پنجشنبه, ۰۷ مهر ۱۴۰۱

اخبار کشاورزی:

درخواست سازمان ملل از روسیه و اوکراین برای تسهیل صادرات کود

J_-65.jpg

کاج پرس: 27-06-1401

فایننشال تایمز به نقل از منابع آگاه گزارش داد که سازمان ملل در حال انجام گفتگوی "فوری" با روسیه و اوکراین برای حصول توافق بر سر صادرات مواد شیمیایی از طریق دریای سیاه است تا از بحران جهانی غذایی جلوگیری کند.

سازمان ملل در حال انجام گفتگوی "فوری" با روسیه و اوکراین برای حصول توافق بر سر صادرات مواد شیمیایی از طریق دریای سیاه است تا از بحران جهانی غذایی جلوگیری کند.

بر اساس گزارش این نشریه، دیپلمات‌های سازمان ملل در حال مذاکره با مسکو و کی‌یف برای بازگشایی یک خط لوله برای انتقال آمونیاک از روسیه به بندر "یوژنی" اوکراین در دریای سیاه و از آنجا به بازارهای جهانی هستند.

آمونیاک یک عنصر کلیدی در تولید کود است و روسیه 20 درصد از صادرات جهانی این محصول را به خود اختصاص داده است.

فعالیت یک خط لوله اصلی که این ماده شیمیایی را از منطقه سامارا در جنوب غربی روسیه به این بندر اوکراین منتقل می‌کرد، در پی آغاز درگیری‌ها بین دو کشور در اواخر فوریه متوقف شد.

این خط لوله ظرفیت حمل 2.3 میلیون تن آمونیاک را در سال دارد. بسته شدن آن یکی از عوامل افزایش قیمت کود بوده به طوری که در سال گذشته این محصول بیش از دو برابر شده است.

فایننشال تایمز به نقل از ربکا گرینسپن، مقام تجاری سازمان ملل، گفت: مذاکرات در مسیر درستی پیش می‌رود و همه طرف‌ها در هر سطحی تلاش می‌کنند تا نتیجه مثبتی حاصل شود.

این پیشنهاد، در صورت موفقیت آمیز بودن، به از سرگیری صادرات حدود 2 میلیون تن کود روسی به ارزش 2.4 میلیارد دلار از طریق همان کریدور دریایی که به دنبال توافق غلات بین روسیه و اوکراین رفع انسداد شده است، کمک خواهد کرد.

در ماه ژوئیه، مسکو و کی‌یف با میانجیگری سازمان ملل قراردادی را برای از سرگیری صادرات غلات از طریق بنادر محاصره شده دریای سیاه امضا کردند. این توافق همچنین شامل تعهد سازمان ملل برای کمک به رفع تحریم‌های بین‌المللی بر صادرات محصولات غذایی و کودهای شیمیایی روسیه بود.

به گزارش کاج پرس به نقل از تسنیم، هفته گذشته، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه از این توافق انتقاد کرد و گفت که "تقریباً تمام غلات صادر شده از اوکراین" به جای فرستادن به فقیرترین کشورهای در حال توسعه، به اتحادیه اروپا ارسال می‌شود......... .. /..... کد 65 J

در شبکه‌های اجتماعی به ما بپیوندید:

https://t.me/kajpress00

https://www.instagram.com/kajpressnews

 

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .