دوشنبه, ۲۴ مرداد ۱۴۰۱

اخبار کشاورزی:

وزیر جهاد کشاورزی خبرداد:

مشکل حوزه کشاورزی کشور عدم رسوخ دانش و فناوری است

G_72-1.jpg

کاج پرس: 25/3/1401

وزیر جهاد کشاورزی گفت: مشکل حوزه کشاورزی ما عدم رسوخ دانش و فناوری بوده و پارک علم و فناوری کشاورزی با هدف این معضل راه‌اندازی شده است.

سیدجواد ساداتی نژاد در حاشیه مراسم افتتاح پارک علم و فناوری کشاورزی و منابع طبیعی مستقر در مرکز آموزش عالی امام خمینی (ره) کرج در جمع خبرنگاران اظهار کرد: امروز با افتتاح پارک علم و فناوری منابع طبیعی واقع در کرج اتفاق خوبی در حوزه کشاورزی رخ داد.

وی با بیان اینکه امسال توسط مقام معظم رهبری به عنوان سال دانش‌بنیان نامگذاری شده است، تصریح کرد: بر این اساس سازمان تحقیقات کشاورزی (تات) کار بسیار خوبی را رقم زده است تا محلی برای فعالیت کشاورزی و استقرار استارت‌آپ‌ها باشد.

وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: شرکت‌هایی که قرار است در پارک و علم فناوری مستقر شوند با نمونه کارهایی امروز دستاوردهای خوبی ارائه کردند.

وی با اشاره به فعالیت این شرکت‌ها در بخش‌های مختلف مانند واکسن خاطرنشان کرد: ضمن اینکه در استفاده از ضایعات مربوط به کودهای زیستی که بخش بسیار مهمی است باید استفاده از کودهای زیستی را توسعه دهیم و شرکت خدمات حمایتی ما از سال گذشته این کار را آغاز کرده و در سبد حمایتی کودی خود قرار می‌دهد تا کشاورزان از آن استفاده کنند.

ساداتی‌نژاد با بیان اینکه این رویکرد یک رویکرد پیش‌برنده است، گفت: مشکل حوزه کشاورزی ما عدم رسوخ دانش و فناوری بوده و پارک علم و فناوری کشاورزی با هدف این معضل راه‌اندازی شده است.

وی اظهار کرد: امید است این مهم در کل کشور با راه اندازی دهکده‌ها و مزارع نوآوری، نواحی علم و فناوری و با کمک وزارت علوم و تحقیقات فناوری و معاونت علم و فناوری رئیس جمهور توسعه یابد، چراکه این امر بر پایه آئین نامه‌ای که در ابتدای سال دولت با ۱۹ بند مورد تصویب قرار گرفت که می‌تواند حوزه دانش و کشاورزی را در بخش کشاورزی مورد حمایت خود قرار دهد.

وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: از تمام نخبگان به خصوص جوانان نخبه، دانشگاهیان و محققان دعوت می‌کنیم به این عرصه ورود کنند، برای اینکه حوزه دانش و فناوری در کشاورزی و مجموعه پارک‌ها و سازمان تات برنامه‌های بسیار خوبی در سال جاری برای حمایت از حوزه علم و فناوری به خصوص در بخش هوشمندسازی دارند.

ساداتی نژاد خاطرنشان کرد: بر این اساس دولت از ابتدای سال با افزایش قیمت خرید تضمینی گندم این پیام را به کشاورزان داد که از تولید کالاهای اساسی و غلات پایه در کشور حمایت می‌کند.

وی ادامه داد: این کشاورزی قراردادی که یک کار محوری در حوزه خودکفایی کالاهای اساسی در دولت سیزدهم است در کشور توسعه خواهیم داد و در حوزه گندم تلاش بر این است که کاشت گندم در کشور را به صورت قراردادی پیش ببریم.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در حوزه تولید دام گوشت قرمز و طیور با تولید قراردادی پیش خواهیم رفت که تولیدکننده ما بدون دغدغه بر حوزه تولید تمرکز کند، بیان کرد: با این کار معیشت کشاورز ما بهتر می‌شود، تولید داخلی افزایش می‌یابد و ارزبری برای واردات محصول از خارج کشور کاهش می‌یابد.

وی با بیان اینکه یکی از موضوعاتی که این مسئله را پایدار می‌کند حوزه دانش و فناوری است، تصریح کرد: در این راستا سازمان تات کارهای بزرگی را در کشور انجام داده است، به عبارتی اگر تات را در حوزه کشاورزی ایران نداشتیم اکنون بسیاری از بذرهای ما وجود نداشت.

* ۲۰ درصد شرکت‌های کشور دانش‌بنیان می‌شوند

ساداتی نژاد خاطرنشان کرد: امروز با افتتاح این مجموعه، در آئین‌نامه‌ای که در دولت با کمک معاونت علم و فناوری تصویب شد که شرکت‌های دانش بنیان باید به ۲۰ درصد شرکت‌های کشور برسند.

وی گفت: راه اندازی پارک علم فناوری کشاورزی و منابع طبیعی به صورت مشترک با معاونت علم و فناوری و بر پایه ظرفیت‌های سازمان تات یک ره یافت پیش برنده است برای اینکه شرکت‌های دانش بنیان و استارت آپ‌ها فعالیت داشته باشند.

به گزارش کاج پرس به نقل از ایرنا، وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: در حوزه صادرات نگاه کلی ما این است که محصولات آب بر با کشت فرا سرزمینی تولید و وارد کنیم، ضمن اینکه محصولات که در داخل کشور تولید می‌شوند محصولات استراتژیک و کم آب بر باشند. وی متذکر شد: براساس قانون صادرات محصولات آب بر تعرفه دارند و از امسال این قانون در بودجه سال ۱۴۰۱ لحاظ شده است......... ............. کد72 G

در شبکه‌های اجتماعی به ما بپیوندید:

تلگرام: https://t.me/kajpress00

اینستاگرام: https://www.instagram.com/kajpress00

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .