سه شنبه, ۱۵ اسفند ۱۴۰۲

اخبار کشاورزی:

۳۰۰تشکل تعاونی روستایی مشغول خدمت‌رسانی به روستاییان کرمانشاه هستند

M_217.jpg

کاج پرس: 27-10-1401

مدیر تعاون روستایی کرمانشاه گفت: ۳۰۰تشکل شامل شرکت‌های تعاونی روستایی، زنان، تولید، کشاورزی، نظام صنفی، خبرگان بخش کشاورزی و اتحادیه‌های شهرستانی و استانی در حوزه‌های مختلف مشغول ارایه خدمت به روستاییان و بهره‌برداران بخش کشاورزی استان هستند.

«ایرج صفایی» در گفتگویی افزود: بیشترین فعالیت تعاونی‌های استان در بخش‌های خرید و فروش محصولات کشاورزی و دامی به صورت تضمینی مباشرتی و توافقی، خدماتی و حق‌العمل‌کاری در همکاری با سایر ارگان‌های اقتصادی مانند شرکت غله و پشتیبانی امور دام است.

وی اظهار داشت: شبکه مردمی تعاونی های روستایی همواره نقشی موثر و اساسی در تنظیم بازار محصولات کشاورزی داشته و در تامین و توزیع نهاده‌های کشاورزی و دامی، مواد سوختی مورد نیاز روستاییان، آرد روستایی و ماشین آلات کشاورزی و سایر فعالیت ها در این حوزه حضوری پررنگ و اساسی دارد.

مدیر تعاون روستایی استان کرمانشاه، توسعه و تجهیز زیرساخت‌ها و سرمایه‌گذاری در حوزه تعاونی‌های روستایی را اولویت کاری دانست و گفت: امسال و سال گذشته براساس موافقت نامه مبادله شده با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان هشت دستگاه از انبارهای سازمانی مورد تعمیر و مرمت قرار گرفت.

وی اضافه کرد: تعداد ۲واحد بوجاری و بسته‌بندی محصولات کشاورزی در شهرستان‌های روانسر و سنقروکلیایی به بهره برداری رسیده و در دهه مبارک فجر افتتاح خواهد شد.

صفایی با اشاره به تجهیز و توسعه فروشگاه‌ها و روستا بازارها در سطح استان اظهار داشت: هم‌اکنون پنج فروشگاه و روستا بازار در شهرستان‌های پاوه، جوانرود، هرسین، صحنه و اسلام‌آبادغرب تجهیز و در حال خدمت‌رسانی به مردم استان است.

وی همچنین به احداث روستابازار و فروشگاه مصرف سنقروکلیایی با منابع داخلی اتحادیه تعاونی‌های روستایی این شهرستان اشاره کرد و افزود: این روستا بازار نیز تا دهه مبارک فجر افتتاح خواهد شد.

مدیر تعاون روستایی استان کرمانشاه، به ۲طرح مهم احداث بارانداز، سکو و سردخانه صادراتی در منطقه آزاد قصرشیرین و همچنین کشت و صنعت چشمه سار ژینورا در منطقه میاندربند کرمانشاه اشاره کرد و گفت: عملیات اجرایی این ۲طرح آغاز شده که امید است با حمایت مسوولان به منظور تخصیص اعتبارات کم بهره، این ۲طرح بزرگ و اشتغالزا در سال آینده به بهره‌برداری برسند.

وی اظهار داشت: امسال تاکنون بیش از ۶۰میلیون لیتر مواد سوختی میان روستاییان استان توزیع شده است.

این مقام مسوول در ادامه گفت: در ۹ماه سپری شده از سال جاری بیش از ۱۳هزار تن آرد در هشت شهرستان توزیع شده که مدیریت تعاون روستایی استان در حال پیگیری و رایزنی با سایر فرمانداری‌های شهرستان‌ها برای واگذاری عاملیت توزیع آرد است.

صفایی افزود: در این مدت همچنین بیش از ۱۳۰هزار تن انواع نهاده‌های دامی و طیور، ۱۷هزار تن انواع نهاده‌های کشاورزی نیز توسط شبکه تعاونی‌های روستایی استان تامین و توزیع شده است.

وی همچنین به خرید محصولات کشاورزی توسط شبکه تعاونی‌های روستایی اشاره کرد و گفت: بیش از ۵۱هزار تن گندم تضمینی و با مباشرت شرکت غله و خدمات بازرگانی توسط مراکز خرید تعاون روستایی از کشاورزان خریداری شده است.

مدیر تعاون روستایی کرمانشاه، میزان خریدهای توافقی توسط تعاون روستایی استان را بیش از ۳۵هزار تن عنوان کرد و افزود: ۳۵مرکز تخصصی خرید محصولات کشاورزی وابسته به شبکه تعاونی‌های روستایی در سطح استان فعال است.

وی یکی از برنامه های اصلی وزارت جهاد کشاورزی و به تبع آن سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران را استقرار ساختار جدید نظام صنفی کشاورزی برشمرد و گفت: کرمانشاه به عنوان استان پیشرو در این خصوص در سال گذشته موفق به تاسیس اولین اتاق اصناف کشاورزی کشور در شهرستان‌های قصرشیرین و جوانرود شد که در سال‌جاری نیز تاکنون پنج اتحادیه صنفی در شهرستان‌های مختلف استان تشکیل شده است.

به گزارش کاج پرس به نقل از ایرنا، در استان کرمانشاه حدود سه هزار و ۱۰۰تعاونی فعال است که یک میلیون و ۶۰۰هزار نفر از جمعیت ۲میلیون نفری استان کرمانشاه عضو آنها هستند.‌......................... /کد 217 M

در شبکه‌های اجتماعی به ما بپیوندید:

https://t.me/kajpress00

https://www.instagram.com/kajpressnews

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .