یکشنبه, ۰۳ بهمن ۱۴۰۰

واردات برنج ممنوع!

شنبه, 22 آبان 2020

اخبار کشاورزی:

ارائه روش‌های مدیریت سرخرطومی‌های ساقه خوار كلزا توسط محققین موسسه تحقیقات گیاه پزشكی كشور

اخبار کشاورزی:  ارائه روش‌های مدیریت سرخرطومی‌های ساقه خوار كلزا توسط محققین موسسه تحقیقات گیاه پزشكی كشور

کاج پرس: 1/8/1400

از آنجایی که سرخرطومی‌های ساقه خوار کلزا Ceutorhynchus spp.، به‌عنوان آفات مهم مرحله رویشی کلزا بوده و در مرحله لاروی موجب خسارت قابل توجهی می‌گردند. دکتر علی اکبر کیهانیان عضو هیات علمی بخش تحقیقات حشره شناسی کشاورزی موسسه مبادرت به «ارائه روش‌های مدیریت سرخرطومی‌های ساقه ‌خوار کلزا» برای مدیریت این آفت مهم و کلیدی نموده است.

مدیریت جمعیت و جلوگیری از خسارت آفت شامل پایش مرتب مزارع کلزا به‌ویژه از مرحله کوتیلدونی برای اطلاع از وجود و انبوهی آفت است. هم‌چنین کنترل حشرات کامل و لاروهای سن یک (قبل از نفوذ آنها به عمق بافت گیاه) مدنظر است. برای پایش این آفت از زمان سبز شدن کلزا تله‌های آبی زردرنگ در مزرعه باید نصب شود. از مرحله 8-5 برگی کلزا قسمت دمبرگ و طوقه بوته‌های‌‌ کلزا برای یافتن علایم تخم‌ریزی سوسک‌ها‌‌ و خسارت اولیه لاروهای سرخرطومی بررسی شود.

به گزارش کاج پرس به نقل از روابط عمومی موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور، زمان مناسب کنترل شیمیایی این آفت اواسط آذر تا اوایل دی‌، یعنی هم‌زمان با پیک فعالیت تخم‌ریزی حشرات ماده و ظهور لاروهای ریز قبل از ورود به عمق بافت گیاه است. در واقع با مشاهده تخم‌ریزی سرخرطومی‌ها‌‌ روی بیش از 20 درصد بوته‌های‌‌ کلزا عملیات کنترل شیمیایی بايد به اجرا درآید........... کدC171

در شبکه‌های اجتماعی به ما بپیوندید:

کانال تلگرام: https://t.me/kajpress00 پیج اینستاگرام: https://www.instagram.com/kajpress00

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .