یکشنبه, ۲۳ مرداد ۱۴۰۱

واردات برنج ممنوع!

شنبه, 22 آبان 2020

تحلیل روز: توجه ویژه بانک کشاورزی به گندمکاران

 

 

 

کاج پرس- 28/ 04/ 1401

پرداخت 15هزار میلیارد تومان از منابع بانک کشاورزی برای مطالبات گندمکاران

پیش از این و در سال های گذشته موضوع پرداخت پول گندم، یکی از مهم ترین چالش های وزارت جهادکشاورزی بود. به یاد آوریم وزرای مقتدری چون حجتی در دولت های پیشین مانند دولت یازدهم و به ویژه در دولت دوازدهم برای ساماندهی تولید و خرید تضمینی گندم همواره با دو چالش اصلی درگیر بود.

یکی اعلام قیمت خرید تضمینی به موقع و در شهریورماه هرسال برای گندم و سایر محصولات لیست خرید تضمینی مانند دانه های روغنی، چغندر قند، جو و اقلام صیفی بود که همواره به دلیل عدم همکاری موثر و مسئولانه سازمان برنامه با تاخیر اعلام می شد که حتی در سال 1398 قیمت خرید تضمینی به جای شهریور ماه این سال؛ در سال 1399 اعلام شد!

به عبارتی پایین بودن قیمت خرید تضمینی گندم و تاخیر در اعلام آن همواره مساله ساز و مورد نقد رسانه ها از جمله رسانه های تخصصی کشاورزی مکتوب و بر خط بود و کشاورزان نیز از این وضع راضی نبودند. این موضوع برای حجتی، وزیر با سابقه تا آنجا مهم بود که گفته می شود در یکی از جلسات هیات دولت در اثر عصبانیت و مجادله لفظی با نوبخت، گویا حالش منقلب شد یا اینکه در یکی از سال ها بر سر تعیین قیمت گندم و تاخیر در اعلام آن مستقیم به سازمان برنامه می رود و بست می نشیند و با قاطعیت اعلام می کند؛ نمی رود مگر قیمت خرید تضمینی گندم آن طور که وزارت جهادکشاورزی کارشناسی کرده است؛ اعلام و منابع پولی آن مشخص شود.

حال شاهد هستیم تاکنون بالغ بر 45هزار میلیارد تومان برای خرید تضمینی گندم تامین اعتبار شده است که گفته می شود تمامی این مبلغ به نسبت های مختلف به کشاورزان گندمکار پرداخت شده است.

در این میان بانک کشاورزی از منابع خودش و در چارچوب حمایت از تولید گندم کشور و همراهی و هم سویی با وزیر، مبلغ 15هزار میلیارد تومان از مطالبات گندمکاران را پرداخت می کند.

مهدی رضایی، سرپرست بانک کشاورزی از پرداخت مبلغ 15هزار میلیارد تومان در مورخه 22تیرماه 1401 و براساس گزارش روابط عمومی این بانک خبر می دهد. وی با بیان این مطلب اضافه می کند: پرداخت 15هزار میلیارد تومان از منابع بانک کشاورزی برای پرداخت مطالبات کشاورزان تکلیف شده بود که این تکلیف به طور کامل عمل شد.

رضایی براساس این گزارش می افزاید: سال گذشته بانک کشاورزی در رابطه با خرید تضمینی گندم 5.5 هزار میلیارد تومان پرداخت کرده بود که در قیاس باید گفت: حمایت از خرید گندم توسط بانک کشاورزی، امسال نسبت به سال گذشته 173درصد رشد داشته است.

وی با اشاره به اهمیت استراتژیک گندم و شرایط جهانی کمبود این محصول و افزایش قیمت آن می گوید: این محصول نقش محوری و اساسی در تامین امنیت غذایی مردم دارد و باید خاطر نشان ساخت، مجموعه کارکنان بانک کشاورزی با هدف حمایت از تولید در بخش کشاورزی و کمک به تحکیم پایه های امنیت غذایی کشور با تمام توان برای اجرای هر چه بهتر عاملیت خرید تضمینی گندم در سطح کشور تلاش می کنند.

با توجه به سوابق خرید تضمینی گندم و تامین پردردسر منابع مالی آن؛ آگاهان در بخش کشاورزی می توانند به روشنی به این جمع بندی برسند که وضعیت در این حوزه در جهت مثبت و بهبود، تغییر کرده است و این واقعیت ها نباید در سایه گرانی های روزافزون نهاده ها و مواد اولیه تولید محصولات کشاورزی و فراورده های غذایی نادیده گرفته شود.

زیرا امیدوار کردن کشاورزان به ویژه گندمکاران به رغم مشکلاتی که دارند، تاثیر تعیین کننده ای در فروش محصولشان به دولت دارد و می تواند فعالیت مخرب واسطه هایی که برآن هستند خرید گندم را از چرخه خرید تضمینی خارج و آن را به کشورهای همجوار قاچاق کنند را به نفع منافع ملی کاهش دهد.

گفتنی است در خبرها آمده بود که معاونت زراعت وزارت جهادکشاورزی چند روز پیش در جهت تقویت تولید گندم اعلام کرد؛ تلاش می کنیم قیمت خرید تضمینی حتی قبل از شهریورماه اعلام شود.

تحریریه کشاورزی آینده جهان(کاج پرس)

 

------------------------------------

به شبکه های اجتماعی ما بپیوندید:

کانال تلگرام: http://www.t.me/kajpress00

پیج اینستاگرام: https://www.instagram.com/kajpressnews

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .