یکشنبه, ۱۲ تیر ۱۴۰۱

شکست ترفند گران کردن برنج وارداتی

 

 

کاج پرس- 14/ 03/ 1401

گفتنی است از دیرباز انواع برنج خارجی شامل هندی، پاکستانی و تایلندی با ارز ارزان ترجیحی وارد و با نظارت دولت با هدف تعدیل قیمت برنج و تامین نیاز مردم در فروشگاه های بزرگ و واحدهای صنفی با قیمت مصوب عرضه می شد، به رغم نبود هیجان یا نوسان در عرصه کمبود برنج و بازاری آرام طی 4 دهه گذشته از توزیع برنج تایلندی موسوم به سهمیه کوپنی تا همین سال های اخیر همواره انواع این برنج وارداتی مورد سوءاستفاده های مختلف بویژه به هنگام تغییر نرخ ارز ترجیحی قرار گرفته است.

آن هنگام که نرخ ارز ترجیحی در سال 1391، رقم 1226 تومان بود و به تدریج به نرخ 3280 تومان در سال 1396 رسید و چه هنگامی که از این نرخ به 4200 تومان در سال 1397 ارتقا یافت؛ تمامی برنج های خریداری شده با نرخ ارز ترجیحی ارزان موجود در انبارهای بخش خصوصی و دولتی با نرخ ارز ترجیحی جدید فروخته شد.

پر واضح است که فرصت طلبان بسیاری نیز از این چرخه معیوب و البته از بیت المال و جیب مردم به ثروت های نامتعادل دست یافتند و هیچ نهاد ناظری در این امر مداقه نکرد و هردفعه بار گرانی های این جابجائی ها بر دوش مردم و فشار بر معیشت آنان بود.

به طور مثال؛ در مقطع خرداد 1399 و طبق ابلاغیه وزارت صمت، کیسه های 10 کیلوئی برنج دانه بلند هندی که با ارز 4200 تومانی وارد انبارها شده بود و با قیمت 65 و به تدریج 85 هزار تومان فروخته می شدند به یک باره و به محض ابلاغیه تغییر نرخ ارز برای این کالای پرمصرف وارداتی از 4200تومان ترجیحی به ارز نیمائی، هر کیسه 10 کیلوئی به قیمت 185هزار تومان عرضه شد.

پایگاه خبری کشاورزی آینده جهان(کاج پرس) در مورخه 21/ 09/ 1399 با درج عکس یک کیسه ده کیلوئی از این برنج تلمبار شده در یک فروشگاه بزرگ که حالا قیمتش از 85 هزارتومان به 185 هزارتومان رسیده بود، اقدام شرکت بازرگانی دولتی( G.T.C ) را با تیتر "رهیافتی به گران فروشی پنهان دولتی" مورد پرسش قرار داده بود که مشروح این گزارش با لینک http://b2n.ir/001191 قابل دسترس است.

حال، اخیرا نیز به نظر می رسد مدیران بجا مانده از دوران یزدان سیف، مدیرعامل آن مقطع این شرکت؛ برآن بوده اند در فضای تغییر نرخ ارز، تجربه موفق قبلی را تکرار کنند! یعنی برنج های خارجی از جمله همین برنج هندی که قبل از سال 1401 با ارز ترجیحی ارزان وارد شده و به صورت انبوه در انبارها ذخیره شده بود را برای جبران کسری های خود ولی به حساب جیب مردم که به شدت از گرانی کالاها آزرده خاطرند، با نرخ گرانتری بفروشند.

ولی گویا آش آنقدر شور بود که حجت براتعلی، مدیرکل همانگی توزیع و فروش شرکت بازرگانی دولتی به احتمال قوی به دلیل هوشیاری نیروهای نظارتی این افزایش قیمت برنج های خارجی از قبل مانده را تکذیب کردند.

این خبر نیز با لینک http://b2n.ir/k54470 و عنوان "افزایش قیمت مصوب برنج خارجی فعلا منتفی است" مورخه 09/ 03/ 1401 در کاج پرس درج شد و قابل دسترسی است.

اگر همین نیروهای ناظر بخواهند با گرانی های پنهان دولتی برخورد جدی داشته باشند باید موجودی انبارهای دولتی و غیردولتی را طبق خوداظهاری هرکدام اعلام و نگذارند دوباره از جیب مردم گرانفروشی صورت گیرد.

حجت اله انصاری (جابری)

 

 

----------------------------

به شبکه های اجتماعی ما بپیوندید:

کانال تلگرام: http://www.t.me/kajpress00

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .