پنجشنبه, ۳۰ دی ۱۴۰۰

اخبار کشاورزی

توهم آب!

 توهم آب!

چهارشنبه 26/3/1400                   16:58

کاج پرس:

آنچه می بینید، حفاری یک چاه معمولی فورانی است که در یک لحظه مانند چاه های آرتزین آب را تا ارتفاع 20 متری پرتاب می کند.

 این ویدیو در فضای مجازی غیر مسئولانه و غیر پاسخگو، در مسیر تعابیر و تفاسیر نادرست قرار گرفت. عده ای هم از شبه متخصصان که غالبا خود را درس خوانده دانشگاه های معتبر کشورهای پیشرفته معرفی می کنند، یا توسط کاربران مجازی، این القاب و افتخارات را به آنان نسبت می دهند، وارد میدان جعل و تحریف شدند که ای مردم ایران! چه نشسته اید که یک رودخانه بزرگ خروشان یا یک سفره آب زیرزمینی با هزاران تریلیون متر مکعب آب در فلات مرکزی ایران و در عمق 2000 متری در جریان است و امیدوار باشید. رسیدن به این رودخانه خروشان قرن ها نیاز آبی کشور را تامین می کند لذا تا می توانید آب را در عرصه های مختلف کشاورزی، صنعتی، شرب، پارک ها و استفاده برای شستشو مصرف کنید!

 ملالی نیست جز اینکه آیا دولت ها می دانند این رودخانه هست اما به دلایلی مثلا سیاسی حقیقت را به مردم نمی گویند؟ و دهها تعبیر و تفسیر نادرست دیگر.

 گفتنی است این فیلم، 6 سال پیش هم در فضای مجازی انتشار یافت و برای مجموعه رسانه ای ما نیز ارسال شد تا استفاده کنیم، اما مورد اقبال کارشناسان کاج پرس واقع نگردید تا اینکه حدود یک ماه پیش مجددا در سطحی گسترده منتشر و موجب شد ما نیز بازبینی کنیم تا شاید راوی خبری نویدبخش و پُر امید برای مردم باشیم اما کاج پرس، با اطلاعاتی که در مورد استخراج آب در صحاری عربستان با عنوان طرح خودکفایی گندم داشت به فوریت دریافت که این فیلم هیچ ارتباطی با استخراج آب در عمق 2000 متری یعنی آنچه در عربستان صورت گرفت ندارد، چون عربستان سعودی در این تجربه شکست خورد و ناگزیر بود در مسیر استخراج آب از عمق 1300 تا 2000 متری، کولین تاور (برج های خنک کننده) با هزینه های هنگفت نصب کند و هزینه استخراج هر متر مکعب آب در این عمق زمین چیزی کمتر از استخراج یک بشکه نفت نبود.

 عربستان این آب را استخراج کرد، گندم هم کاشت، ولی در آخر کار، قیمت تمام شده هر تن گندم برای عربستان با آبی که توصیف شد بالغ بر 1500 دلار و در حالی بود که قیمت جهانی گندم در آن زمان یعنی سال های دهه 1990 میلادی کمتر از 250 دلار بود!

 عربستان به زودی دریافت این راه که می رود به ترکستان است، لذا با فراست و راهنمایی دانشمندان خود پروژه را متوقف و سراغ کشت فراسرزمینی برنج و گندم رفت.

 عربستان اکنون یکی از کشورهای صادرات مجدد برنج (re export) است و سالانه بالغ بر 2 میلیون تن برنج حاصل از کشت فراسرزمینی صادر می کند.

 آخر کلام اینکه، پیگیری های رسانه ای موجب شد معاون آب و آبفای وزارت نیرو در صفحه اینستاگرام خود توضیحاتی در مورد این ویدیو انتشار دهد که عینا برای اقناع افکار عمومی منعکس می شود. بخوانید:

مهندس قاسم تقی زاده خامسی روز دوشنبه 24 خرداد در صفحه اینستاگرام خود نوشت: کشف چند صد میلیارد متر مکعب آب از اعماق زمین صحت ندارد.

وی همچنین نوشت: در روزهای اخیر این ویدئو به‌طور گسترده در فضای مجازی در حال انتشار است که نوید پیدا شدن چند صد میلیارد متر مکعب آب از اعماق زمین را می‌دهد.

وی ادامه‌داد: تماس‌های زیادی از طرف دوستان و اصحاب رسانه درباره آن انجام شده، بنابراین مطالبی برای تنویر افکار عمومی ارائه می‌شود.

مطالعه‌های اکتشاف آب با عنوان آب ژرف چند سالی است که توسط حوزه معاونت علمی و فناوری رییس‌جمهوری آغاز شده که حاصل همکاری آن معاونت با وزارت نیرو در این باره منجر به حفاری یک حلقه چاه عمیق به عمق ۲ هزار و ۲۰۰ متر (و بعدها به‌طور مستقل توسط معاونت علمی و فناوری رییس‌جمهوری تا عمق سه‌هزار و ۱۰۰ متر) بود.

وی نوشت: آب‌دهی این چاه با استفاده از پمپاژ توسط پمپ شرکت نفت حدود هفت لیتر بر ثانیه و شوری آن نزدیک به آب دریا بود که با حفر یک حلقه چاه کم‌عمق، آب‌دهی مذکور (و البته کیفیت بهتر) و با هزینه‌های بسیار کمتر قابل دستیابی است.

معاون وزیر نیرو افزود: لازم به ذکر است چاه گفته شده، ابتدا به صورت آرتزین (با آب‌دهی حدود چهار لیتر برثانیه) بود، اما پس از گذشت مدت کوتاهی به سرعت از حالت آرتزین خارج و در حال حاضر خروج آب فقط به کمک پمپ امکان‌پذیر است.

تقی‌زاده خامسی نوشت: ویدیویی که به‌تازگی درحال گسترش در فضای مجازی است مربوط به عملیات شست و شوی یک چاه معمولی بوده و هیچ ارتباطی با چاه حفاری شده در سیستان ندارد.

وی تاکید کرد که این ویدئو چند سال پیش نیز در فضای رسانه‌ای پخش شده بود.

معاون وزیر نیرو نوشت: عملیات شست و شوی چاه یک روش معمول پس از حفاری به روش دورانی در آبرفت یا سازند سخت است. منبع این ویدئو نامشخص و حتی ممکن است مربوط به ایران نباشد.

وی افزود: دکل حفاری مورد استفاده در این ویدئو با دکل حفاری سیستان متفاوت است.

تقی زاده خامسی اضافه‌کرد: انتشار گسترده مطالبی بدون پشتوانه علمی و بدون ارتباط از این دست، از سوی افرادی با عنوان های دکتر، مهندس، کارشناس آب ژرف و غیره بدون هیچگونه تخصص در بخش آب‌های زیر زمینی، مسبوق به سابقه بوده و به‌جای انتشار مبانی علمی موضوع در محافل علمی و مجله‌ها و رساله‌های تخصصی، از فضای مجازی و رسانه‌ای منتشر می‌شود.

وی نوشت: بدیهی است انتشار مطالبی از قبیل این‌گونه ویدئوها فقط سبب افزایش انتظارات در بخش قابل توجهی از مردم می‌شود که نتیجه آن کاهش بهره‌وری در آب کشور خواهد بود.

با کلیک روی تصاویر زیر, به شبکه های اجتماعی کاج پرس بپیوندید:                                                                                 

        

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .