یکشنبه, ۱۲ تیر ۱۴۰۱

تحلیل کشاورزی: 

خرید تضمینی گندم امسال به رغم خشکسالی و بارندگی کم، به مرز 7 میلیون تن می رسد

خرید تضمینی گندم امسال به رغم خشکسالی و بارندگی کم، به مرز 7 میلیون تن می رسد

 

شنبه بیست و یکم خرداد 1401       22:56

کاج پرس:

مهندس مهاجر معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی، قبل از اینکه قیمت 11 هزار و 500 تومان برای هر کیلو خرید گندم در چارچوب خرید تضمینی اعلام شود و حسب قیمت قبلی اعلام شده برای این منظور و همچنین پیش بینی های هواشناسی و خشکسالی، انتظار خرید گندم داخلی را حدود 4 میلیون و پانصد هزار تن اعلام می کرد که  بعضی از صاحب نظران بی طرف و آگاهان به اقتصاد سیاسی کشاورزی، این اعلام از سوی معاون زراعت را نوعی سیاست مداری مدبرانه و در عین حال هشدار به تصمیم گیرندگان اقتصاد کلان کشور تلقی می کردند وبر این نظر بودند که این معاون وزیر قصد دارد غیر مستقیم بگوید با قیمت اعلام شده 7 هزار و 500 تومان برای هر کیلو گندم، نباید انتظار بیشتری برای فروش گندم از سوی کشاورزان به دولت داشته باشیم.

 موازی با طرح مداوم موضوع پایین بودن قیمت خرید تضمینی در رسانه ها به اشکال مختلف و همچنین به عنوان یکی از دلایل قاچاق گندم و آرد به کشورهای همسایه، کاج پرس پابه پای سایر رسانه های غیربخشی هم سو که درک درستی از اقتصاد سیاسی دارند، مطالب و گزارش های متعددی را بعضا توام با تحلیل و تفسیر در مورد قاچاق آرد و گندم و دلایل آن و تاثیر منفی قیمت پایین خرید تضمینی گندم بر تولید منتشر کردکه همگی در سایت پایگاه خبری «کشاورزی آینده جهان» موجود و به راحتی قابل دسترس است. کشاورزی آینده جهان، حتی طی تحلیلی که روز 16 بهمن ماه 1400 منتشر شد، رقم 11 هزار و پانصد تا 12 هزار تومان برای خرید تضمینی هر کیلو گندم را مناسب اعلام کرد. کلیک کنید:(گندم قیمت مناسب برای هر کیلو 11 تا 12 هزار تومان)

در پی درج و انتشار این تحلیل تخصصی، گندمکاران بسیاری از سراسر ایران از این مطلب استقبال کرده و با ارسال آن برای نمایندگان مناطق خود سعی کردند دولت سیزدهم و وزیر جهاد کشاورزی را به اعلام این رقم متقاعد و ترغیب کنند.

در نهایت، تکانه جنگ روسیه و اوکراین در 24 فوریه (5 اسفند ماه 1400) در کنار فعالیت های سازنده رسانه ها  و گزارش های رسمی دیگر موجب شد دولت در اولین جلسه خود یعنی سوم فروردین ماه 1401 قیمت خرید تضمینی گندم را 11 هزار و 500 تومان اعلام کند؛ رقمی که مورد نظر وزارت جهاد کشاورزی از جمله معاون زراعت بود، لذا پیش بینی قبلی خرید 4 میلیون و 500 هزار تن گندم از کشاورزان، به رغم وجود تمام شاخص های نامساعد اقلیمی، به رقم 5 میلیون و 500 هزار تن و حتی بیشتر از سوی دست اندرکاران زراعت از جمله سرپرست مجری طرح گندم ارتقا یافت.

 موازی با این تحولات، شیوه خرید تقریبا نقدی گندم در همان روزهای اولیه البته با اشکالات و تعلل هایی، دلگرمی کشاورزان را برانگیخت و لذا به رغم اینکه هنوز کمتر از 2 ماه و نیم از آغاز خرید تضمینی گندم نگذشته، شاهد هسیتم بالغ بر 3 میلیون تن گندم خریداری شده است!

 در این میان هستند اندک کسانی که از شگردها و شیوه های برخورد سیاستمدارانه درون دولتی برای دفاع از حقوق کشاورزان بی اطلاع هستند یا خود را به بی اطلاعی می زنند و البته با اهداف خاص، به شیوه های نادرست و با مقدمات بی پایه اعلام می کنند که با توجه به افت تولید، خرید تضمینی گندم حتی به 4 میلیون تن هم نمی رسد! این ارزیابی ها گرچه بی پایه و فارغ از استدلال علمی و تخصصی هستند و هر کسی با هر هدفی می تواند چنین اعداد وارقامی را ادعا کند و لذا بی تاثیر بوده و توجه هیچ مقام مسئول یا مخاطبی را به خود جلب نمی کند، اما در نهایت به زیان منافع ملی و کشاورزان هستند و اینگونه رسانه ها و کارشناسان نیز اعتبار خود را از دست می دهند زیرا هنوز گندم بسیاری از استان های پرمحصول به ویژه در مناطق سردسیر، برداشت نشده. از سویی نیز اگر این کارشناسان به دور از هر گونه شائبه بتوانند با دلایل علمی نظر و پیش بینی  خود را اثباب کنند مسلما راه گشاست، اما اگر با منظور و غرض باشد نوعی خود زنی است!

 لذا به دور از هر گونه خوش بینی کاذب، اگر پرداخت پول گندم نقدی صورت بگیرد و مشکلات حمل و نقل تا حدی مرتفع شود، به رغم تمامی چالش های موجود می توان انتظار داشت خرید تضمینی گندم به مرز 7 میلیون تن نیز برسد.

منصور انصاری

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .