دوشنبه, ۰۱ مرداد ۱۴۰۳

برای اولین بار:

پیش بینی عبور از خوداتکایی گندم در سال پیش رو، دستاورد دیگر وزارت جهاد کشاورزی

 

کشاورزی آینده جهان-19/ 04/ 1403

تحریریه کاج پرس

در حالی که سال 1400 به دلیل شرایط نامساعد اقلیمی و خشکسالی کم سابقه و دلایل دیگر، وزارت جهاد کشاورزی فقط توانست 4 میلیون و 500 هزار تن گندم مازاد بر خود مصرفی از کشاورزان خریداری کند، معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی توانست در سال 1402 با اتکا به برنامه ریزی و بهره گیری از دانش و علوم و تقویت زیرساخت های تولید اعم از ماشین آلات و ادوات تا تامین به موقع سموم و تامین نقدینگی در چارچوب خرید تضمینی، گرچه در مواردی با تاخیر، حدود ده میلیون و پانصد هزار تن گندم مازاد از کشاورزان توسط مباشران خود و یا شرکت بازرگانی دولتی خریداری کند.

این در حالی بود که تولید گندم در این سال از مرز 13 میلیون تن گذشت و دولت رسما اعلام کرد وزارت جهادکشاورزی و معاونت زراعت با کمک سازمان مرکزی تعاون روستایی و شرکت بازرگانی دولتی توانستند کشور را به خوداتکایی گندم برسانند و موضوع واردات گندم در این سال را مگر در مواردی غیر از تامین نان خبازی ها منتفی و نگرانی تامین ارز برای واردات گندم را رفع نمایند.

این دستاورد در سال 1402 با عبور از خشکسالی 1401 و ادامه آن به طور نسبی در سال 1402 حاصل شد. یعنی هنوز تبعات خشکسالی1400 و تداوم و اثرگذاری آن در سال های 1401 و 1402 وجود داشت، ولی وقتی پای دانش کاربردی و انتقال تجارب کسب شده و نتایج تحقیقات در عرصه بذور اصلاح شده به طور نسبی به مزارع به میان آمد، حاصل کار خوداتکایی بود. این دستاورد را مهندس علیرضا مهاجر، کوشنده خستگی ناپذیر و معتقد به امر خوداتکایی در برنامه صف اول شبکه خبر صدا و سیما با صراحت و قطعیت اینگونه بیان می کند که از مرز خوداتکایی مطلق گذشته ایم و با مازاد تولید گندم در سال جاری (1403) مواجه هستیم.

مهاجر، معاونت زراعت، با اتکا به آمار اعلام شده از سوی مجری طرح محوری گندم در دو یا سه روز قبل از انجام این مصاحبه که گفته بود تاکنون بالغ بر 6.5 میلیون تن گندم خریداری کرده ایم، در گفتگویی در برنامه صف اول شبکه خبر، روند خرید گندم از سال 1400 تا سال جاری را چنین تشریح می کند که با رشدی فزاینده در تولید گندم طی سه سال گذشته مواجه بوده ایم، لذا هم اکنون به رغم اینکه هنوز گندم استان های غربی و سردسیری کشور مثل کردستان، آذربایجان شرقی و غربی را خریداری نکرده ایم و در آستانه خرید گندم این استان ها هسیتم می توانیم بگوییم که گندم مورد نیاز خبازی ها تامین شده است.

مهاجر پیش بینی می کند که در سال جاری با خرید گندم مناطقی که ذکر شد، علاوه بر عبور از خوداتکایی گندم، مازاد تولید گندم داریم.

این گفته معاونت امور زراعت، آرزوی بسیاری از دلسوزان کشاورزی کشور را به رغم همه تنگناهای آبی و مسائل تامین اعتبار برای خرید تضمینی گندم و موارد دیگر را برآورده کرده است.

در جمع بندی نهایی، حمایت دکتر نیکبخت وزیر جهاد کشاورزی، برنامه های علمی مبتنی بر واقعیات و به دور از شعارهای غیر منطقی، انتقال دانش های کاربردی به مزارع گندم و گسترش آموزش های مناسب و موثر، درک شرایط ویژه هر اقلیم و توصیه به استفاده از بذر مناسب برای تولید بهتر و نهایتا اعتقاد معاونت امور زراعت و مدیریت مقبول ایشان و همچنین همکاری، همراهی، خلاقیت، ابتکار عمل و دانش کاربردی مجری طرح محوری گندم مهندس سهرابی و کارشناسان برجسته ای چون مهندس عزیز کریمی و تهیه مداوم آمار و ارقام در مراحل کاشت، داشت و برداشت برای برآورد واقعی وضعیت پیشرفت های تولید گندم چنین دستاوردی را برای کشور و مردم فراهم ساخت.

 

 

در شبکه های اجتماعی به ما بپیوندید:

t.me/kajpress00

instagram.com/kajpressnews

ble.ir/@kajpress_ir

eitaa.com/kajpress

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .