یکشنبه, ۲۳ مرداد ۱۴۰۱

واردات برنج ممنوع!

شنبه, 22 آبان 2020

تحلیل روز: کشاورزان از سم ها و آفت کش های بی خاصیت در رنج هستند

 

 

 

کاج پرس- 27/ 04 1401

 

گزارش های میدانی دربعضی مناطق کشاورزی کشور حکایت از بی خاصیت بودن سموم آفت کش، علف کش و موارد دیگر دارد. کشاورزان با زبان ساده و با استناد به تجربه عملی می گویند هرچه سم آفت کش می زنیم کمتر آفت ها از بین می روند! به عبارتی آفت ها قوی تر می شوند.

سالانه بالغ بر 200 میلیون دلار با نرخ ارز ترجیحی سال های گذشته و در حال حاضر و احتمالا با نرخ ارز نیمایی سموم به صورت پتنت (کاربردی utility ) وارد کشور می شود، کارشناسان در مورد بی اثر بودن سموم اگر برندهای معتبر اروپایی باشند می گویند خالص این سموم غالبا موثر هستند اما بی اثری یا کم اثری سموم آفت کش ممکن است ناشی از رقیق کردن بیش از حد این سموم به ویژه سمومی که به راحتی در آب قابل حل هستندیا کم و زیاد شدن PH آب و اگر این اتفاق که نوعی تقلب و یا کم فروشی به شمار می رود رخ دهد به دلیل اینکه مادۀ موثرۀ آن کم می شود، مقاومت آفت ها را افزون می کند، یا به دلیل واردات سموم بی کیفیت چینی قیمت ارزان باشد متاسفانه هنوز گزارشی جامع و تخصصی از سوی سازمان مسئول و متولی یعنی سازمان حفظ نباتات که حکایت از دقت و نظارت بر سموم باشد منتشر نشده است.

یک کارشناس می گفت گرچه نمی توان مقایسه کرد ولی سموم اصلی رقیق شده به مثابه واکسن در شاکله بدن آفت ها عمل می کند. لذا عدم استفاده این سموم رقیق شده یا تقلبی بهتر از استفاده آنها است.

حال شاهد هستیم که بخش دولتی متولی زراعت با حمایت از شرکت خدمات حمایتی کشاورزی درصدد وارد کردن سموم و یا حتی تولید داخلی سموم آفت کش برآمده است که موجب ایجاد مسئولیت و نظارت بیشتری بر سموم وارداتی خواهد شد و در عین حال با سلطه انحصار موجود مقابله خواهد شد این تصمیم که می تواند منافع سود جویانه بعضی از وارد کنندگان را محدود کند، موجب اعتراض کسانی شده است که وضعیت کنونی را به وجود آورده اند.

لذا باید راهکاری راهگشا برای کشاورزان که زیان دهنده این چرخه معیوب هستند، به میان آورد و یک عرصه رقابتی سالم غیر انحصاری ایجاد کرد. گفته می شود اگر سموم اصلی با برندهای معتبر جهانی و ماده موثره بالا هر جند گران وارد مزارع شود بهره وری را چند برابر و سود کشاورزان را افزون خواهد ساخت.

حجت اله انصاری(جابری)

 

------------------------------------

به شبکه های اجتماعی ما بپیوندید:

کانال تلگرام: http://www.t.me/kajpress00

پیج اینستاگرام: https://www.instagram.com/kajpressnews

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .