دوشنبه, ۰۷ اسفند ۱۴۰۲

اخبار کشاورزی:

معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد؛

پایش مداوم اراضی با ایجاد پنجره واحد مدیریت زمین

N_33.jpg

کاج پرس: 04-11-1401

رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور از پایش مداوم اراضی با ایجاد پنجره واحد مدیریت زمین خبرداد و گفت: با ایجاد پنجره واحد مدیریت زمین امکان استفاده از فناوری‌های نوین و ظرفیت‌هایی نظیر تصاویر ماهواره‌ای جهت کمک به جنگلبانان در مناطق آسیب پذیر ایجاد شده تا پایش مداوم اراضی اتفاق بیفتد.

«عباسعلی نوبخت» در نخستین نشست سامانه مدیریت پنجره واحد زمین، حفاظت از منابع طبیعی کشور را امری مهم و حیاتی برشمرد و افزود: ۱۳۵میلیون هکتار از ۱۶۵میلیون هکتاری مساحت کشورمان را اراضی منابع طبیعی تشکیل می‌دهد که امروز با چالش‌های مختلفی روبروست و یکی از این چالش‌های مهم پدیده زمین‌خواری است که دل‌مشغولی فراوانی را برای منابع طبیعی ایجاد کرده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به گستره وسیع عرصه‌های ملی و پراکندگی آن در سطح کشور اظهارداشت: حفاظت و حراست از عرصه‌های منابع طبیعی تکلیف سازمان‌های تخصصی دولت است و در این میان نقش سازمان منابع طبیعی کشور پراهمیت است.

وی اضافه کرد: به دلیل این که مدیریت حفاظت حدود ۸۵درصد از عرصه‌های کشور بر عهده سازمان منابع ‌طبیعی است، راه‌اندازی این سامانه کمک شایسته‌ای به امر حفاظت و مدیریت عرصه‌های ملی و دولتی خواهد کرد.

نوبخت گفت: با ایجاد پنجره واحد مدیریت زمین امکان استفاده از فناوری‌های نوین و ظرفیت‌هایی نظیر تصاویر ماهواره‌ای جهت کمک به جنگلبانان ایجاد شده است و به ویژه در مناطقی که آسیب‌پذیری بیشتری وجود دارند پایش مداوم اراضی اتفاق می‌افتد.

رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور افزود: صدور تمامی مجوزها باید از طریق این سامانه انجام شود و سازمان‌های دست‌اندرکار و مربوط به امور زمین باید اطلاعات خود را در این سامانه بارگذاری کنند.

وی اظهارداشت: سامانه ظرفیت‌های مناسبی ایجاد کرده تا مردم و سرمایه‌گذاران برای اراضی مستعد بهره‌برداری در قالب طرح‌های مختلف صنعتی، کشاورزی، گردشگری و منابع طبیعی بدون نیاز به مراجعه حضوری به دستگاه‌های متعدد در زمان کوتاه‌تری مجوزهای مورد نیاز را دریافت کنند که این موضوع هم قطعا کمک بزرگی به افزایش بهره‌وری تولید کشور با ملاحظه حفظ منابع ملی برای نسل‌های آینده خواهد بود.

« حسین میررجبی» معاون حفاظت و امور اراضی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور نیز در این نشست از بهره‌برداری و عملیاتی شدن سامانه مدیریت پنجره واحد زمین در ۲۱استان کشور خبر داد.

وی با اشاره به اهمیت منابع طبیعی و حفاظت هوشمندانه علیه فساد و رانت در اراضی خاطرنشان کرد: برای پویایی و کارآمدی سامانه پنجره واحد زمین تمامی دستگاه‌ها باید اطلاعات مورد نظر و نقشه‌های عملیاتی خود را در امور زمین در سامانه بارگذاری کنند تا متقاضی که به سامانه مراجعه می‌کند به صورت شفاف در خصوص مجوز درخواستی خود مطلع شده و اقدام کند.

وی در این نشست بر موضوع پایش هوشمند اراضی ملی در پنجره واحد زمین تاکید کرد و گفت: با رصد و پایش هوشمند اراضی می‌توان از اتلاف هزینه در منابع طبیعی و اعمال مدیریت نامناسب منابع انسانی در این سامانه جلوگیری کرد.

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان منابع طبیعی افزود: این سامانه به موازات توسعه و به اشتراک‌گذاری اطلاعات در ۲۱استان عملیاتی شده و در دست بهره‌برداری است و سازمان منابع طبیعی راهبر پنجره واحد زمین در سراسر کشور است و رییس سازمان برابر ماده ۲ضوابط اجرایی پنجره واحد زمین با حکم ریاست ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی به عنوان راهبر این سامانه منصوب شده است.

میررجبی اجرای پروژه‌های دولت الکترونیک را یکی از مهم‌ترین اقدامات برای اجرای فرمان مقام معظم رهبری برشمرد که با نامگذاری امسال به نام «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» از سوی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در قالب پایش هوشمند اراضی منابع طبیعی عینیت یافته است.

معاون رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در امر حفاظت و امور اراضی اظهارداشت: سامانه پنجره واحد مدیریت زمین یکی از پروژه‌های اولویت‌دار دولت الکترونیک است که به منظور ایجاد سهولت در ارایه خدمات و مجوزهای زمین و مدیریت و پایش بهینه اراضی ایجاد و راه‌اندازی شده و فعالیت خود را در در حال حاضر در بیشتر استان‌های کشور آغاز کرده است.

به گزارش کاج پرس به نقل از ایرنا، گفتنی است؛ به منظور مدیریت بهینه اراضی و جلوگیری از تغییر غیرقانونی کاربری اراضی همچنین در راستای تبصره پنج ماده ۲آیین‌نامه استفاده از ظرفیت دانش‌بنیان مصوبه هیات دولت در ابتدای سال جاری، سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور استفاده از ظرفیت پنجره واحد را در پایش هوشمند اراضی ملی در دستور کار قرار داده و در جلسه مذکور این مهم به بحث و تبادل نظر گذاشته شده و توافقات اولیه در این زمینه انجام شده است............................................... /کد 33 N

در شبکه‌های اجتماعی به ما بپیوندید:

https://t.me/kajpress00

https://www.instagram.com/kajpressnews

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .