چهارشنبه, ۰۴ خرداد ۱۴۰۱

تحلیل روز: توزیع انحصاری کود یارانه دار فساد انگیز خواهد بود

 

 

برای شکستن انحصار، بخش عمده ای از توزیع کود به سازمان مرکزی تعاون روستایی محول شود

کاج پرس -01/ 02/ 1401

خبر خوب و امیدوار کننده تخصیص یارانه 45درصدی به انواع کودهای فسفاته و ازته که در روزهای پایانی سال گذشته و از زبان مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی توسط کاج پرس و و سایر رسانه ها انتشار یافت وقتی خوش تر و اطمینان بخش تر خواهد بود که که در وهله اول توزیع آن تدوام یابد و در عین حال عادلانه و طبق ضوابط و اصولی قابل نظارت توزیع شود.

گرچه مهندس رسولی، مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی توضیحی در مورد چگونگی توزیع این نهاده یارانه دار نداد ولی طبق گفته ها و تدابیر اتخاذ شده، گویا قرار است این نهاده ها از طریق یک سامانه دیجیتالی سراسری توزیع شوند. بدون شک این روش مثبت است هرچند جامعه مرغداران و دامداران تجربه بازارگاه به عنوان یک سامانه دیجیتالی توزیع نهاده هایی چون کنجاله سویا، ذرت، جو و موارد دیگر براساس پروانه تولید را دارند که حاصل آن هرچه بود عرضه آزاد حجم قابل توجهی از این نهاده ها را با قیمت چند برابری قیمت مصوب در پی داشت که اعتراض بسیاری از مرغداران، دامداران و تولیدکنندگان را از این نابسامانی ایجاد کرد. این نارضایتی ها و اعتراضات حتی صدای نمایندگان مجلس را نیز درآورد.

 

البته پیش از نهادهای ناظر، نمایندگان مجلس و بعضی از مدیران تشکل ها این رسانه های تخصصی از جمله کاج پرس بودند که ضمن تایید و مثبت قلمداد کردن توزیع دیجیتالی، در عین حال امکان فسادپذیری به دلیل ایجاد انحصار و امضاء های طلایی و بدون امکان نظارت نمایندگان تشکل های دام و طیور بر این سامانه را پیش بینی کردند.

 

حال لازم است به صراحت گفته شود، انحصار در توزیع انواع کودهای یارانه دار حتی با وجود یک سامانه سراسری دیجیتالی می تواند فسادزا باشد. ظاهرا بعضی از مسئولان اصرار دارند همان اشتباهات گذشته فسادآفرین تکرار شود و گویا منافع و اقتدار برخی در این است که وضعیت توزیع فسادآفرین کالاهای وارداتی با ارز ارزان 4200تومانی که اینک فغان همگان را به آسمان بلند کرده است در شکلی دیگر تکرار شود.

وگرنه چه دلیلی وجود دارد که بخشی از توزیع انواع کود یارانه دار بر عهدۀ نهادی مانند سازمان مرکزی تعاون روستایی و اتحادیه های تحت پوشش که در سطحی گسترده در دور افتاده ترین نقاط کشور در قالب تعاونی های روستایی با حضور فعال و ارتباط رو در رو با کشاورزان مصرف کننده، نباشد.

کسانی که کمترین شناخت را از شبکه گسترده و وسیع اتحادیه مرکزی، اتحادیه ها و تعاونی های استانی و شهرستانی دارند، بخوبی می دانند مشارکت وسیع اعضای کشاورز این تشکل ها بستر سوءاستفاده را کاهش می دهد، از حمل و نقل دوباره و چندباره می کاهد و کالا مستقیم به دست کشاورزان می رسد.

 

 

پس اصرار بر توزیع انحصاری کود فقط توسط شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در شرایطی که غالبا پاسخگو نمی باشد، می تواند این اقدام موثر برای افزایش بهره وری همه محصولات کشاورزی و بویژه گندم را ناکارآمد کند.

از سویی ایجاد نوعی رقابت میان این شرکت و سازمان مرکزی تعاون روستایی می تواند عاملی موثر در بهبود ارائه خدمات به کشاورزان باشد. پیش از این نیز شاهد بودیم که کمبود و گرانی غیر متعارف این کودهای پرمصرف چه بلایی بر سر کشاورزان و کشاورزی مملکت به ویژه بهره وری گندم را در پی داشت.

لذا ضروری است وزیر و در نهایت نمایندگان و مسئولان مرتبط و آگاه به اقتصاد کشاورزی از خود حساسیت نشان داده و سهمی قابل اتکا به صورت مستقیم برای سازمان مرکزی تعاون روستایی منظور کنند.

 

حجت اله انصاری (جابری)

------------------------------------

به شبکه های اجتماعی ما بپیوندید:

کانال تلگرام: http://www.t.me/kajpress00

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .