پنجشنبه, ۰۷ مهر ۱۴۰۱

اخبار کشاورزی:

شمارش معکوس ۳ روزه به اعلام تعرفه صادرات محصولات جالیزی

J_-81.jpg

کاج پرس: 29-06-1401

تولید محصولات اساسی با اصلاح و اجرای الگوی کشت به جای کشت محصولات جالیزی، راه رسیدن به خودکفایی است.

الگوی کشت که ۲۵ سال قبل طراحی شده اما هیچ وقت اجرایی نشده است، موضوعی است که قانون برنامه ششم هم دولت‌ها را مکلف به اجرای آن کرده تا به خودکفایی ۹۵ درصدی در کالا‌های اساسی برسیم، این در حالی است که کشاورزان درباره الگوی کشت و ابلاغ آن بی اطلاع هستند.

رهبر انقلاب در سیاست‌های کلی برنامه هفتم بر کشت و تولید کالا‌های اساسی با اصلاح الگوی کشت با توجه به منابع آبی تاکید کردند، تکلیفی که به اعتقاد کارشناسان برای تحقق آن باید جاذبه صادرات محصولات خارج از الگو را از بین برد.

سالانه حدود ۳۰ میلیون تن محصول کشاورزی از خارج کشور وارد می‌کنیم که ۲۸ میلیون تن آن کالای اساسی است و در کنار این رقم، حدود ۸/۵ میلیون تن صادرات محصولات کشاورزی داریم که ۳/۵ میلیون تن از این ۸/۵ میلیون تن کالا‌های غیراساسی هستند.

با تعرفه پایین و نیم درصدی بر صادرات محصولات جالیزی مانند گوجه، خیار و هندوانه که توسط دولت اعلام شده کماکان کشت این محصولات برای کشاورزان دارای جذابیت است و با توجه به شروع سال زراعی لازم است دولت تعرفه ها را افزایش دهد باید تعرفه‌هایی ۱۰۰ تا ۲۰۰ درصدی بر صادرات محصولات جالیزی وضع شود که قیمت تمام شده صادرات این محصولات حتی بالاتر از قیمت جهانی باشد.

به گزارش کاج پرس به نقل از صدا و سیما، طبق اعلام وزارت جهاد کشاورزی ضایعات محصولات جالیزی باعث هدر رفت سالانه ۱۴ میلیارد متر مکعب آب می‌شود که با همین میزان آب می‌شود ۱۱ میلیون تن گندم یا ۱۲ میلیون تن دانه‌های روغنی کلزا تولید کرد............... . .............../..... کد 80 J

در شبکه‌های اجتماعی به ما بپیوندید:

https://t.me/kajpress00

https://www.instagram.com/kajpressnews

 

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .