جمعه, ۲۴ فروردین ۱۴۰۳

اخبار کشاورزی:

دبیرخانه روتردام در سازمان حفظ نباتات تشکیل می‌شود

 

C_19.jpg

کشاورزی آینده جهان: 2/3/1402

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور تاکید کرد: دبیرخانه روتردام باید در سازمان ایجاد شود و مصوبات و سایر امور و همکاری در چهارچوب کنوانسیون روتردام به جد پیگیری شود.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور به سفر اخیر خود و شرکت در اجلاس بین المللی کنوانسیون‌های بازل، روتردام و استکهلم که در شهر ژنو سوئیس اشاره کرد و گفت: کنوانسیون روتردام یکی از معاهدات بین‌المللی سازمان ملل متحد است که توسط (UNEP) برنامه محیط زیست و (FAO) سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد، پایه گذاری شده است. طبق این معاهده، بر مبنای بررسی‌های فنی و اطلاعات به دست آمده از نقاط مختلف دنیا و تعیین میزان مخاطرات زیست محیطی آفت‌کش‌های شیمیایی در حال مصرف، آخرین تغییراتی که در فهرست آفت کش‌های مضر و خطرناک وجود دارد، توسط اعضا مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد و در نهایت اعلام می‌شود که کدام آفت‌کش‌ها باید از فهرست آفت‌کش‌های در حال کاربرد حذف و همینطور تجارت آنها متوقف شود. این موضوع از لحاظ بین‌المللی حفظ سلامت غذایی مردم و ممانعت از آلودگی‌های زیست محیطی و حفاظت از منابع طبیعی حائز اهمیت است و تمام کشورهای عضو، متعهد به رعایت و اجرای مصوبات کنوانسیون روتردام هستند.

رنجبر اقدم بر تشکیل دبیرخانه کنوانسیون روتردام در سازمان حفظ نباتات تاکید کرده و اظهار داشت: ایران از اعضای معاهدة بین المللی روتردام بوده و در ایران نیز سازمان حفظ نباتات به عنوان مرجع ملی این کنوانسیون شناخته می‌شود. دبیرخانه روتردام باید در سازمان ایجاد شود و مصوبات و سایر امور و همکاری‌ها در چهارچوب کنوانسیون روتردام به جد پیگیری شود.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور در خصوص تصمیمات اخذ شده در این نشست گفت: در این کنوانسیون تصمیمات خوبی گرفته شد، یکی از این موارد، تصمیم در مورد پیشنهاد جایگزینی اتخاذ تصمیم بر مبنای رای اکثریت، به جای رعایت اصل اجماع بود، که بعد از بحث‌های طولانی مدت فنی و حقوقی، در نهایت در این دوره به تایید نهایی نرسید و مصوب نشد.

وی ادامه داد: رعایت اصل اجماع در تصویب موارد مطرح شده، به ویژه در راستای حفظ حقوق و منافع کشورهای در حال توسعه از اهمیت به سزایی برخوردار است. علاوه بر این در خصوص اضافه شدن یک فهرست جدید برای آفت کش‌ها، به عنوان Annex VIII در کنار فهرست آفت‌کش‌های مندرج در فهرست Annex III نیز تصمیم گیری شد. همینطور در خصوص ممنوعیت مصرف، تجارت و جایگزینی هفت آفت‌کش Terbufos، methoxychlor، Carbosulfan، Fenthion، Paraquate، Iprodione و Acetochlor در سطح بین المللی تصمیم‌گیری شد.

به گزارش کاج پرس به نقل از روابط عمومی سازمان حفظ نباتات کشور، رئیس سازمان حفظ نباتات کشور ضمن اشاره به اهمیت و جایگاه بخش تحقیقات کنترل بیولوژیک و نقش اساسی آن در مدیریت تلفیقی عوامل خسارت زای گیاهی تصریح کرد: سهم اندک کنونی کنترل بیولوژیک در سبد مدیریت تلفیقی عوامل خسارت زای مختلف در بوم سامانه‌های کشاورزی و طبیعی کشور را مطلوب نیست و می‌بایست با سیاست گذاریها، تصمیم گیری‌ها و برنامه ریزی‌ها نقش پر رنگ تری در ستاد و استان‌ها پیدا کند. رنجبر اقدم در پایان با بیان اینکه شورای حفظ نباتات در سیاست گذاری‌های کلان نقش مهمی دارد بربرگزاری فوری جلسات این شورا در اولین فرصت ممکن تاکید کرد............................................ ....... . کد 19 C

- - - - - - - - - -

instagram.com/kajpressnews

ble.ir/@kajpress_ir

eitaa.com/kajpress

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .