یکشنبه, ۱۲ تیر ۱۴۰۱

تحلیل کشاورزی

این بار «محو فقر مطلق غذایی» با چاشنی «غذای سلامت» توسط رئیس سازمان شیلات کشور

این بار «محو فقر مطلق غذایی» با چاشنی «غذای سلامت» توسط رئیس سازمان شیلات کشوراین بار «محو فقر مطلق غذایی» با چاشنی «غذای سلامت» توسط رئیس سازمان شیلات کشور

 

به واقع نمی شود از کنار بعضی اظهارنظرهای نپخته که پایه و اساس محکمی ندارند، به ویژه اگر از سوی مسئولان اجرایی بیان شوند به سادگی گذشت و سکوت کرد، زیرا به تدریج این اظهارنظر کنندگان خودشان هم باور می کنند که چه نظریه خلاق و بی بدیلی ارائه داده اند و دست به کار اجرای آن می شوند.

 از سویی، این اظهارنظرهای مبالغه آمیز معمولا برای جلب نظر مسـئولان بالادست بیان می شوند، وگرنه مردم با یک شم طبیعی و حتی بدون یک بار آزمودن، به نادرستی آنها در زندگی روزمره خود پی می برند!

سید حسین حسینی که سکان کشتی شیلات ایران را به تازگی در دست گرفته، در مصاحبه ای به تاریخ 13/3/1401 که در کاج پرس نیز انتشار یافت و با کلیک روی این عنوان رئیس سازمان شیلات خبرداد: مردم پس از هدفمندی یارانه‌ها، ماهی را جایگزین گوشت و مرغ کنند،قابل دسترس است، با اشاره به تجزیه و تحلیل رویکرد جدید اعطای یارانه ها و توصیف و البته تمجید از این تغییر شیوه ها بدون اما و اگر یا شرط و شروط، با صراحت می گوید؛ این تغییر در رویکرد یارانه ها فرصت بازمهندسی الگوی تغذیه ای سلامت جامعه در راستای محو فقر مطلق غذایی برای برنامه ریزان بخش کشاورزی کشور را به وجود آورده است.

 ایشان به همین اکتفا نمی کند و تاکید دارد: پس از مردمی سازی یارانه ها، آبزیان، کالای مکمل گوشت قرمز و مرغ در سبد خانوارهای کم درآمد خواهند بود. وی با اعلام قیمت انواع گوشت قرمز، گوساله و گوسفند و همچنین آبزیان بدون ذکر مأخذ یا منبعی قابل استناد، برای چهار نوع ماهی قزل آلا، فیتوفاک، کپور و آمور، هر کدام به ترتیب 112، 81، 118 و 156 هزار تومان و گوشت گوسفند 204 هزار تومان و گوساله 170 هزار تومان، در قیاسی مع الفارق و با تبختر می گوید: وضع پیش آمده در سایه اعطای یارانه های 300 و 400 هزار تومانی در ماه شرایطی فراهم ساخته است که بگویم «هم فرصت است و هم مزیت، تا مصرف آبزیان را در سبد خانوارهای کم درآمد و پس از مردمی سازی یارانه ها قرار دهیم».

 رئیس شیلات ایران با این گمان که موضوع «فقر مطلق غذایی» به ویژه غذای سالم در سفره مردم را یکباره حل کرده است، نمی داند یا نمی خواهد بگوید حتی اگر قیمت هایی که ایشان اعلام کرده اند صحیح باشد، و با آنچه در بازار و واحدهای صنفی معامله می شود خیلی تفاوت نداشته باشد، از یک کیلو ماهی قزل آلا، بعد از تخلیه شکم و فلس گیری و حذف کله و سایر دور ریختنی ها، کمتر از یک قطعه ماهی 700 گرمی باقی خواهد ماند، یعنی اگر یک نفر یارانه بگیر 400 هزار تومانی، در ماه نیم کیلو گوشت گوسفندی به زعم ایشان 204 هزار تومانی و دو عدد ماهی قزل آلا خریداری کند و مصرف روغن نیز داشته باشد، چیزی برایش باقی نمی ماند، چگونه ایشان از «محو فقر مطلق غذایی» سخن می گوید؟ حالا خرید سایر اقلام پروتئینی شامل مرغ و تخم مرغ و انواع لبنیات، پیش کش ایشان!

در عین حال بسیار کاهنده و ملالت آوراست که به ایشان گفته شود قیاس قیمتی میان گوشت گوسفند و گوساله با آبزیان به لحاظ میزان مصرف بی پایه است. با نیم کیلو گوشت گوسفندی، چند عدد سیب زمینی و پیاز و دو عدد نان سنگک یا بربری، یک خانواده 6 نفره سیر می شوند حال آنکه با 4 عدد ماهی قزل آلا و هفتصد گرم برنج کیلویی80 تا 100 هزار تومانی، یک خانواده 4 نفره هم سیر نمی شوند!

 پیش از این نیز دکتر حسن روحانی رییس جمهور سابق نیز در یک مصاحبه خطاب به مردم  گفته بود ؛ اگر گوشت گران است مردم ماهی بخورند، که کاج پرس از کنار این اظهارنظر ناصحیح نگذشت و با درج گزارشی مورخه جمعه، سوم اردیبهشت 1400، تحت عنوان آمار به اختیار! (که همچنین با کلیک روی آن در دسترس است)، با درج جدول قیمت انواع آبزیان این سخن را نسنجیده و ناشی از بی اطلاعی رئیس جمهور سابق ارزیابی کرد!

بعید نیست رئیس سازمان شیلات کشور سه وعده غذایی صبحانه، نهار، شام و حتی میان وعده ای مملو از غذای سلامت داشته باشند، ولی هرگز برای خرید ماهی به فروشگاه های صنفی که نه - چون محصولات آبزی را با قیمت هایی بسیار گرانتر از آنچه ایشان گفته اند عرضه می کنند- بلکه به بازارهای معمولی و متعارف آبزیان مراجعه نکرده باشند، وگرنه اینگونه برسر سفره های دهک های کم درآمد منت نمی گذاشت که غذای مکمل سلامت در کنار سبد مرغ و گوشت قرمز آنها سفارش بدهدو"محو فقرمطلق غذایی" را اعلام کند!

منصور انصاری

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .