دوشنبه, ۰۷ اسفند ۱۴۰۲

اخبار کشاورزی:

معاون توسعه آبزی‌پروری:

۶۰درصد میگوی پرورشی صادر می‌شود

N_28.jpg

کاج پرس: 03-11-1401

معاون توسعه آبزی‌پروری سازمان شیلات ایران گفت: امسال ۶۱هزار تن میگو از پنج استان برداشت شد که این عدد حدود ۵درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

«مهدی شکوری» در خصوص خودکفایی در حوزه میگو افزود: در سال زراعی جاری پرورش میگو حدود یک هفته خاتمه یافته است.

به گفته وی، در استان‌های خوزستان، گلستان، بوشهر و سیستان و بلوچستان ۳۰تا ۹۰درصد افزایش تولید را شاهد بودیم که این امر ثمره تلاش آبزی‌پرروان میگو در این مناطق است.

معاون توسعه آبزی‌پروری سازمان شیلات ایران، درباره تولید ۹۰هزار تن خوراک میگو در کشور اظهار داشت: حدود ۶۰واحد فعال تولید پرورش خوراک آبزیان در کشور وجود دارد که از این تعداد تقریباً ۱۵واحد به صورت جدی و متمرکز روی خوراک آبزیان فعالیت دارند و این کارخانه‌ها هم از فناوری سخت‌افزاری مناسبی برخوردار هستند.

وی اضافه کرد: دانش فنی خوراک آبزیان در اشکال مختلف را دارند که برای تولید خوراک قزل‌آلا و خوراک میگو و سایر آبزیان مناسب است.

شکوری درباره خوراک میگو گفت: خوراک میگو شبیه خوراک دام است و از مواد اولیه مختلفی شامل سویا، پودر ماهی و یک سری اقلام اختصاصی‌تر که در سایر انواع خوراک دام مورداستفاده قرار نمی‌گیرد نظیر پودر سر و دم میگو، پودر جگر و سایر میکرو المان‌های دیگر که در جیره غذایی نیاز است، تشکیل شده است.

وی ادامه داد: بازارهای صادراتی را کشورهای همسایه و سایر کشورها تشکیل می‌دهند، در سنوات گذشته آسیا یکی از بخش‌های اصلی مقصد میگو بود و کشورهای چین، ویتنام، کشورهای اروپایی، فرانسه و اسپانیا از دیگر مقاصد صادراتی محسوب می‌شوند.

این مسوول درباره میزان صادرات خاطرنشان کرد: حدود ۶۰تا ۷۰درصد میگوی پرورشی هر ساله صادر می‌شود که رقمی معادل ۴۰تا ۵۰هزار تن است.

معاون توسعه آبزی‌پروری سازمان شیلات ایران، روسیه را بازار اول صادراتی کشور برشمرد و تصریح کرد: با توجه به گسترش بازارهای صادراتی، روسیه به عنوان مقصد اصلی میگوی پرورشی کشور محسوب می‌شود و طبق آمار، در سال جاری تاکنون حدود ۲۰هزار تن به این کشور صادر شده است این در حالی است که در سال گذشته عدد صادراتی ما به کشور روسیه ۱۰درصد این مقدار بوده و همچنان تقاضا در کشور روسیه وجود دارد.

وی در خصوص هزینه‌ای که برای احداث یک مزرعه پرورش میگو در مناطق جنوبی کشور مورد نیاز است، تاکید کرد: حدود یک تا یک و نیم میلیارد تومان برای هر هکتار، مزرعه اعتبار نیاز است، اما باید توجه کرد که در جنوب کشور تاسیسات زیربنایی برای احداث مزارع میگو در همه جا فراهم نیست و باید تمامی موارد مدنظر قرار گیرد.

این مسوول خاطرنشان کرد: متقاضیانی که می‌خواهند در این حوزه فعالیت کنند، می‌توانند با ورود در سامانه متمرکز صدور مجوزهای کسب و کار به آدرس https://mojavez.ir، همانند سایر مجوزها، از فرایند صدور مجوز پرورش میگو اطلاع یابند.

شکوری تصریح کرد: راه دسترسی، کانال آبرسان و برق از موضوعاتی است که برای امکانات زیربنایی در یک فعالیت مورد نیاز است این تاسیسات را در سال‌های گذشته، دولت ایجاد کرده و سرمایه‌گذارانی که قصد سرمایه‌گذاری خرد دارند می‌توانند در این مجمتع‌ها استقرار یابند، اما سرمایه‌گذارانی که توانمندی این را داشته باشند که خودشان سرمایه‌گذاری زیربنایی را انجام دهند، می‌توانند برای احداث مزارع بزرگ پرورش میگو درخواست بدهند.

به گفته وی، با حمایت‌های دولت، احداث پنج سایت پرورش ماهی در استان هرمزگان در قالب شرکت شهرک‌های کشاورزی در حال احداث است و در استان‌های دیگر هم به همین ترتیب سازمان شیلات با همکاری شرکت شهرک‌های کشاورزی این موضوع را دنبال می‌کند.

به گزارش کاج پرس به نقل از ایرنا، معاون توسعه آبزی‌پروری سازمان شیلات ایران در پایان افزود: همچنین تفاهم‌نامه‌ای که در قالب طرح ربیع با قرارگاه خاتم‌الانبیا منعقد شده این امکان را فراهم کرده که از ظرفیت این قرارگاه، برای ایجاد زیرساخت‌ها در برخی از استان‌ها استفاده شود از جمله آن‌ها بحث احداث پرورش میگو در استان گلستان است که امیدواریم بتوانیم به ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز سرعت دهیم...................................... /کد 28 N

در شبکه‌های اجتماعی به ما بپیوندید:

https://t.me/kajpress00

https://www.instagram.com/kajpressnews

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .