پنجشنبه, ۰۷ مهر ۱۴۰۱

اخبار کشاورزی:

افزایش دو برابری تولید زیتون سبز در استان قزوین

J_-13.jpg

کاج پرس: 21-06-1401

مجری پروژه زیتون سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین از افزایش بیش از دو برابری تولید زیتون در باغ‌های این استان نسبت به سال گذشته خبر داد.

مجید حدادیان با اعلام آغاز عملیات برداشت زیتون از باغ‌های این استان پیش بینی کرد: بیش از ۴۰ هزار تن دانه زیتون از ۹ هزار و ۹۷۰ هکتار از باغ‌های این استان برداشت شود.

او گفت: از این میزان سطح زیرکشت ۷ هزار و ۵۰۰ هکتار بارور و ۲ هزارو ۴۷۰ هکتار غیر بارور است.

به گفته وی؛ سال گذشته ۹ هزار ۸۵۰ هکتار از باغ‌های این استان به زیرکشت زیتون رفته بود که ۱۸ هزار ۵۰۰ تن دانه زیتون کنسروی و روغنی تولید شد.

وی با بیان اینکه عمده باغ‌های زیتون در استان در بخش طارم‌سفلی و قسمتی از الموت غربی متمرکز است پیش بینی کرد: از مجموع محصول تولیدی بین ۳۵ تا۴۰ درصد بصورت کنسروی (سبز) و مابقی ۶۰ تا ۶۵ درصد بصورت دانه روغنی برداشت شود.

مجری پروژه زیتون سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: تاکنون هزار و ۱۰۰ هکتار مبارزه با مگس زیتون در باغات استان انجام شده و وضعیت فعالیت آفت در حد کنترل است که در صورت نگهداری محصول جهت برداشت روغنی با توجه به خنک شدن هوا توصیه می‌شود جهت جلوگیری از خسارت نسبت به ادامه مبارزه تا برداشت محصول اقدام شود.

افزایش دو برابری تولید زیتون سبز در استان قزوین

حدادیان یادآور شد: با توجه به وجود کم آبی و خشکسالی در تعدادی از باغ‌های زیتون به منظور جلوگیری از تنش‌های رطوبتی و عدم کاهش میزان روغن به باغداران توصیه می‌شود نسبت به حذف پاجوش‌ها و نرک ها، حذف علف‌های هرز جهت جلوگیری از رقابت جذب آب و کائولن پاشی ۳ درصد به دلیل سایه اندازی روی برگ کاهش تبخیر و تعرق اقدام کنند.

به گزارش کاج پرس به نقل از مهر، او همچنین به باغداران توصیه کرد: به دلیل بالا بودن میزان محصول در سال جاری، باغداران حداقل نیمی از محصول هر درخت خصوصاٌ در باغ‌های سنتی زیتون را به صورت سبز برداشت تا در سال آینده از شدت سال‌آوری در درختان جلوگیری شود............ ...................../.. . -کد 13 J

در شبکه‌های اجتماعی به ما بپیوندید:

https://t.me/kajpress00

https://www.instagram.com/kajpressnews

 

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .