دوشنبه, ۰۷ اسفند ۱۴۰۲

اخبار کشاورزی:

هشدار کولاک برف و یخبندان در ۱۹استان

M_205.jpg

کاج پرس: 25-10-1401

سازمان هواشناسی با صدور اطلاعیه‌هایی از تقویت سامانه بارشی در کشور و احتمال وقوع کولاک برف، یخبندان، خسارت به محصولات کشاورزی در ۱۹استان خبر داد.

بر اساس تحلیل نقشه‌‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز جنوب، غرب، غرب کشور، نیمه غربی فارس، بوشهر، جنوب و غرب اصفهان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان‌،‌ استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز، مناطقی از خراسان شمالی و خراسان رضوی بارش برف و باران روی می‌دهد. فردا در جزایر شمالی خلیج‌فارس برخی مناطق جنوب غرب کشور، استان‌های بوشهر و جنوب فارس رگبار، رعدوبرق و وزش باد روی می‌دهد و صبح دوشنبه برای استان‌های غربی و مرکزی کشور یخبندان پیش بینی می‌ شود.

روز سه‌شنبه با گذر سامانه بارشی از نوار جنوبی کشور در جنوب غرب، جنوب، شرق، جنوب شرق و مناطقی از استان‌های ایلام، لرستان و اصفهان بارش پیش بینی شده است. در استان‌های فارس و جنوب بوشهر رگبار و رعدوبرق شدید انتظار می‌رود.

روز چهارشنبه در مناطقی از کرمان، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و هرمزگان رگبار باران و برف روی می‌دهد. روز پنجشنبه در برخی مناطق هرمزگان و در شرق سواحل دریای خزر بارش پراکنده و وزش باد پیش بینی می‌شود و در خراسان شمالی و وخراسان رضوی کاهش دما روی خواهد داد.

توصیف سامانه: تقویت سامانه بارشی همراه با بارش برف و مه آلودگی

نوع مخاطره: بارش برف ، مه آلودگی، کاهش دید، یخبندان، لغزندگی جاده ها و کولاک برف

منطقه اثر:

یکشنبه 1401/10/25: کرمانشاه، کردستان، لرستان، زنجان، همدان، مرکزی، قم، قزوین، البرز، تهران، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، سمنان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، جنوب و غرب اصفهان، شمال شرق خوزستان، ارتفاعات مازندران و ارتفاعات و دامنه ایلام، غرب فارس.

اثر مخاطره: اختلال در سفرهای بین شهری و داخل شهر، اختلال در فعالیتهای عمرانی، اختلال در ناوگان حمل و نقل، رخداد بهمن، خسارت به صنعت کشاورزی و اختلال در انتقالِ منابع انرژی به‌ویژه برق و گاز.

توصیه: پرهیز از سفرهای غیر ضروری، اجتناب از فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایرکوچ‌رو، انجام اقدامات پیشگیرانه جهت جلوگیری از خسارات احتمالی، توسط شهرداری‌‌‌ها، راهداری‌ها، آب و فاضلاب شهری، دستگاه‌های امدادی و سایر دستگاه‌های اجرایی مسئول، نمک پاشی معابر و مدیریت مصرف و انتقال منابع انرژی به‌ویژه گاز و برق.

توصیف سامانه: تقویت فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: بارش باران، در نواحی گرمسیر همراه بارعدوبرق، وزش باد شدید موقت و در دامنه و ارتفاعات بارش برف

منطقه اثر:

یک‌شنبه 1401/10/25: خوزستان، بوشهر، ایلام، نیمه غربی فارس

اثر مخاطره: آب‌گرفتگی معابر عمومی، اختلال در سفرهای بین شهری و داخل شهر، اختلال در فعالیت‌های عمرانی، جاری شدن روان‌آب، سیلابی شدن مسیل ها، بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، صاعقه، اختلال در ناوگان حمل و نقل، خسارت به صنعت کشاورزی.

توصیه: عدم توقف و تردد در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پاکسازی آبروها و کانال‌های عبور آب درون شهری، پاکسازی دهانه پل‌ها، پرهیز از سفرهای غیر ضروری، اجتناب از فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایرکوچ‌رو، انجام اقدامات پیشگیرانه از خسارات احتمالی توسط شهرداری‌‌‌ها، راهداری‌ها، آب و فاضلاب شهری، دستگاه‌های امدادی و سایر دستگاه‌های اجرائی مسئول، پاکسازی، تنظیم و کنترل دریچه های ورودی و خروجی آب استخرهای پرورش آبزیان.

توصیف سامانه: تداوم استقرار توده هوای سرد، یخبندان

زمان شروع: صبح دوشنبه 1401/10/26

زمان پایان: پیش از ظهر دوشنبه 1401/10/26

نوع مخاطره: یخبندان و لغزندگی جاده‌ها

منطقه اثر:

دوشنبه 1401/10/26: زنجان، کردستان، کرمانشاه، لرستان، همدان، مرکزی، قزوین، قم، البرز، تهران، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، سمنان، خراسان شمالی و خراسان رضوی.

اثر مخاطره: لغزندگی جاده‌ها و اختلال در تردد

توصیه:

به گزارش کاج پرس به نقل از تسنیم، عدم تردد غیر ضروری و در صورت لزوم احتیاط لازم در عبور از خیابان‌ها، معابر و جا ده‌ها، آمادگی لازم ارگان‌های امدادرسان به‌ویژه شهرداری‌ و فرمانداری‌ها و انجام اقداماتی نظیر شن و نمک پاشی در معابر و جاده‌ها و در هنگام سفر مخصوصاً در خارج از شهر همراه داشتن زنجیر چرخ الزامی است................. ........‌......................... /کد 204 M

در شبکه‌های اجتماعی به ما بپیوندید:

https://t.me/kajpress00

https://www.instagram.com/kajpressnews

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .