یکشنبه, ۲۳ مرداد ۱۴۰۱

واردات برنج ممنوع!

شنبه, 22 آبان 2020

 مدیریت همه جانبه خلاقیت و بهره گیری از دانش روز

 

 

کاج پرس- 05/ 05/ 1401

پیش از این، کمتر کارشناس یا متخصصی جرات می کرد از زیر پوشش بردن 5 میلیون هکتار دیمزار برای تولید گندم یا سایر غلات سخن بگوید. هر چند پیش از این متخصصان برجسته ای چون عباس کشاورز با پیشینه ای بالغ بر 50 سال فعالیت در بخش کشاورزی همواره براین موضوع تاکید داشت که برای بهره گیری مطلوب از دیمزارها باید از دانش بذرهای ویژه اصلاح شده مقاوم در مقابل خشکی، کم آبی در داخل یا هر کجای جهان بدون تعصب استفاده کنیم و بکوشیم با انتقال دانش نوین اصلاح بذر برای این موارد خاص، تولید گندم کشور را افزایش دهیم، اما این مهم کمتر اجرایی شد تا اینکه حالا شاهد هستیم تلاشی زیر عنوان" جهش تولید در دیمزارها " توسط دکتر ساداتی نژاد و مهندس مهاجر، معاون با تجربه ایشان در امور زراعت که دیدگاه های متفاوت راهبردی در مورد کشاورزی کشور دارد، سازماندهی و منابع مالی آن نیز در همکاری و مشارکت با ستاد اجرایی فرمان امام و احتمالا خارج از بودجه های متداول دولت پیش بینی شده است.

دکتر ساداتی نژاد در همایش آغازین سال زراعی (1401-1402) با تمرکز بر طرح جهش تولید در دیمزارهای کشور و با احتساب تولید گندم در این طرح 5 میلیون هکتاری و با نگرش افزایش قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی 1401-1402 پیش بینی می کند که تولید گندم کشور در سال آتی به 9 میلیون تن افزایش یابد و بر این باور است که چه بسا به خوداتکایی نسبی تولید گندم دست یابیم.

می توان این طرح را در چارچوب سیاست های متفاوت، متمایز و در عین حال امیدوار کننده در دوره ساداتی نژاد به شمار آورد زیرا طرح جهش تولید در دیمزارها بر اساس استفاده از آب سبز برنامه ریزی شده و به منابع آب های زیرزمینی اتکا ندارد.

به نظر می رسد مساعی معطوف به این طرح بر آن است که این جنبش را فرهنگ سازی و در ساختار کشاورزی کشور با محوریت تولید گندم به عنوان یک ابتکار عمل در شیوه تولید، بومی سازی کند.

بدون شک اگر تصمیم سازان و تصمیم گیران دولت سیزدهم نتایج منحصر به فرد این طرح در افزایش میزان تولید گندم و غلات را مشاهده کنند، منابع ارزی انتقال دانش و در کنار آن واردات بذرهای اصلاح شده و مقاوم به خشکی و کم آبی یا بذرهای با قابلیت باروری در سواحل لب شور زمین های نزدیک به دریا که در عرصه جهانی تحقیق شده و جواب داده اند را فراهم خواهد کرد.

همچنین باید گفت این جهش، حاصل بهره گیری هوشمندانه از دانش نوین کشاورزی و حسب ضرورت های جدی و سرنوشت ساز امنیت غذایی کشور و در صحنه جهانی با استفاده از مدیریت همه جانبه و فرابخشی طراحی و اتخاذ تصمیم شده است.

تحریریه کشاورزی آینده جهان (کاج پرس)

------------------------------------

به شبکه های اجتماعی ما بپیوندید:

کانال تلگرام: http://www.t.me/kajpress00

پیج اینستاگرام: https://www.instagram.com/kajpressnews

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .