یکشنبه, ۰۶ خرداد ۱۴۰۳

اخبار کشاورزی:

معاون وزیر جهاد کشاورزی خبر داد:

تشکیل ستاد مدیریت بحران برای پیشگیری حریق جنگل‌ها در استان‌ها

 

C_16.jpg

کشاورزی آینده جهان: 2/3/1402

رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور از تشکیل ستاد مدیریت بحران برای پیشگیری و کنترل حریق در ستاد و استان‌ها با مدیریت فرماندهان یگان حفاظت منابع طبیعی خبر داد.

«عباسعلی نوبخت» در پنجمین جلسه ستاد مردمی کاشت یک میلیارد درخت که به صورت ویدئوکنفرانس با حضور مدیران کل منابع طبیعی استان‌ها برگزار شد، حفاظت از منابع طبیعی را از وظایف و اولویت‌های مهم سازمان برشمرد و از ادارات کل منابع طبیعی استان‌ها خواست با توجه به شروع فصل حریق بویژه در مناطق جنوبی و مرکزی ایران نسبت به تشکیل جلسه مدیریت بحران برای پیشگیری و کنترل حریق در جنگل‌ها و مراتع تا پایان هفته اقدام کنند.

رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور تصریح کرد: منابع طبیعی استان‌ها جلسه مدیریت بحران حریق را علاوه بر مراکز استانی در شهرستان‌ها نیز با مدیریت فرمانداران تشکیل داده و صورتجلسه تنظیمی آن را به حوزه ریاست سازمان ارسال کنند.

وی با بیان این که نقش و مشارکت مردم در امر حفاظت از منابع طبیعی بسیار تاثیرگذار است، از مدیران منابع طبیعی استان‌ها خواست برای پیشگیری و اطفای حریق در جنگل‌ها و مراتع از مجریان طرح‌ها و بهره‌برداران منابع طبیعی، از دهیاران و شورای اسلامی روستاها در مناطق بحرانی کمک گیرند.

نوبخت اضافه کرد: تشکیل ستاد مدیریت بحران برای پیشگیری و کنترل حریق در ستاد و استان‌ها با مدیریت فرماندهان یگان حفاظت منابع طبیعی انجام می‌شود.

وی به شناسایی نقاط بحرانی و حساس منابع طبیعی به حریق اشاره کرد و افزود: برای کنترل و پیشگیری از حریق در جنگل‌ها و مراتع بکارگیری دیده‌بان‌ها بسیار مهم و اساسی است و دفتر آموزش و ترویج باید برای برگزاری کارگروه‌های آموزشی جهت توانمندسازی نیروهای عملیاتی اقدامات لازم را انجام دهد.

وی تصریح کرد: برای داوطلبان مردمی که در عملیات اطفای حریق مشارکت می‌کنند بیمه بی‌نام از سوی سازمان تعیین شده است تا بخشی از خسارتی وارده به افراد، جبران شود.

رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور همچنین از مسوولان ترویج و روابط عمومی منابع طبیعی استان‌ها خواست با چاپ بروشور، نصب بنر و اطلاع‌رسانی از طریق رسانه‌های ملی و محلی در مناطقی که مردم بیشترین تردد را برای دستیابی به طبیعت دارند هشدارهای لازم را اعلام کرده و سامانه امدادی ۱۵۰۴و ۱۳۹ را در اختیار مردم قرار دهند تا به محض رویت هرگونه تخریب، تصرف و یا حریق، به این دو سامانه در ستاد و استان‌ها اعلام کنند.

به گزارش کاج پرس به نقل از ایرنا، وی خواستار برگزاری مانورهای مشترک و تقویت گشت و مراقبت توسط یگان‌های حفاظت منابع طبیعی در استان‌ها شد و از یگان حفاظت خواست با توجه به شروع برداشت گندم و جو که در اراضی همجوار منابع طبیعی قرار دارند با هشدارهای لازم از کشاورزان بخواهند از زدن آتش به پس‌چر اراضی (مزرعه‌ دارای کُلَش برای چَرای دام) خودداری کرده و مانع از بروز آتش‌سوزی در منابع طبیعی شوند....................................... ....... .. کد 16 C

- - - - - - - - - -

instagram.com/kajpressnews

ble.ir/@kajpress_ir

eitaa.com/kajpress

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .