یکشنبه, ۲۳ مرداد ۱۴۰۱

واردات برنج ممنوع!

شنبه, 22 آبان 2020

تحلیل کشاورزی: 

کارت زردی که نباید قرمز شود!

 

 

 

چهارشنبه 22 تیر 1401                    20:06

کاج پرس:

به محض دریافت کارت زرد وزیر از مجلس، عده ای که به سطوح مسائل می نگرند یا به حق یا ناحق، دلخوری های شخصی دارند یا مسائل سیاسی جناحی را دنبال می کنند، بی آنکه مجموعه شرایط بازرگانی و اقتصادی حاکم بر کشاورزی کشور را در نظر بگیرند و اینکه در حال حاضر در فصل برداشت گندم هستیم و کشاورزان در انتظار دریافت پول گندم خود روزشماری می کنند، برای کارت زرد دریافتی وزیر از مجلس به دلیل تخلفاتی که محمد صفایی دلویی نماینده مردم گناباد و بجستان در هفت بند برشمرد، هلهله کنان و کف زنان ابزار خوشحالی کردند.

 مشروح این برخورد مجلس با وزیر جهاد کشاورزی در روز 21/4/1401 در کاج پرس نیز انعکاس یافت که با عنوان (می توانید روی عنوان کلیک کنید:) چرا وزیر کشاورزی از مجلس کارت زرد گرفت؟ قابل دسترس است.

 پیش از این رسانه های تخصصی بخش کشاورزی، برخی موارد از هفت بندی که نماینده مردم گناباد از سوی تعدادی از نمایندگان بیان کرد، از جمله موضوع خرید میوه شب عید توسط سازمان مرکزی تعاون روستایی و یا تخلفاتی در شیوه واردات نهاده ها از روسیه را، از موضع اصلاح با جامعه کشاورزی در میان گذاشته بودند، اما به دلیل غریبه انگاری و برخورد نه چندان دوستانه وزارت جهاد کشاورزی با رسانه های تخصصی بخش کشاورزی، بالاخره موضوع به فضای صدا و سیما کشیده، لذا برجسته و از کنترل وزارتخانه خارج شد.

 متاسفانه در آن مقظع ساداتی نژاد نمی خواست به برخورد صادقانه و مسئولانه بعضی رسانه های تخصصی توجه کند و پاسخی قانع کننده بدهد زیرا برخی مشاورانش به وی گفته بودند که این رسانه ها، عددی نیستند، تیراژی ندارند و کسی به حرف آنان وقعی نمی نهد، تا آنجا که وزیر در ارومیه در یک مصاحبه سرپایی این نقدهای مشفقانه و یاری دهنده را به «تلاش رسانه های زرد» منتسب کرد. اما بالاخره این وزیر بود که به خاطر همان مسائل کارت زرد گرفت!

 اینک این رخداد ابعاد دیگری پیدا کرده و به یک موضوع سیاسی جناحی در مجلس و خارج از مجلس تبدیل شده است که اگر وزیر نخواهد موارد ذکر شده را اصلاح کند، این کارت زرد به کارت قرمز و در نهایت به استیضاح مبدل خواهد شد...

 

 واکنش کشاورزان به کارت زرد وزیر

 به هر حال، این کارت زرد در میان فعالان بخش کشاورزی انعکاس زیادی داشت؛ از جمله یکی از کشاورزان پیشرو و عضو شورای مرکزی خانه کشاورز که دیدگاه های خاص ومتمایزی درباره مسائل کشاورزی دارد، طی گفتگویی تلفنی با خبرنگار ما ضمن انتقادی تلویحی به سکوت محافظه کارانه خانه کشاورز نسبت به مسائل عمده کشاورزی مملکت به صراحت می گوید: تمامی مسائل از جمله آنچه نماینده مردم گناباد روز سه شنبه 21/4/1401در مجلس گفته است دنبال کرده ام، ولی الان وقت تضعیف وزارت جهاد کشاورزی یا وزیر نیست، جابجایی وزیر در فصل برداشت برای کشاورزی کشور و کشاورزان یک فاجعه است.

 سالاری ساردویی کشاورز کرمانی به خبرنگار ما می گوید: باید منصف بود و تلاش های ساداتی نژاد درعرصه برقراری کم و بیش کشت قراردادی، تامین نقدینگی برای خریدهای تضمینی از جمله گندم، جلب همکاری دولت برای عملکرد مقتدرانه در تامین نقدینگی بهره برداران به دلیل تغییر نرخ ارز- گرچه کم، ولی کارساز- موضوع تامین کود با 45 درصد زیر قیمت و تحقیقات معاونت زراعت در عرصه کشت گندم و ضرورت افزایش میزان کود پتاس و فسفات و کاهش میزان کود ازت که موجب شد حداقل 20 تا25درصد تولید گندم در سال جاری افزایش یابد را فراموش نکرد.

 سالاری گفت: این اقدامات موجب بهبود وضع کشاورزان نسبت به گذشته شده است.

 وی می افزاید: برداشتن بسیاری از موانع تولید و مجاهدت وزیر برای سند دار کردن زمین های کشاورزان خرد و متوسط در سراسر ایران قابل تحسین است. البته تخلفاتی هم که نماینده گناباد برشمرده است را نباید رها کرد، اما اگر این کارت زرد موجب تضعیف موقعیت وزارت جهاد کشاورزی و مقدمه صدور کارت قرمز و استیضاح وزیر باشد، حتما به زیان کشاورزان و کشاورزی مملکت خواهد بود، زیرا سامانه کشاورزی و طرح ها و برنامه های تدوین شده، نیمه تمام خواهد ماند.

 سالاری می افزاید: در حوزه مسائل عاجل، کشاورزان گندم خود را تحویل داده و روزشماری می کنند پول آن را بگیرند، حالا در چنین وضعیتی که ده ها کار کشاورزان بند وزارتخانه است، جابجایی وزیر از سوی کسانی که شائبه برخورد سیاسی آنها می رود به نفع مملکت و کشاورزی کشور نیست.

 سالاری خاطر نشان کرد: همچنین باید در نظر داشت که همه معضلات و نارسایی های کشاورزی در شرایط کنونی ناشی از مدیریت ایشان نیست و کمترین ربط را به مساعی مسئولانه وزیر و وزارتخانه و نوع سیاست گذاری وبرنامه ریزی کنونی دارد، سرچشمه مسائل جای دیگر و به تحریم های ظالمانه برمی گردد. هر کس به جای آقای ساداتی نژاد بیاید با همین مشکلات مواجه می شود و تصور نمی رود که بتواند شق القمر کند!

 سالاری تاکید کرد: اینکه می گویم ضروری است خطاها جبران شود ولی نباید بهانه ای شود که وزیر برود، به این دلیل نیست که از رانت یا منافع خاصی از قِبَل وزارتخانه و آقای وزیر برخوردار هستم، بلکه موضوع، به هم ریختن سامان کشاورزی کشور توسط سیاسیون و جناح هایی از مجلس است که به نظر می رسد مقاصدی غیر کشاورزی را دنبال می کنند. البته مجلس باید کارش را بدون مدارا و تا انتها انجام دهد و به تبع آن وزیر نیز تغییراتی در ساختار مدیریت های میانی خود ایجاد کند و تعصب نسبت به نیروهایی که به همکاری دعوت کرده است را کنار بگذارد.

 از سالاری سوال می کنم: چرا به فکر این مصاحبه و ارسال این پیام افتادید که وزارتخانه نباید تضعیف و وزیر عوض شود؟ می گوید: چند وقت پیش صفحه اول یک روزنامه جناحی حزبی را مشاهده کردم که عکس تمام قد وزیر را به گونه ای که انگار می خواهد جوایزی به ایشان بدهد چاپ کرده بود، ولی تیتر اصلی اش این بود که ساداتی نژاد باید استعفا بدهد. با خود گفتم که این حزب سیاسی و روزنامه اش هیچ سابقه و پیشینه ای در دفاع از کشاورزی مملکت و کشاورزان نداشته اند، چگونه حالا به فکر کشاورزان افتاده اند و چه اهدافی به جز مقاصد سیاسی را دنبال می کنند؟

 سالاری افزود: البته مطالعه مقاله کاج پرس با عنوان (می توانید روی عنوان کلیک کنید:) «کشاورزی از فراز سیاسی» نیز که ما کشاورزان نباید در چنبره ترفندهای سیاسی کاران بیفتیم، تاثیرگذار و آگاهی بخش بود. به هر حال، گرچه گلایه های زیادی از وزیر داریم ولی نباید بگذاریم کشاورزی مملکت ملعبه دست نمایندگان زیاده خواه که شاید به توقعات غیرمنطقی آنها پاسخ داده نشده است شود.

 سالاری در پایان یادآور شد: در شرایط کنونی که کشاورزان با دهها مشکل و معضل مواجه هستند، زیر سوال بردن و ضربه به اقتدار وزارت جهاد کشاورزی که مسئولیت های سنگینی چون امنیت غذایی و تنظیم بازار را علاوه بر تولید بر عهده گرفته است، اصلا به صلاح کشاورزان نیست و هر گونه جابجایی در ترکیب وزارتخانه، تا استقرار بعدی حداقل 6 ماه طول می کشد که طی این زمان شرایط را برای کشاورزان دشوارتر می کند، ضمن اینکه معلوم نیست اگر ساداتی نژاد برود و شخص دیگری بیاید وضعیت کنونی بهبود پیدا کند!

 

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .