پنجشنبه, ۳۰ دی ۱۴۰۰

تحلیل روز

آمارهای غلط و نتایج نامطلوب تنظیم بازار

تحلیل روز  آمارهای غلط و نتایج نامطلوب تنظیم بازار

 

شنبه ششم آذرماه 1400                 16:26

کاج پرس:

مدیرکل دفتر بازرگانی داخلی کالاهای کشاورزی در گفتگویی به استناد برآورد معاونت امور زراعت گفته است با توجه به تولید دو میلیون تا دو میلیون و 200 هزار تن برنج در سال جاری به احتمال زیاد باید یک میلیون تن برنج وارد کرد.

ابراهیم زارع در چارچوب سیاست تنظیم بازار گفته است: نیاز سالانه کشور به برنج، «باز هم» بر اساس برآوردهای صورت گرفته سه میلیون تا 3 میلیون و 200 هزار تن است.

گذشته از این که باید از این مدیرکل پرسید «آیا مملکت و تنظیم بازار را باید بابرآوردهای تخمینی اداره کرد و آیا می شود در شرایط حساس کنونی بازارکالا اساسی برنج  را به استناد آمار برآوردی غیر دقیق تنظیم کرد؟» و چرا این مدیر کل، تحلیل و استدلال خود را به آمار مستند، قطعی و معتبر مجهز نمی کند، خود بحث دیگری است اما آنچه مهم است نتیجه بحران ساز سیاست تنظیم بازار برنج بر پایه آمارهای برآوردی این مدیرکل است؛ مثلا تولید داخل برنج را به 2 میلیون تا دو میلیون و 200 هزار تن برآورد می کند و نتیجه می گیرد که نیاز به واردات یک میلیون تن وجود دارد!

به واقع این مدیرکل، به موضوع خشکسالی و پیش بینی کاهش میزان تولید برنج از رقم 2 میلیون تا دو میلیون و 200 هزار تن توجه نکرده و با این ارزیابی غیرواقعی، حتما وزارت جهاد کشاورزی که به تازگی مسئولیت تنظیم بازار را از وزارت صمت پس گرفته، با مخمصه تنظیم بازار برنج مواجه خواهد کرد؛ شاید هم دانسته یا ندانسته بر آن است با گران شدن برنج و کمبود عرضه آن که حتما با میزان مصرف سالانه بالغ بر 3 میلیون و 300 هزار تن اختلاف زیادی دارد، رانتی برای واردکنندگان ایجاد کند!

همگان می دانند هر گونه سیاست گذاری بازرگانی با اتکا به آمار نادرست، غیر دقیق و مبهم، تعادل بازار را به هم می ریزد و بحران آفرین است!

با کلیک روی تصاویر زیر, به شبکه های اجتماعی کاج پرس بپیوندید:                                                                                 

 

        

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .