پنجشنبه, ۰۷ مهر ۱۴۰۱

اخبار کشاورزی:

وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد؛

برنامه‌ریزی برای احیای جایگاه پسته ایران در جهان

J_-77.jpg

کاج پرس: 29-06-1401

وزیر جهاد کشاورزی بر احیای جایگاه نخست ایران در تولید و صادرات پسته در دنیا تاکید کرد و گفت: در کشور باید محصولات سالم، صادرات محور و با استاندارهای بین‌المللی تولید شود.

« سید جواد ساداتی نژاد» در همایش ملی سلامت پسته افزود: وظیفه ما صیانت از حوزه غذا است و موظفیم برای مصرف‌کننده داخلی و خارجی محصول سالم تولید کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: برگزاری این همایش نشان می‌دهد که سلامت محصول برای ما مهم است و قصد داریم سلامت و کیفیت محصولات را هر روز ارتقا دهیم.

وی برندسازی محصولات کشاورزی را برای صادرات، ضروری خواند و تصریح کرد: صادرکنندگان ایرانی باید هویت، نشان و ویژگی‌های پسته و سایر محصولات ایران را از طریق اطلاع رسانی برای دنیا مشخص کنند.

ساداتی نژاد گفت: ما در برندسازی محصولات کشور دچار مشکل هستیم و این در حالی است که برای مثال قیمت گوشت تولید عشایر که دام آنان از علوفه تازه مرتعی استفاده می‌کند با گوشت پرواری یکسان است، زیرا درباره اهمیت و ویژگی‌های گوشت ارگانیک یا عشایری به مصرف‌کننده اطلاع‌رسانی نمی‌شود.

وی با بیان این که تولید پسته در آمریکا دو برابر ایران است، اظهار داشت: دلیل ارزانی قیمت پسته آمریکا نسبت به این محصول در ایران به عملکرد تولید برمی‌گردد و یکی از دلایل کاهش صادرات پسته کشورمان، همین است و از این رو تلاش‌های زیادی برای افزایش عملکرد تولید در باغات پسته باید انجام شود.

ساداتی نژاد بر نوسازی و شناسنامه‌دار کردن باغات کشور تاکید ورزید و گفت: امروزه در دنیا می‌خواهند بدانند در بستر تولید چه اتفاقاتی می‌افتد و کدام محصول در کدام مزرعه و با چه عملیاتی تولید می‌شود.

وی از اجرای دو پروژه بین‌المللی در حوزه پسته با مشارکت سازمان فائو، اتحادیه اروپا و حوزه تجارت خبر داد و افزود: دو پروژه بین‌المللی پسته به ارزش ۵ میلیون دلار به‌زودی به مراحل پایانی می‌رسد.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه به اهمیت آموزش و اطلاع‌رسانی در حوزه کشاورزی از سوی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی اشاره کرد و گفت: آموزش و ترویج از وظایف مهم این سازمان است و به‌رغم تحقیقات زیادی که در حوزه کشاورزی می‌شود، اما نتایج آن به مزارع نمی‌رسد.

به گزارش کاج پرس به نقل از ایرنا، وی ابراز امیدواری کرد که با کمک بخش خصوصی و تشکل‌ها در حوزه باقیمانده آفتکش‌ها در اراضی باغی و زراعی تلاش بیشتری صورت گیرد...... . ................/..... کد 76 J

در شبکه‌های اجتماعی به ما بپیوندید:

https://t.me/kajpress00

https://www.instagram.com/kajpressnews

 

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .