جمعه, ۲۴ فروردین ۱۴۰۳

اخبار کشاورزی:

کاهش هزینه‌های تولید با بازگشت پسماندهای کشاورزی به چرخه خوراک دام

 

C_15.jpg

کشاورزی آینده جهان: 2/3/1402

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه و جایگاه خوراک دام وزارت جهاد کشاورزی گفت: هزینه‌های تولید با بازگشت بقایا و پسماندهای کشاورزی به چرخه خوراک دام و طیور حدود یک پنجم کاهش پیدا می‌کند.

«احمدرضا سیدعلیان» افزود: سالانه در کشور ۲۶ میلیون تن بقایا و پسماندهای کشاورزی در حوزه‌های زراعی، باغی و صنایع تبدیلی داریم که برآورد شده در صورت بازگشت به چرخه خوراک دام و طیور با کمک شرکت‌های دانش بنیان و بخش تحقیقات، هزینه‌های تولید خوراک دام و طیور را کاهش می‌دهد.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه و جایگاه خوراک دام وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: خوراک دام و طیور در حال حاضر نزدیک به ۷۰ درصد هزینه‌های تولید را تشکیل می‌دهد.

سیدعلیان با بیان این که اکنون بخشی از پسماندها و بقایای کشاورزی بدون فرآوری مورد استفاده قرار می‌گیرد، گفت: ما به دنبال بازگشت بقایا و بازماندهای کشاورزی به چرخه خوراک دام و طیور در یک مدل توسعه صنعتی هستیم که در این مدل با یک فرمول و قاعده، بقایای کشاورزی با ارزش غذایی بالا وارد جیره دام و طیور می‌شود.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه و جایگاه خوراک دام وزارت جهاد کشاورزی هدف از این اقدام را تحول در خوراک دام و طیور، افزایش سود تولیدکنندگان و اقتصادی کردن تولید عنوان کرد.

وی به میزان بقایای کشاورزی در حوزه باغی و زراعی اشاره کرد و گفت: سالانه ۳ میلیون تن سرشاخه‌های نیشکر، حدود دو میلیون تن سرشاخه‌های خرما، ۶۰۰ هزار تن پوست پسته، ۱.۵ میلیون تن بقایای مرکبات و دو میلیون تن بقایای زیتون در کشور داریم و با توجه به محتوای انرژی و پروتئینی که دارند، می‌توانند به چرخه تولید خوراک دام و طیور بازگردند.

سیدعلیان در همین حال ارزش اقتصادی ۲۶ میلیون تن بقایای و پسماندهای زراعی، باغی و صنایع تبدیلی را بیش از ۵۱۶ هزار میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: ۲۶ میلیون تن بقایا و بازماندهای گیاهی در بخش کشاورزی معادل ۱۳ میلیارد مترمکعب آب است.

وی با اشاره به تشکیل کارگروه بهره‌وری ملی در سال ۱۴۰۰ گفت: این کارگروه ملی با ۹ کارگروه علمی و فنی در زیرمجموعه خود، موظف است در زمینه موضوعات مختلف برای تحول خوراک دام و طیور کار کنند

به گزارش کاج پرس به نقل از ایرنا، مدیرکل دفتر بهبود تغذیه و جایگاه خوراک دام وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: ما درحال فعال سازی نزدیک به ۱۵۰ شرکت دانش بنیان را در بخش‌های مختلف از گیاهان مقاوم به کم آبی و شوری تا پسمانده و بازماندهای حوزه‌های زراعی، باغی و صنایع تبدیلی هستیم تا با دانش فنی بالا در زمینه بهره‌وری کمک کنند..................................... ....... .. کد 15 C

- - - - - - - - - -

instagram.com/kajpressnews

ble.ir/@kajpress_ir

eitaa.com/kajpress

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .