سه شنبه, ۰۹ خرداد ۱۴۰۲

تحلیل روز: رسانه های تخصصی را جدی تر بگیرید!

 

15/ 02/ 1402

منصور انصاری

غالبا مسئولان اخبار مربوط به خود که عکسی نیز به آن الصاق شده باشد را بیشتر می پسندند و دوست می دارند، اخباری ساده و تاییدآمیز بدون هیچ پرسش چالشی، موجبات شعف و رضایت آنان می شود. بی آنکه به این موضوع فکر کنند که این خبر چقدر می تواند بر مخاطبان مورد نظر یا جامعه متنافر افکار عمومی اثر می گذارد، آیا آنچه گفته است و درج شده و انتشار یافته، مورد قبول واقع می شود یا نمی شود و یا افکار عمومی آن را نپذیرفته یا با شک و تردید پذیرفته اند.

به واقع این مسئولان غالبا فکر نمی کنند موضوعی که به صورت خبر اعلام کرده اند به چه میزان مورد پذیرش افکار عمومی قرار گرفته است، چقدر در مورد صحت و سقم یا درستی و نادرستی آن اظهارنظر شده است!؟ برای این مسئولان طرفداران خبر به تنهایی کافی است، در مواردی حتی به آیندۀ آنچه می گویند و تبعات آن نمی اندیشند و اگر هم فکر کنند امیدوار به فراموشی حافظه ها هستند. این امیدواری البته در کوتاه مدت می تواند کارساز باشد ولی در درازمدت و زمانی که تبعات آن آشکار شود، خیر!

عملا در مقابل اخبار ساده قابل پذیرش یا غیرقابل پذیرش بحث های تحلیلی و تفسیری به میان می آیند که مسئولان و دست اندرکاران علاقه ای به تفکر و استدلال های اقناعی و متقاعدکننده ندارند و سعی می کنند اهمیتی به آنان ندهند و به راحتی از کنار آنها عبور می کنند.

ولی عدم توجه به بحث های کارشناسی رسانه های تخصصی از جمله رسانه های کشاورزی؛ این غفلت به عمد یا غیرعمد را به آنان نمی بخشد و سربزنگاه یقه اشان را می گیرد. به عبارتی اخبار ساده که غالبا بیانی و با واژه هایی همانند؛ "وی گفت"، "وی افزود" یا "ایشان خاطرنشان ساخت" در ذهن زودگذر و نه ماندگار مخاطب می نشیند اما تحلیل های مستند استدلالی بی طرفانه در درون نفس لذاته مخاطب می نشیند و حتی اگر با آنچه گفته شده مخالف باشد اما به دلیل استدلال های آن به طور طبیعی متاثر می شود و در درون وجدان یا ضمیر ناخودآگاه، آن را می پذیرد و بعضا تحسین می کند گرچه ممکن است عمل نکند.

با این مقدمه فلسفی روانشناسانه، به مجله شمارۀ 252 صنایع زیرساخت های کشاورزی، دی ماه 1401 (منتشر شده در 25/ 10/ 1401 با لینک: https://b2n.ir/a02841 ) اشاره می کنیم که سرمقاله و تیتر روی جلد آن (مبالغه در آمار و کاهش اعتماد عمومی به وزارت جهادکشاورزی)، به تحلیل و تفسیر به کارگیری آمار و ارقام درست در وزارت جهادکشاورزی می پردازد و به طور صریح و قاطع تذکر می دهد؛ آمار و ارقام ناصحیح و غیردقیق موجب بی اعتباری وزارت جهادکشاورزی و آسیب به کشاورزی کشور می شود.

 

تردیدی نیست وزیر پیشین و بسیاری از معاونان کنونی، این تیتر روی جلد و سرمقاله این شماره را دیده و مطالعه کرده اند ولی اهمیتی ندادند تا اینکه در مورخه 9 بهمن ماه یعنی حدود دو هفته بعد با تذکر مقام رهبری در مورد نادقیق بودن آمار و بی توجهی و دقت در بیان چنین آمار نادرستی از سوی وزارتخانه و خطاب به دکتر ساداتی نژاد مواجه شدند که برای ایشان و معاونان وزارت جهادکشاورزی بسیار گران تمام شد و بعد از آن سعی کردند دست و پای خود را جمع کنند و کمتر آمارهای غلط مبالغه آمیز، غیرواقعی و تبلیغاتی اعلام کنند.

از آن پس برای بیان آمار و ارقام در تمام بخش ها از کلمه "برآورد می شود"، استفاده کردند، یعنی آمار دقیق نیست و نباید برای برنامه ریزی یا سیاست های اجرایی اعم از صادرات فلان کالا یا واردات بهمان کالا روی آنها حساب کرد.

پس معاونان و سرپرست منصوب شده کنونی؛ از این رخداد و آنچه نشریات و رسانه های تخصصی بیان می کنند یا تیتر می زنند و می نویسند درس بگیرند و آنان را برای طرح مسائلی که مورد نظرشان است؛ جدی تر بگیرند. زیرا بعضی از این رسانه ها و مجلات تخصصی حاصل سالیان متمادی اندیشیدن، کسب تجربه، ممارست و اطلاع از ساختار کشاورزی مملکت و عملکرد مسئولان در سطوح مختلف بوده اند و به دلیل ماهیت خود که غیردولتی هستند و ذینفع نمی باشند؛ بحران ها و مشکلات را قبل از دولتی ها می بینند و مسائل را بدون محافظه کاری بیان می دارند.

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال نمایید.

t.me/kajpress00

instagram.com/kajpressnews 

ble.ir/@kajpress_ir

eitaa.com/kajpress

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .