پنجشنبه, ۰۷ مهر ۱۴۰۱

گزارش تحلیلی: تجلیلی متفاوت از کشاورزی و 171 کشاورز نمونه کشوری نسبت به سال های پیش

 

 

 

کاج پرس- 15/ 06/ 1401

 

سال زراعی جدید 1401-1402 در حالی آغاز شد که یک رئیس جمهور برای اولین بار در مراسم معرفی و تجلیل از برگزیدگان نمونه کشوری بخش کشاورزی شرکت کرده بود، حرکتی که از سوی ریاست جمهوری های پیشین انجام نشده بود.

بسیاری از ناظران، حضور رئیس جمهوری در آغاز سال زراعی امسال را توجه هر چه بیشتر دولت به کشاورزی و تایید سیاست های وزارت جهاد کشاورزی ارزیابی کردند و البته عده ای نیز موضوع را فراتر از اهمیت دولت به این موضوع، بلکه برآمد اهمیت امنیت غذایی در کشور و صحنه جهانی و ضرورت پرداختن به آن قلمداد کردند.

با این وجود، حضور رئیس جمهور و تاکید آن بر برنامه هایی چون کشت فراسرزمینی، حرکت جهادی از سوی وزارتخانه و کشاورزان برای تولید بیشتر، افزایش بهره وری، اهمیت به حفظ منابع خاک و مدیریت آب، ایجاد پوشش های گیاهی با هدف کاهش خسارات سیل و طوفان شن در بعضی از استان ها، گسترش کشت قراردادی، خوداتکایی در عرصه تولید داخلی جوجه یک روزه و بذرهای خوب بازده مناسب با اقلیم و شرایط شوری، خشکی و کم آبی در بعضی از مناطق کشور، بی نیازی به واردات محصولات کشاورزی و تامین آنها در داخل کشور، جلوگیری از خام فروشی، الگوی کشت و تحقق آماج های آن با استفاده از تمام امکانات موجود از جمله آموزش و همسو کردن کشاورزان و ایجاد انگیزه های مادی برای آنان، همراهی بانک ها برای اعطای وام های آسان و ضروری و در نهایت تجزیه و تحلیل بازرگانی بعد از تولید به گونه ای که هم نفع کشاورزان و تولید کنندگان فراهم شود و هم نفع مصرف کنندگان، با کاهش نقش واسطه های غیرمنصف و بعضا سودجو.

رئیس جمهوری به گسترش صنایع تبدیلی برای دست یابی به ارزش افزوده و نفع بیشتر کشاورزان به عنوان پیش فرض توسعه صادرات اشاره و تاکید کرد که ایران می تواند با اجرای همین برنامه ها برای منطقه، یک الگوی موفق کشاورزی شود. این حضور و این سخنان رئیس جمهور نشان همسویی و حمایت از برنامه های اعلام شده وزارت جهاد کشاورزی داشت.

در این مراسم حجت الاسلام ربانی که به قول رئیس جمهوری فردی، فرهیخته و عامل خیر و برکت در وزارت جهاد کشاورزی است نیز فراتر از یک روحانی و در قاموس یک کارشناس سخنرانی و به برگزاری این مراسم با هدف ارتقاء کرامت کشاورزان به عنوان قهرمانان تولید و تامین امنیت غذایی اشاره کرد و خطاب به آنان گفت؛ شما گنج های خدایید و پیش خداوند عزیز هستید.

وی خاطرنشان ساخت: ارتقاء جایگاه و منزلت کشاورزان و کشاورزی به عنوان یک فعالیت تولیدی و اقتصادی در مسیر استقلال کشور حائز اهمیت است. ایشان همچنین تلویحا انتقاد کرد که کشاورزی هنوز در عرصه اقتصاد کلان کشور جایگاه خود را پیدا نکرده است، ولی برگزاری چنین مراسمی، فعالیت اقتصادی کشاورزی و نقش آن در امنیت غذایی و سلامت جامعه و کشور را برجسته می سازد.

دکتر ساداتی نژاد هم ضمن تقدیر از حضور تاثیرگذار و نقش حمایتی رئیس جمهور در این مراسم، به بخشی از دستاوردهای وزارت جهاد کشاورزی اشاره و تاکید کرد: حمایت مالی از کشاورزان در سال گذشته 31 هزار میلیارد تومان بوده است، حال آنکه این حمایت از سوی بانک کشاورزی به عنوان تامین کننده عمده نقدینگی برای فعالیت های کشاورزی امسال و تاکنون 71 هزار میلیارد تومان بوده است.

وزیر در گفتار خود به نکته حائز اهمیت دیگری اشاره کرد که سالیان طولانی است فاصله عملکرد نمونه های کشوری با کشاورزان دیگر 10 برابر است. برنامه وزارت جهادکشاورزی این است که با کمک آموزش و ترویج، ارتقاء سطح مکانیزاسیون کشاورزی و دانش روز، این فاصله در تولید کاهش یابد و اگر این مهم طی سال های پیش رو محقق شود، میزان تولید کشور به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، به کشورهای دیگر نیز می توانیم صادرات داشته باشیم.

تاکید وزیر جهادکشاورزی برای حرکت کشاورزی کشور در حوزه صیفی و سبزی از کشت در زمین های زراعی به گلخانه ها و گسترش آنها به عنوان یک راهبرد سخن گفت که آشکار می سازد وزارتخانه به سمت تولید بیشتر صیفی و سبزی با استفاده کمتر از آب جهت گیری کرده است. وزیر همچنین موضوع قیمت گذاری خرید تضمینی گندم قبل از کاشت، در شهریور ماه و افزایش آن در سوم فروردین امسال مطابق با اولین جلسه هیات دولت در سال 1401 را، عامل افزایش خرید تضمینی گندم بیش از 7 و نیم میلیون تن ارزیابی کرد.

همچنین در این مراسم، دو کشاورز نمونه به نمایندگی از 171 کشاورز نمونه حاضر در محل برگزاری اجلاس سران سخن گفتند.

خانم آرزو حیدری با برداشت 132 تن ذرت علوفه ای، در سه دقیقه به مسائل و مشکلات از جمله ایجاد تسهیلات در دریافت وام های بانکی که با دشواری صورت می گیرد اشاره کرد و از رئیس جمهوری خواست که دستور لازم برای سهولت دریافت وام کشاورزان را پیگیری کند.

خانم حیدری همچنین خواستار ایجاد شرایطی برای واردات ماشین ها و تجهیزات مدرن و کارآمد شد که می توانند در افزایش راندمان تولید بسیار موثر باشند.

همچنین این بانوی کشاورز نمونه کشور، خطاب به رئیس جمهور به صراحت گفت: آقای رئیس جمهور؛ قرار است برای کشاورزان نمونه چکار کنید؟

کشاورز نمونه کشوری دیگر آقای عبدالعلی پیرو، گندمکار خوزستانی بود که با اشاره به جایگاه ارزشمند کشاورزان در تامین غذا برای مردم از برنامه های اعلام شده وزارت جهاد کشاورزی حمایت کرد و گفت: آنچه در قالب این برنامه ها دنبال می شود به نفع کشاورزان است.

گفتنی است برنامه به خوبی و به اختصار و بدون بحث های تفصیلی خسته کننده سازماندهی شده و به عبارتی جمع و جور بود که از ساعت 10 و نیم شروع و ساعت 12 و نیم پایان یافت.

کشاورزان نمونه در این مراسم انتقاداتی داشتند که مهم ترین آنها عدم پرداخت پولی بود که وعده آن را به آنها داده بودند.

به اطلاع می رسد خبرهای مختلف این مراسم هر کدام جداگانه و پیش از این در کاج پرس انعکاس یافته است.

 

منصور انصاری

 

 

------------------------------------

به شبکه های اجتماعی ما بپیوندید:

کانال تلگرام: http://www.t.me/kajpress00

پیج اینستاگرام: https://www.instagram.com/kajpressnews

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .