی تعیین می شود و مدلی که در نظر می گیرد، در سال جاری به مرز خرید تضمینی 7 میلیون تن گندم برسیم و در قالب طرح کنونیبانک مرکزی در اجرای روش تأمین مالی زنجیره ایکشاورزی قراردادی که حتما امیدوارکننده است سال آینده می‌توانیم این میزان را به 9 میلیون تن برسانیم.

------------------------------------

به شبکه های اجتماعی ما بپیوندید:

کانال تلگرام: http://www.t.me/kajpress00

پیج اینستاگرام: https://www.instagram.com/kajpressnews

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .